Skocz do zawartości

Czy mam kupić Celestron PowerSeeker 70EQ?


bananow

Rekomendowane odpowiedzi

Wracam właśnie do astronomii po kilkuletniej przerwie. Wtedy co prawda patrzyłem przez teleskopy znajomych i na pokazach oraz trochę o nich czytałem, ale obserwator był ze mnie jak z mysiej d*py kaptur ;-) bo bazowałem na refraktorku Turist 20x50 opieranym o parapety i okna, bez statywu :)

 

No ale teraz mnie jakoś znowu wzięło, może będę jeździł na obserwacje itp. Chciałbym coś takiego niezobowiązującego cenowo (okolice 500 zł) i gabarytowo - żeby nie było to jakieś super ciężkie i wielkie "cholerstwo" tylko sprzęt dający się łatwo przenosić i szybko rozłożyć do obserwacji. W moich rejonach nie ma jakiegoś strasznie ciemnego nieba ale chciałbym czasem zerknąć na jakieś komety około 7 mag jak będą, pooglądać jakieś ds-y ale także interesuje mnie Księżyc czy Mars w opozycji itp.

 

Wyszukałem sobie tego Celestrona ale nie wiem jaki on jest w praktyce, na ile szybki i bezproblemowy w obsłudze, czy statyw jest stabilny oraz ile waży i jakie ma rozmiary w stanie złożonym. Może coś mi doradzicie, zwłaszcza posiadacze tego Celestrona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niełatwa sprawa.

Rozumiem ludzi, którzy potrzebują coś "niezobowiązującego". Jak przewidujesz swoją przyszłą drogę? :)

Chcesz coś do 500 zł, gdyż nie wiesz czy zupełnie Cię to wciągnie? A jak wciągnie, to przewidujesz kupno większego, lepszego sprzętu?

Bo jeżeli czujesz, że od razu astronomia Cię pochłonie, to może nie warto tracić tych pieniędzy na "półśrodek" i od razu kupić coś lepszego? Może jakieś dobson 8 cali. Choć tutaj nie ma co mówić o mobilności i swobodnym noszeniu na długie dystanse.

 

Moim zdaniem teleskop 70/700 to w sumie takie minimum. Warto by było kupić sprzęt na lepszym montażu, gdyż ten dołączany do teleskopu będzie niestety chwiejny. Montaż AZ3 byłby już sztywniejszy, i bardziej przenośny. Albo AZ4 (tylko, że droższy i bez mikroruchów, o ile w ogóle Ci na nich zależy).

 

A zastanawiałeś się nad opcją: refraktor 90/900 na AZ3. W sumie niewiele dłuższy, a możliwości ma większe.

http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/teleskop-sky-watcher-synta-sk909az3,d815.html

 

W razie czego poszperaj na forum za informacjami o montażu AZ3. Nie jestem ekspertem, ale tak myślę, że byłby stabilniejszy niż ten EQ spod celestrona 70/700.

 

pzdr

Edytowane przez wimmer
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ma to być teleskop typu traveller więc wszelkie armaty z przeciwwagami dla siłaczy odpadają. Ja wracam do astro, kiedyś się interesowałem ale patrzyłem tylko przez czyjeś teleskopy okazjonalnie. Wiem z grubsza czego się spodziewać w kwestii wyglądu obrazu, wiem że nie będzie jak na kolorowym zdjęciu w książce. Chciałbym coś co mogę zabrać do samochodu nawet jak się jedzie w kilku, ja nie mam własnego samochodu ale widze że szczecińska grupa jakoś się mało interesuje moją osobą, może foteli brak ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym coś co mogę zabrać do samochodu nawet jak się jedzie w kilku, ja nie mam własnego samochodu (...)

Jeśli nie masz parcia na planety ani na Księżyc w dużym powiększeniu, to może warto pomyśleć o dobrej lornetce 15x70? Mobilniejszego sprzętu nie znajdziesz, a na DS-ach zdecydowanie się sprawdzi.

Sam ograniczyłem swój arsenał właśnie do takiej lornety. Obserwacje planet są mocno okrojone (wystarczy mi, że raz na miesiąc popatrzę chwilę przez teleskop kolegi), ale Słońce, Księżyc i DS-y prezentują się cudownie. Dodatkowo spore pole rzędu 4,4° jest dużym atutem w kwestii poznawania nieba.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Część DSów jest warta wielogodzinnego podziwiania. Ja sam obserwuję często te najjaśniejsze (z racji nie posiadania dużego lustra :) ). Z mgławic to M42 ma najwięcej do pokazania, ale również M57 jest ciekawa, M27 moja ulubiona, i kilka mgiełek w Strzelcu też jest ciekawe. Na pewno uzbiera się kilkanaście, które będą wyglądały ciekawie nawet w małym teleskopie. Ponadto ogromna część gromad otwartych, a i kilkanaście ładnych kulistych. Do tego dochodzą jeszcze ciekawe asteryzmy, układy podwójne gwiazd, oraz wielokrotne. Tak więc prócz obiektów Układu Słonecznego dla małych teleskopów też jest dużo obiektów i spooooro roboty :)

Jeżeli natomiast chciałbyś się skupić głównie na Księżycu (zakamarkach) i planetach, to może jakiś Maksutov-Cassegrain? Sęk w tym, że za samą nową tubkę Maka 102 trzeba by zapłacić z 750-800 zł. :/

 

pzdr

 

P.S: Inna opcja: Dozbierać i kupić Syntę 6" na dobsonie. Uniwersalny teleskop ze stabilnym dobsonem. To już ma spore możliwości, ale znów z tą mobilnością będzie ciężko :)

http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/teleskop-sky-watcher-synta-sk-dobson-6,d734.html

Edytowane przez wimmer
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.