Skocz do zawartości

Jak zobaczyć w nocy księżyce Galileuszowe Jowisza?


Van Helsing

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym zobaczyć zobaczyć te księżyce przez lornetkę.

o której chodzisz spać? aktualnie jowisz wschodzi dopiero po połnocy, więc musiałbyś najwcześniej koło 1-2 w nocy popatrzeć na wschód, znaleźć najjaśniejszą "gwiazdę" i przez lornetkę masz szanse zobaczyć księzyce. może pomóc podparcie lornetki żeby się nie trzęsła.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

<br />Chciałbym zobaczyć zobaczyć te księżyce przez lornetkę.<br />
Jeśli nie jest to bardzo mała albo bardzo zła lornetka, powinieneś zobaczyć nawet z miasta, lecz przy czystym niebie Cztery lub mniej kropeczek, zależnie od dnia, całkiem blisko Jowisza, wszystkie na jednej linii.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość ignisdei

Tak jak piszą koledzy to bardzo proste nawet w małej lornetce 10*50. Rządek niewielkich punkcików koło kulki Jowiszowej :D Io, Europa, Ganimedes i Kalisto

Przeszkodą jest jak pisał Szu późna pora wchodu Jowisza. Spróbuj ściągnąć sobie Stellarium i po prowadzeniu lokalnych informacji - określisz o której Jowisz dokładnie wschodzi, nawet przeprowadzisz sobie symulację tego wschodu w domowym zaciszu. Dowiesz się z za którego horyzontu wylezie oraz na tle jakich gwiazdozbiór można go obserwować. I najlepiej ustaw sobie budzik na 2-3 w nocy :) Powodzenia!

Edytowane przez ignisdei
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapewne zastanawiasz się w jakiej odległości od Jowisza powinieneś szukać tych księżyców. W lornetce będą one bardzo blisko tarczy planety która będzie malutka ale powinna być wyraźna przy powiększeniu np. 20x a w dobrej lornetce 10x. Jeżeli za jednostkę odległości przyjmiesz średnicę Jowisza to księżyce będą oddalone od jego środka o nie więcej niż:

Io - 3 średnice Jowisza

Europa - 5 średnic Jowisza

Ganimedes - 8 średnic Jowisza

Kalisto - 13 średnic Jowisza

A zazwyczaj dużo mniej. Tak więc szukaj ich blisko tarczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

Witam wszystkich,

to mój pierwszy post na tym forum, lecz już go przeglądam od pewnego czasu.

Pytanie odnoscie księżyców Jowisza. Chcę się upewnić, iż dobrze widziałem dziś czy to jednak nie sa księżyce (pytam ponieważ nie jestem doświadczonym obserwatorem, a oglądałem przez nikona 10x50 cf). Jeśli ktoś oglądał dziś i wie w jakim były położeniu proszę o potwierdzenie. Dwa były około (posłuże się tarczą zegara) godziny 10-11, jeden odpowiedni z drugiej strony Jowisza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Racja. Mam ten programik już zainstalowany więc sprawdzę dokładnie.

Dzięki wielkie :)

 

Więc sprawdziłem, cofając czas do godziny kiedy obserwowałem i się zgadza raczej.

Sporo można zobaczyć przez 10x50.(oczywiscie zakładając, że się nie "walnąłem") ;)

Edytowane przez p_bogdan
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.