Skocz do zawartości

M57 z SCT 6"


franz

Rekomendowane odpowiedzi

A ja myślę, że to bardzo dobre zdjęcie. Lepszy guiding raczej by tu nie pomógł - prędzej lepszy seeing i lepsza OTA. Przy takiej skali i tak wyszło świetnie.

 

Co do seeingu to trafiłeś w sedno, był paskudny. W sumie z dłuższymi czasami to wcale nie dało by się guidować z dobrym skutkiem bo w ciągu tych 8 minut obrotu ślimaka gwiazdka wędrowała sobie w promieniu 5 arcsek. A może to jednak złe guidowanie skoro tak wędrowała? Jednak dzień wcześniej jak był lepszy seeing to jednak tak nie wędrowała :g:

OTA nie jest dobra w całym kadrze Canona, wręcz paskudna ale w centrum daje naprawdę świetne obrazy. To seeing roztrzepał rozdzielczość, no i guiding :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem tej OTA to nie płaskie pole, ale sama konstrukcja. Gudiowanie SCT "pozaogniskowo" jest nieralne - mówiąc w skrócie. W rachubę wchodzi tylko guider w ognisku głównym, czyli OAG.

 

No chyba, że zmodyfikujesz go tak, żeby w żaden sposób lustro główne się nie ruszało (zespawać), a kamerę zainstalujesz na dołożonym wyciągu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem tej OTA to nie płaskie pole, ale sama konstrukcja. Gudiowanie SCT "pozaogniskowo" jest nieralne - mówiąc w skrócie. W rachubę wchodzi tylko guider w ognisku głównym, czyli OAG.

 

No chyba, że zmodyfikujesz go tak, żeby w żaden sposób lustro główne się nie ruszało (zespawać), a kamerę zainstalujesz na dołożonym wyciągu.

 

Może się to lustro na tyle ruszać jak tuba zmienia położenie podczas jazdy montażu :g: ? Nie mówię, że w ciągu godziny ale w ciągu 8 minut? Nie mam doświadczenia w tej materii ale fakt jest, że wogóle się rusza w poprzek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może się to lustro na tyle ruszać jak tuba zmienia położenie podczas jazdy montażu :g: ? Nie mówię, że w ciągu godziny ale w ciągu 8 minut? Nie mam doświadczenia w tej materii ale fakt jest, że wogóle się rusza w poprzek.

Takie dylematy mogą oznaczać problemy z guidowaniem ;) Musisz wyobrazić sobie, o jakiej precyzji tutaj mówimy. Wiesz, ile to jest 1 sek. kątowa i jaka precyzja potrzebna jest do utrzymania takich wartości? Niby to wie każdy, ale czy naprawdę zdajemy sobie z tego sprawę? Ja kiedyś sobie z tego nie zdawałem sprawy i przymykałem oko na wiele aspektów.

 

Zauważ, że Twój teleskop nie leżał 24 godzin w tej pozycji, żeby się ustabilizować do takiej precyzji. Prawdopodobnie dopiero co przełożyłeś go przez środek masy, więc teraz lustro jest w zupełnie innej rzeczywistości. Potrzebuje czasu, żeby się w tym ułożeniu ustabilizować (stąd dryf). Dodaj do tego efekty związane z rozszerzalnością cieplną i jeszczę parę innych zmiennych. Gwarantuje Ci, że to lustro pracuje bardziej, niż sobie wyobrażasz. Za celę, która np. w newtonach radzi sobie z takimi zmianami ułożenia i temperatury płaci się fortunę. Astrofotografia to niewdzięczna, do tego wymagająca dziwka :szczerbaty:

 

Możesz w to nie wierzyć, ale ja idę o zakład, że nigdy tym zestawem nie osiągniesz sensownego guidingu. Czy to nie jest empiryczny dowód?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie dylematy mogą oznaczać problemy z guidowaniem ;) Musisz wyobrazić sobie, o jakiej precyzji tutaj mówimy. Wiesz, ile to jest 1 sek. kątowa i jaka precyzja potrzebna jest do utrzymania takich wartości? Niby to wie każdy, ale czy naprawdę zdajemy sobie z tego sprawę? Ja kiedyś sobie z tego nie zdawałem sprawy i przymykałem oko na wiele aspektów.

 

Zauważ, że Twój teleskop nie leżał 24 godzin w tej pozycji, żeby się ustabilizować do takiej precyzji. Prawdopodobnie dopiero co przełożyłeś go przez środek masy, więc teraz lustro jest w zupełnie innej rzeczywistości. Potrzebuje czasu, żeby się w tym ułożeniu ustabilizować (stąd dryf). Dodaj do tego efekty związane z rozszerzalnością cieplną i jeszczę parę innych zmiennych. Gwarantuje Ci, że to lustro pracuje bardziej, niż sobie wyobrażasz. Za celę, która np. w newtonach radzi sobie z takimi zmianami ułożenia i temperatury płaci się fortunę. Astrofotografia to niewdzięczna, do tego wymagająca dziwka :szczerbaty:

 

Możesz w to nie wierzyć, ale ja idę o zakład, że nigdy tym zestawem nie osiągniesz sensownego guidingu. Czy to nie jest empiryczny dowód?

 

Wierzę, wierzę :szczerbaty: Ta konfiguracja była zrobiona za pięć minut. Muszę lepiej sie przyłożyć do tego.

Oczywiście, że wyobrażam sobie prowadzenie z błędem do 1 sekundy i wymogi sprzętowe, mniej więcej tak jak liczbę sto kwadrylionów :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jeśli się nie pogniewasz podepnę się do twojego tematu, zaczynam powoli oprócz planet bawić się w DS.

 

I tak testowo ustrzeliłem M57 z SCT 8" z lumenery to LRGB po dosłownie kilkanascie klatek i bez prowadzenia ale radochę mam niesamowitą .

 

Ps. obiecuje poprawę ;)

 

M 57.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.