Skocz do zawartości

Synta 200/1200


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Janusz_P.

O to się nie martw to się nazywa żabia perspektywa i jest doceniane przez zawodowych fotografików i artystów a nam może dać też ciekawe doznania i przeżycia artystyczne 8)

Każdy z nas jest w duszy po troszę artystą, nawet jeśli nie wierzysz w duszę :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.
Tylko to łamanie w krzyżu  :lol:

Rozumiem że to reakcja alergiczna na problemy wiary i duszy, nie przejmuj się przejdzie Ci jak będziesz schodził z tego świata :wink: :lol::lol::lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Oskarku uważaj bo i Tobie może się oberwać Pro Forma, jak sie dziś nasłuchaem z kantynie jak adwokaci poukładali się jak oskubać na maksa klientów i posłać sprawę do wyższej instancji to postanowiłem zastrzelić prwnika kóry by mi to zrobił zaraz po rozprawie i to z zimną krwią dla lepszego efektu na wokandzie a potem z wszystkimi konsekwencajmi , na końcu powołam sie na "pomroczność jasną" bo działałem w afekcie po paru głębszych :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pogadaliście sobie a ja nie dostałam pełnej odpowiedzi dlaczego jak patrzę przez szukacz a później przez okular obraz jest odwrócony. Czy da się to jakoś zmienić? :( Pogoda jest fatalna pada deszcz pozostaje krajobraz ale i to widzę odwrócone czy tak to już zostanie czy można coś dokupić żeby obrazy były jak przez lornetkę tylko z lepszym zoomem.

Jeśli chodzi o sam teleskop to bardzo mi się podoba, kupiłam go kilka dni temu i jeszcze nie miałam okazji go przetestować ze względu na kiepawą pogodę ;)

 

McArti do twojej wypowiedzi "Ale ten krajobraz z dobsona to taki średni pomysł...nisko by ta rura była" - tuba jest 5m od ziemi czyli powinno być OK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tuba jest 5m od ziemi
:shock:

 

telep jest na jakiejś konstrukcji?

 

Co do odwracania obazu trzeba zastosowac jakiś optyczny odwracacz obrazu, ale jaki to już ja nie powiem (a nawet chętnie posłucham o jakimś krótkim rozwiązaniu do wyciągu)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Synta 200/1200 o której piszesz Agnieszko jest teleskopem sensu stricte astronomicznym i jej konstruktor nie przewidział dodatkowej optyki (pochłaniajacej tylko światło) do odwracania w nim obrazu, modele do astronomii tak mają i trzeba do tego przywyknąć, zobaczysz że szybko się przyzwyczaisz, wystarczy obrócić mapkę nieba z wydruku i jest po sprawie orientacją obrazu w szukaczu i teleskopie.

W ostateczności można wymienić cały szukacz na szukacz kątowy z pryzmatem dachowym i prostym obrazem ale nadal obraz z teleskopu nie będzie się w pełni zgadzał z obrazem w szukaczu , Newtony tak już mają.

Gdybyś zakupiła dowolną odmianę Cassegraina to z nasadką kątowa z pryzmatem dachowym dawałby on zupełnie prosty, ziemski obraz, ale przy tej średnicy to już zupełnie inna bajeczka cenowa :roll:

Rozumiem ze mieszkasz na piętrze (te 5 metrów) i masz widoki na horyzont bo inaczej nie występowała byś z tym problemem odwracania obrazu :?:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć! Przeróbka 200mm Dobsona do obserwacji ziemskiej to marny pomysł. Jest to technicznie mozliwe [soczewka odwracająca w wyciągu okularowym] tylko po co? Nie lepiej kupic za 200-300zł przyzwoitą lunetke zoom [np. Yukon 20-50x50] o małej aperturze? Zasięg i powiększenia i tak będą ograniczone przez przejrzystość i turbulencje powietrza... Ewentualnie kupić przerobione ZRT ze złączką 45stopni, dająca ziemski obraz, jako teleskop podróżny do astro, a z odpowiednimi okularami jako ziemska luneta z maksymalnym pow. nieco wiekszym niż w typowych lunetach zoom, gdzie zwykle nie przekracza ono 50-60x. Pozdrawiam

