Skocz do zawartości

Bieszczadzkie reminiscencje


JaLe

Rekomendowane odpowiedzi

I kolejne zdjęcia tym razem ze statywu:

* Wraz z Grześkiem przygotowujemy sprzęt do sesji

* 10 sekundowa Droga Mleczna ze statywu - przy 50 mm ogniskowej (trochę żałuję że nie mam AstroWalkera lub Astrotraka, bo wyszłyby z Canona rewelacyjne zdjęcia)

Po horyzont.jpg

Ustawianie.jpg

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drugą bieszczadzką noc poświęciłem na fotografowanie kolejnych obiektów. Widoczność jakby, ciut gorsza, ale za to prowadzenie rewelacyjne - piki na poziomie 0.15 pix, a pozostały wykres na poziomie 0.02 i co ważne tak powtarzalny, że można byłoby wgrać PECa :D

 

Ale przejdźmy do samego zdjęcia, poniżej M16 z świetnie widocznymi filarami o dziwo złapało się sporo czerwonego koloru.

 

SW80ED + ST8300 LRGB (30:15:15:15) w 300 ekspozycjach.

M16.jpg

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robisz 'tylko' 4 do 6 klatek luminancji a zdjęcia są bardzo gładkie. To zasługa obróbki czy szczególna właściwość kamery?

Cała seria jest bardzo fajna!

 

 

* Wygląda to tak, że im krótsze czasy tym mniej szumu - klatki były tylko 5 minutowe, dla przykładu z mojego obserwatorium ekspozycje musiały, by być 10 lub nawet 15 minutowe, widac tu ewidentnie zasługę wspaniałego bieszczadzkiego nieba. Dwa dni w Bieszczadach porównuje do 6 miesięcy u mnie (o ile to w ogóle można porównać ;) )

 

** Kamera faktycznie ma niewielkie szumy - zdjęcia były wykonywane przy -25*, a cooler działał tak na około 58% - przypominam, że bez flatów, bo te wg mnie nawet nie są pod takim niebem potrzebne

 

*** Po trzecie obróbka - odszumiałem głównie te części mgławic które chciałem wyciągnąć z tła

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 - 6 klatek

15 - 3 klatki

 

Czyli w efekcie mamy jakby nie było 15 klatek :)

Sumarycznie tak, ale pamiętaj że kamerą mono zbierasz materiał oddzielnie dla każdego kanału.

I jeżeli piszemy o stosunku wzmocnienie/szumu to dla L było to 6 x 300, a np dla RGB po 3 x 300 :D to na prawdę śladowe ilości materiału.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie byłbym sobą gdybym nie złapał jakiejś galaktyki. Ponieważ M33 w drugiej części nocy jest już dość wysoko, padło właśnie na nią.

 

SW80ED +ST8300 LRGB 30:15:15:15

O dziwo złapało się sporo czerwonego koloru i zgodnie z przewidywaniami mało niebieskiego :(

Dla porównania podaję też link do zdjęcia M33, które wykonałem od siebie z pod domu MT800: http://www.astronomia.vot.pl/index.php?view=detail&id=54&option=com_joomgallery&Itemid=13

M33.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Poprawnie złożyłem kolory na M27.

 

Przy okazji proszę o ocenę czy gwiazdki są rudo pomarańczowe ? Bo uważam, że mam poprawnie skalibrowanego Ejziaka i ja czegoś takiego nie widzę. Natomiast jest pewien człowiek, który czepia się tego rudo pomarańczowego, więc potrzebna mi niezależna opinia, ale oczywiście od osób które mają sprzętowo skalibrowane monitory.

M27 nowy kolor.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

Kolor w M16 ciągle nie dawały mi spokoju. Za radą dwóch kolegów (Bogdana J. i Michała K.) postanowiłem poskładać kolory jeszcze raz lecz nie Maximem - jak to do tej pory czyniłem tylko programem PixInsinght.

Jestem bardzo zadowolony z tego programu, używam go od 4 dni i chociaż to dopiero początki już wiem, ze muszę składać na niego pieniążki :D

 

Poniżej zdjęcie M16 z tego samego materiału początkowego, którego złożyłem wcześniejsze wersje. Co prawda nie udało mi się wydobyć koloru gwiazd, bo (przypomnę) to tylko 15 minut koloru na każdy kanał, ale z kolorów i detali mgławicy jestem bardzo zadowolony. Zdjęcie bez jakichkolwiek darków czy flatów i kompletnie nie odszumiane.

M16 orzeł.jpg

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.