Skocz do zawartości

Mgławica Gamma Cygni IC1318


sumas

Rekomendowane odpowiedzi

Gamma Cygni to mgławica emisyjna znajdująca się w konstelacji Łabędzia. Sklasyfikowano ją jako trzy części A, B oraz C. Mgławica ta jest odległa około 2500 do 5000 lat świetlnych od Ziemi.

tu w połączeniu ze wczorajszym materiałem Śmigła:

IC1318_Panorama.jpg

to mozaika dwóch zdjęć - łącznie 50x600s FLI8300 EF200 f/2,8 h-a na EQ6

 

jak się tak, przyjrzeć, to można dopatrzeć się mrocznej twarzy ...Duke Nukema

a Duke Nukem Forever już niebawem :)

 

Jednak światłosiła dość poważnie skraca czasy naświetlania Ha !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przednie ujęcie :yes:

W 2009 r. zrobiłem ją tym samym obiektywem na CG5 GT i kamerką A 314E. Można porównać różnicę w polu. Na mojej fotce jest tylko kawałek z tego, niestety.

http://astroexpo.pl/index.php?module=Photo&func=fullview&id_photo=2100

EF 200/2.8 jest dobry w wąskich pasmach, które wycinają jego piekielną aberację chromatyczną. Korekcję pola ma dobrą na pełnej dziurze. Sa problemy z jego podłączeniem do kamerek, no ale to jest inny temat.

Edytowane przez franz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przednie ujęcie :yes:

W 2009 r. zrobiłem ją tym samym obiektywem na CG5 GT i kamerką A 314E. Można porównać różnicę w polu. Na mojej fotce jest tylko kawałek z tego, niestety.

http://astroexpo.pl/index.php?module=Photo&func=fullview&id_photo=2100

EF 200/2.8 jest dobry w wąskich pasmach, które wycinają jego piekielną aberację chromatyczną. Korekcję pola ma dobrą na pełnej dziurze. Sa problemy z jego podłączeniem do kamerek, no ale to jest inny temat.

Ciekawe, z Twojego Atika i 200 mm masz identyczne pole, jak z mojego ProLine'a z 1200 ogniskowej :szczerbaty: Pytanie w takim razie, po co mi ten proline i 1200 ogniskowej? :)

 

@Jacek - masz w planie doświecenie do tego S2 i O3? Ja mam zabrany materiał narrow do 2 obiektów z Twojego SLF (super large field). Może w weekend posiedzę nad nim. Ma padać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a dziękuję bardzo :)

"Łabądź" świeci do października, więc mam nadzieję, że uda mi się zebrać siarkę i tlen,

 

bo niestety zmarnowałem niemal całą zimę na beznadziejną walkę w RGB spod domu, mam już tak zaświetlone niebo, że ostatecznie zrezygnowałem z focenia w kolorze, a tak się cieszyłem że uda mi się strzelać do galaktyk z 2 metrów, a po złożeniu wychodziła jedynie kaszanka. więc stąd, jak tylko dało się wyłuskać pierwsze tegoroczne mgławiczki spod horyzontu, od razu się na nie rzuciłem wygłodniały.

 

o ale jeszcze jedna rzecz, nie wiem jak na Waszych monitorach, ale po załadowaniu zdjęć na forum i otwarciu w przeglądarce zdjęć Firefoxie 4, to po prostu wygląda strasznie, tak jakby mocno sclipowane,

aż w końcu porównałem to samo zdjęcie z FF i PS, pewnie po otwarciu w galerii znowu nie bedzie widać różnic, ale zgrajcie proszę to na dysk i otwórzcie w jakimś viewerze i porównajcie jak wyświetla viewer przeglądarki a jak program graficzny

FF&CS.PNG

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... EF 200/2.8 jest dobry w wąskich pasmach, które wycinają jego piekielną aberację chromatyczną. ...