-Jarosław

P.S. Producenci małych Newtonów np. różne Bressery, Optisany itp. czasem oferują soczewki odwracające do tych teleskopów. Można by poszukać w Fotoclassic. Tylko trzeba będzie zrobić/kupić adapter z 2" wyciągu na 1.25" -to juz lepiej małego zooma kupić, jw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli wszystko jest OK tak myślałam. Zobaczymy tylko jak sprawdzi się w obserwacjach nieba ale myśle że cudnie. Z tego co widziałam na forum jest najpopularniejszym i najbardziej opisywanym teleskopem. Producent dodał mi tylko dwa okulary 10 (powiększenie 48x), 25mm(powiększenie 120x) i Adapter 2''. Chyba trzeba będzie dokupić coś jeszcze z okularów, tylko nie wiem jeszcze jakie :?: Muszę kupić filtr słoneczny tylko gdzie :?: i jaki :?: najlepiej by kupić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bresser robi tzw Umkehr-Linsen, ale nie polecam, nie zalecam, odradzam.

 

Jak budowałem swoją pierwszą lunetę to dobrałem optykę tak aby dawała obraz prosty, ale dopiero potem jak sie okazało jakie za tym idą straty to szybko się pogodziłem z tym że obraz w teleskopie jest odwrócony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czołgiem! [Jak mawia pewien mój znajomy zamiast: czołem!]

W kwestii filtra słonecznego do Synty:

Agnieszko, jesli sie zdecydujesz na tę 200mm armatę, to spróbuj sobie zrobić filtr off-axis, czyli pozaosiowy. Chodzi o to, że nie potrzebujesz do obserwacji słonca tak dużej apertury jak 200mm, bo i tak nie będziesz raczej przekraczać powiekszeń powiedzmy 150x na Dobsonie. Jeśli więc zrobisz na wlot tubusa maskę z otworem powiedzmy 70-80mm, oczywiście z umieszczonym w nim filtrem, to masz za tanie pieniądze [mniejsza powierzchnia filtra] teleskop słoneczny o małej światłosile i bez obstrukcji zwierciadła wtórnego [bo apertura filtra musi byc z boku, by ominąc wtórne lustro w centrum], co powinno poprawić jakość obrazu optycznie [chociaż mała apertura będzie miała niższą rozdzielczość], a przede wszystkim zmaleje drastycznie problem turbulencji atmosfery, co wg. mnie będzie dość istotne, szczególnie latem. Pełnoaperturowy filtr zapewni lepszą rozdzielczość, ale tylko teoretycznie, bo duża apertura będzie bardziej wrażliwa na dzienny seeing, który rozwali obraz. Taki manewr z filtrem pozaosiowym jest raczej mało opłacalny w małych teleskopach, bo zredukowana apertura robi się śmiesznie mała i spada rozdzielczość, za mały się też robi zakres powiększeń [w mojej 130-ce mogłaby być najwyżej 40mm], ale dla dużych kolubryn ma to jak najbardziej sens. Pozdrawiam

-Jarosław

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość leszekjed

Synta (przynajmniej ta, którą mam ja) ma w pokrywie tubusa otwór z kołnierzem i z pokrywką o średnicy 57.5/52mm, który może służyć do zamontowania filtra słonecznego. Filtr można umieścić wprost w pokrywie tego otworu. Alternatywą jest wykonanie oddzielnej pokrywy tego otworu zawierającej filtr.

Porównując powierzchnię tubusa z otworem w pokrywie mozna powiedzieć, że przy okazji uzyskuje się w ten sposób ok. 16 krotne zmniejszenie ilości światła padającego do teleskopu.

L.J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.