Skocz do zawartości

Guiding


Gość Mitek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

"Przesiadam" się z guidingu "ręcznego" na kamerkę. Kamerka to przerobiony na długie czasy Philips SPC 880. Proszę o pomoc w następujących kwestiach:

 

Kabel do połączenia EQ 6 z komputerem. Mam kabel COM, ma wyjście pod port "autoguider" ale na płycie głównej nie mam takiego portu:( Co musiał bym dokupić żeby bez konfliktów to grało? Przejście z USB na COM?

 

Druga sprawa to oprogramowanie: Mam program Guidemaster darmowy. Jaki soft polecacie . Poprosił bym o pomoc praktyków mających "swobodę wypowiedzi".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doświadczenie mam małe ale coś tam wiem. Guidemaster moze i dobry ale ja i wielu innych uważa że PHD guiding lepszy. Powiem tak sam bawiłem sie guidemasterem guidedogiem i PHD jest całkiem przyjazny i prosty dla ambitnych jest zawsze jeszcze zakładka ustawiania zaawansowane.

A co do elektroniki to podejrzewam ze masz laptopa i nie ma on portu COM (starej myszki na 9 igiełek) i chcesz podłączyć EQ6. Jeśli tak jest to potrzebujesz konwerter z USB na COM aby podłączyć EQ6 do kompa a skoro używasz kamerki PHILIPSa rozumiem że wraz z szukaczem lub czymś podobnym jako guider to podłączasz kamerkę do USB a z portu autoguidera nie skorzystasz bo nie masz typowego guidera czyli kamerki z wyjściem na autogider w standardzie ST4.

Edytowane przez Dyoda
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doświadczenie mam małe ale coś tam wiem. Guidemaster moze i dobry ale ja i wielu innych uważa że PHD guiding lepszy. Powiem tak sam bawiłem sie guidemasterem guidedogiem i PHD jest całkiem przyjazny i prosty dla ambitnych jest zawsze jeszcze zakładka ustawiania zaawansowane.

A co do elektroniki to podejrzewam ze masz laptopa i nie ma on portu COM (starej myszki na 9 igiełek) i chcesz podłączyć EQ6. Jeśli tak jest to potrzebujesz konwerter z USB na COM aby podłączyć EQ6 do kompa a skoro używasz kamerki PHILIPSa rozumiem że wraz z szukaczem lub czymś podobnym jako guider to podłączasz kamerkę do USB a z portu autoguidera nie skorzystasz bo nie masz typowego guidera czyli kamerki z wyjściem na autogider w standardzie ST4.

 

Skoro nie port autoguider to w jaki sposób? Mam dodatkowo Pilota GOTO SynScan.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a skoro używasz kamerki PHILIPSa rozumiem że wraz z szukaczem lub czymś podobnym jako guider to podłączasz kamerkę do USB a z portu autoguidera nie skorzystasz bo nie masz typowego guidera czyli kamerki z wyjściem na autogider w standardzie ST4.

 

To nie do końca jest tak jak mówisz. Aby korzystać z guide na EQ6 za pomocą modyfikowanego webcama potrzebny jest relaybox - takie magiczne, elektroniczne pudełeczko - a relaybox ma z reguły port autoguidera w standardzie ST4. Relayboxy bywają różne, są te podłączane do portu LPT, których w nowych laptopach już nie ma, ale są też takie pod USB i tu sprawa się prostuje. Rozumiem, że kabel o którym pisze Mitek to kabel, który Sky Watcher dorzuca do podłączenia montaży do PC ale za pomocą pilota SynScan i służy do sterowania GOTO z poziomu komputera PC. W przypadku wersji SynTrek ten kabel jest nie przydatny.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie do końca jest tak jak mówisz. Aby korzystać z guide na EQ6 za pomocą modyfikowanego webcama potrzebny jest relaybox - takie magiczne, elektroniczne pudełeczko - a relaybox ma z reguły port autoguidera w standardzie ST4. Relayboxy bywają różne, są te podłączane do portu LPT, których w nowych laptopach już nie ma, ale są też takie pod USB i tu sprawa się prostuje. Rozumiem, że kabel o którym pisze Mitek to kabel, który Sky Watcher dorzuca do podłączenia montaży do PC ale za pomocą pilota SynScan i służy do sterowania GOTO z poziomu komputera PC. W przypadku wersji SynTrek ten kabel jest nie przydatny.

 

Czyli mam kupić relayboxa i wykorzystać mogę wtedy port autoguider? Gdzie to kupić? Mam tylko jeden port LPT w kompie w dodatku wykorzystywany do sterowania długimi czasami przez układ 4066.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wtw masz absolutną racje całkiem zapomniałem o relayboxie mimo iż sam przerobiłem swój z LPT na USB

 

To nic że masz jeden port LPT ale nie wykorzystujesz wszystkich 8 sygnałów z portu co najwyżej 3 do sterowania kamerką a minimum 5 możesz wykorzystać jeszcze choć by do relayboxa.

