Skocz do zawartości

Kadrowanie -w programie graficznym


szary19

Rekomendowane odpowiedzi

Mam zapytanie związane z wczorajszym zaćmieniem a konkretnie metodą kadrowania 3 setek zdjęć. Czy istnieje szybka metoda puszczenia w automacie kilkudziesieciu klatek i auto skadrowania ich np w obszarze centrum ksieżyc + 100 pix tła od krawędzi łysego ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam zapytanie związane z wczorajszym zaćmieniem a konkretnie metodą kadrowania 3 setek zdjęć. Czy istnieje szybka metoda puszczenia w automacie kilkudziesieciu klatek i auto skadrowania ich np w obszarze centrum ksieżyc + 100 pix tła od krawędzi łysego ?

 

 

Automatyczne kadrowanie to nie problem, kłopot jest ze wskazaniem obszaru, który program ma pozostawić. Jeśli wszystkie zdjęcia mają ostre i kontrastowe krawędzie (np. Księżyc w pełni, planety), a tło jest w miarę jednolite, to da się. Ale w przypadku zaćmienia raczej ciężko mówić o kontrastowych krawędziach...

 

Chyba że na wszystkich zdjęciach Księżyc masz idealnie w tym samym miejscu kadru (wtedy nie trzeba liczyć na automatyczne wykrywanie krawędzi).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Automatyczne kadrowanie to nie problem, kłopot jest ze wskazaniem obszaru, który program ma pozostawić. Jeśli wszystkie zdjęcia mają ostre i kontrastowe krawędzie (np. Księżyc w pełni, planety), a tło jest w miarę jednolite, to da się. Ale w przypadku zaćmienia raczej ciężko mówić o kontrastowych krawędziach...

 

Chyba że na wszystkich zdjęciach Księżyc masz idealnie w tym samym miejscu kadru (wtedy nie trzeba liczyć na automatyczne wykrywanie krawędzi).

 

Niestesty Łysy jest mocno porozrzucany po kadrze jakieś pomysły ?

Czy tylko ręcznie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestesty Łysy jest mocno porozrzucany po kadrze jakieś pomysły ?

Czy tylko ręcznie?

 

 

Mam nadzieję, że w trakcie zdjęć nie zmieniałeś ogniskowej i Księżyc jest wszędzie tej samej wielkości? Wtedy możesz sobie trochę pomóc Photoshopem, akcjami i zaznaczaniem stałej wielkości. Oszczędzi to sporo czasu, choć i tak oceniam, że kadrowanie jednej fotki zajmie Ci dobre 15 sekund (ale oceniam po sobie). Jeśli chcesz, to mogę napisać Ci krótki tutorial ;)

 

No ale jeżeli masz na każdej fotce inną wielkość tarczy, albo tarczę wychodzącą poza kadr, to już nie pomogę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście ogniskowa stała z ED80 jeśli to możliwe proszę o wskazówki dotyczące kadrowania w ps

 

Mam nadzieję, że w trakcie zdjęć nie zmieniałeś ogniskowej i Księżyc jest wszędzie tej samej wielkości? Wtedy możesz sobie trochę pomóc Photoshopem, akcjami i zaznaczaniem stałej wielkości. Oszczędzi to sporo czasu, choć i tak oceniam, że kadrowanie jednej fotki zajmie Ci dobre 15 sekund (ale oceniam po sobie). Jeśli chcesz, to mogę napisać Ci krótki tutorial ;)

 

No ale jeżeli masz na każdej fotce inną wielkość tarczy, albo tarczę wychodzącą poza kadr, to już nie pomogę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście ogniskowa stała z ED80 jeśli to możliwe proszę o wskazówki dotyczące kadrowania w ps

 

Będę pisał na przykładzie wersji CS4.

 

1. Najpierw musisz zmierzyć sobie wielkość tarczy Księżyca w pikselach. W tym celu ręcznie kadrujesz (w miarę dokładnie) jakieś jedno reprezentatywne zdjęcie, po czym wybierasz Obraz -> Rozmiar obrazu (Image -> Image size). Tam sprawdzisz tę wielkość.

 

post-17926-0-15158200-1308391733_thumb.jpg

 

2. Przywracasz zdjęcie do stanu sprzed kadrowania (albo zamykasz je i otwierasz na nowo).

 

3. Wybierasz z bocznego menu Zaznaczenie eliptyczne. W opcjach w górnym pasku wybierasz Styl: Stały rozmiar, tam wpisujesz wartości w pikselach, jakie wyszły Ci w punkcie 1. Uwaga - trzeba tam wpisać także jednostki, w polskiej wersji Photoshopa - np. 1000 piks, w angielskiej - 1000 px.

 

post-17926-0-47640700-1308392009_thumb.jpg

 

4. Zaznaczasz sobie Księżyc za pomocą tego zaznaczenia o stałym rozmiarze. Staraj się to robić dość precyzyjnie.

 

5. Przed przystąpieniem do tego kroku upewnij się, że zaznaczyłeś Księżyc. Otwierasz menu Okno, wybierasz Operacje (Window -> Actions chyba w angielskiej jest). Następnie wykonujesz dwa kroki jak na poniższym zrzucie ekranu (2, 3) - tworzysz sobie folderek na swoje akcje (ja nazwałem go "Kadrowanie Księżyca"), a w folderku tworzysz już właściwą akcję (3), nadałem jej nazwę "Kadruj!".

 

post-17926-0-84505900-1308392215_thumb.jpg

 

W momencie utworzenia akcji zapala się na dole czerwona lampka - nagrywanie. Od tego momentu wszystkie działania są zapisywane.

 

6. Wybierasz z menu Zaznacz -> Zmień -> Rozszerzanie (angielska wersja - chyba Expand). Wpisujesz tam wartość, jaka Ci będzie odpowiadać. Można wpisać maksymalnie 100 pikseli, więc jeśli chcesz mieć np. 200, otwierasz tę opcję dwukrotnie :)

 

post-17926-0-00996500-1308392380_thumb.jpg

 

7. Wybierasz Obraz -> Kadruj (Image -> Crop), zapisujesz pod tą samą nazwą przez Ctrl+S lub Plik -> Zapisz.

 

8. Zamykasz zdjęcie.

 

9. W operacjach zatrzymujesz nagrywanie (pierwsza ikonka - kwadracik). Twoja akcja powinna wyglądać podobnie jak u mnie na zrzucie poniżej (1). Klikasz dwukrotnie na jej nazwę (u mnie - jest to "Kadruj!"). Pojawi się okienko dialogowe (2), w którym możesz przypisać skrót klawiszowy do tej akcji (3). Ja wybrałem sobie Shift+F2. Zatwierdzasz i akcja jest gotowa do dzieła.

 

post-17926-0-27314000-1308392598_thumb.jpg

 

10. Teraz ta żmudna część. Na wszelki wypadek robisz kopie wszystkich zdjęć w nowym katalogu. Otwierasz sobie kilka-kilkanaście-kilkadziesiąt zdjęć (zależnie od pojemności Twojego RAMu ;).

 

11. Zaznaczasz Księżyc za pomocą utworzonego zaznaczenia o stałej wielkości i wciskasz Shift+F2 (lub inną kombinację, jaką zdefiniowałeś w kroku 9). Zdjęcie się samo przykadruje, zapisze i zamknie.

 

12. Goto 11 ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.