 

hmm, to dziwne, bo już nie wspominając że to elka, bo niektóre elki, zwłaszcza zoomy, rzeczywiście trochę abberują, ale akurat 200mm to jedno z najostrzejszych szkieł Canona w ogóle

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacek - witaj w świecie profili kolorystycznych ;) To co się dzieje nie jest niczym dziwnym - o zgrozo ;) PC (windows) ma totalnie nieefektywny system zarządzania profilami i trzeba bardzo dokładnie wiedzieć, co się robi i jak. Ważne jest to, żeby każdy soft miał ustawiony ten sam profil monitora, a same pliki tagować profilem sRGB (to jest po prostu informacja, w jakiej przestrzeni go przygotowałeś w PS). Firefox jedzie pewnie na defaulcie, a monitor poddawałeś jakimś kalibracjom (o nich Firefox nie wie).

 

Zapisz jeszcze raz ten plik jpg i zaznacz opcję dołączenia informacji o przestrzeni (profil sRGB). Taki otagowany plik otwórz w FF i zobaczymy, czy nowy FF czyta profile. Bez tagowania plików aplikacja nie wie, w jakiej przestrzeni pracowałeś i wyświetla jest bez żadnej korekcji (np monitora). W najlepszym przypadku założy, że to jednak sRGB i powinna sobie poradzić. Warunkiem jest prawidłowe zapisanie sRGB z Photoshopa.

 

I jeszcze jedna ważna rada. Jeżeli zdjęcie opracowujesz jako grayscale (Photoshop) to przed zapisaniem do JPG przekonwertuj je na RGB i tak zapisz JPG. Grayscale'owe jpg mają jeszcze inne profile. Nie spowoduje to zwiększenia wagi obrazka.

Edytowane przez Adam_Jesion
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wydawało mi się, że zawsze dołącza profil,

ale zaraz sprawdzę:

ten sam plik z zapisanym profilem:

IC1318_Panorama_ICC Profile_sRGB.jpg

niestety to samo, przynajmniej u mnie

może to jakiś "chłyt małketingowy" Mozilli z tą prędkością nowej wersji Firefoxa ;)

 

...ale już dawno nauczyłeś mnie, żeby bardziej ufać pipecie PS niż temu co się widzi na ekranie :)

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm, to dziwne, bo już nie wspominając że to elka, bo niektóre elki, zwłaszcza zoomy, rzeczywiście trochę abberują, ale akurat 200mm to jedno z najostrzejszych szkieł Canona w ogóle

 

Zgodzę się, że jest ostre i w normalnej fotografii tego nie widać. Spróbuj jednak zrobić fotkę z filtrem typu ALP to zobaczysz jakie czerwone place będziesz miał wokół białych gwiazd. Świadczy to o tym, że gdzie indziej ogniskuje poszczególne pasma. W wąskich pasmach tego nie zobaczysz. Ja robiłem takie testy. Jest gorzej niż z ruskim Jupiterem 135 mm, za którego dałem stówę . Fakt, że z Jupiterem nie porobisz na 2,8 tylko na 5,6 ale EF ma taką samą aberę na 5,6 :compress: za tą kasę nadaje się w prasę .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.... Ja robiłem takie testy. Jest gorzej niż z ruskim Jupiterem 135 mm, za którego dałem stówę . Fakt, że z Jupiterem nie porobisz na 2,8 tylko na 5,6 ale EF ma taką samą aberę na 5,6 :compress: za tą kasę nadaje się w prasę .

no trochę ich zrobiłem, i jakoś tylko dlatego nie mogę się z tym zgodzić,

a może trafił Ci się jakiś uszkodzony/rozkręcany egzemplarz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no trochę ich zrobiłem, i jakoś tylko dlatego nie mogę się z tym zgodzić,

a może trafił Ci się jakiś uszkodzony/rozkręcany egzemplarz?

 

Ależ nie! Nówka ze sklepu. Muszę spróbować pofocić bez filtra. Normalnie obiektyw jest super i mam z niego piękne zdjęcia natury. W H alfa też jest rewelacyjny. Chcę nim robić narrowband tylko ja mam tyle do przetestowania, że nie wiem za co się zabrać :g:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.