Edytowane przez Dyoda
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co widzę to było to nieźle "przewałkowane" na tym forum, jednak pytam, główne rozmowy na ten temat toczyły się w 2007r. czyli teraz na pewno są jakieś doskonalsze rozwiązania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość wessel

Oczywiscie że są. Ot chociażby interfejs GPUSB firmy Shoestring Astronomy. Z portu USB sterujesz bezpośrednio portem autoguide w EQ 6. Soft dowolny-osobiście koszystałem z Guidemastera i nie było źle.

Gdybyś wykorzystywał Maxima do akwizycji sprawa byłaby jeszcze prostsza.

Pozdrawiam

M.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mitek kolega z forum o nicku kkk robił dla mnie relayboxa na USB i myślę, że będzie sporo tańszy od rozwiązania wskazanego przez kolegę Wessela. Z kolei user Mario2005 robił relaye na port LPT.

Edytowane przez wtw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Dzięki. Przeprowadziłem z Leszkiem (L.J), potencjalny wykonawca skrzyneczki lub kabelka rozmowę na ten temat. Wnioski są podobne jakie wysnułem, do tych dzięki Wam.

 

Druga sprawa "rozchodzi się" o ogniskową guidera. tak jak pisałem jako kamerka będzie to przerobiony Philips 880 NC (sam przerobiłem :D )

 

Nie ukrywam, że chętnie pozbył bym się guidera SW 80/400 na rzecz lekkiego własnej roboty szukacza 50/200. Teraz pytanie czy "pociągnie". Ogniskowa teleskopu focącego to 600mm

 

Może zastosować Barlowa uzyskując 400mm dla guidera, wtedy będzie f/8.

 

Teleskop "focący"- 600mm

 

"Gajder"- 200mm f/4 lub f/8 w pierścieniach kolimacyjnych

 

Montaż EQ6

 

???

 

Pytanie dotyczy tylko: "Czy da "radę", o mocowania, sztywność itp. się nie pytam...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czemu ma nie podołać ?

 

 

Boję się,że 200mm będzie za mało dokładna ogniskowa. Chociaż wiem, że ludzie tak robią. Chodzi mi aby odbywało się to w miarę wygodnie, nie "hardkorowo" wiele rzeczy "da się", ale....................

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mitek,

podobno lepsze jest wrogiem dobrego :P

ostatnio przesiadłem się z SW 70/500 na 80/400 i jestem mega zadowolony z prowadzenia. To naprawdę dobra rurka, u mnie obsługuje ogniskowe od 50 do 75 cm (z Barlowem 2x i PHD), jej zaletą jest przyzwoity wyciąg. Doświadczenie kilku ostatnich lat nauczyło mnie, że jeśli coś działa poprawnie, to trzeba z tego korzystać. No chyba, że zależy Ci na gonieniu króliczka a nie złapaniu go. :) W sytuacji gdy mamy w Polsce kilkanaście pogodnych nocy w roku lepiej skoncentrować się na foceniu ;) jeśli Twój zestaw to umożliwia.

To oczywiście moja subiektywna opinia

powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Mitek,

podobno lepsze jest wrogiem dobrego :P

ostatnio przesiadłem się z SW 70/500 na 80/400 i jestem mega zadowolony z prowadzenia. To naprawdę dobra rurka, u mnie obsługuje ogniskowe od 50 do 75 cm (z Barlowem 2x i PHD), jej zaletą jest przyzwoity wyciąg. Doświadczenie kilku ostatnich lat nauczyło mnie, że jeśli coś działa poprawnie, to trzeba z tego korzystać. No chyba, że zależy Ci na gonieniu króliczka a nie złapaniu go. :) W sytuacji gdy mamy w Polsce kilkanaście pogodnych nocy w roku lepiej skoncentrować się na foceniu ;) jeśli Twój zestaw to umożliwia.

To oczywiście moja subiektywna opinia

powodzenia

 

 

Zastanawia mnie sens używania relayboxa, producent Synscana wcale nie uważa tego za konieczność. Napisał "Można dodać skrzynkę przekaźnikową dla dodatkowej ochrony" (relaybox)

 

Myślę nad zwyczajnym połączeniem do portu LPT wyprowadzeń z portu autoguidera w EQ6, następnie wskazanie w sofcie do guidingu jak zostało to podłączone. (np RA+ do pinu 6 LPT.)

 

Połączenie 1:1 bez elektroniki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.