Skocz do zawartości

Pierwszy sprzęt


Sillyman

Rekomendowane odpowiedzi

Septera

Ciężko będzie mi odpowiedzieć na Twoje pytania, bo widzę pewne sprzeczności.

 

W obydwóch podanych przez Ciebie przypadkach ciężko mówić o "mobilności". Jeśli masz samochód i będziesz woził teleskop, to okej, nie będzie problemu. Jeśli jednak nie, to będzie ciężko. Zarówno Synta 8" na dobsonie jak i 150/1200 na EQ 3-2 to duże sprzęty. Na pewno łatwiej będzie wozić Syntę 8" na dobsonie, bo składa się tylko z tuby i montażu dobsona. Tubę można łatwo ściągać i łatwo instalować. Natomiast wersja na montażu paralaktycznym to tuba, trójnóg, głowica i przeciwwagi.

 

Problem cały w tym, że Synta na dobsonie nadaje się świetnie do obserwacji wizualnych, jest łatwa w obsłudze i wygodna, ale średnio nadaje się do astrofotografii. Natomiast Synta na EQ3-2 może być średnio wygodna w obserwacjach wizualnych, czasem okular będzie od dołu, czasem z boku, być może dla wygody trzeba będzie obracać tubę w obejmach. Do tego tuba o ogniskowej 1200mm jest dość długa i na montażu klasy EQ3-2 może nie być stabilna, pewnie będą występować też spore drgania.

No i zależy też jaka astrofotografia chodzi Ci po głowie. Do prowadzenia i tak trzeba będzie dokupić napędy do EQ3-2.

 

Ciężko będzie o kompromis. A jak się uprzesz ;) i bardzo mocno chcesz połączyć obserwacje, prostą astrofotografię i montaż paralaktyczny, to możesz pomyśleć też o krótsze tubie (mniejszej ogniskowej). Będzie to bardziej stabilne:

http://astromarket.pl/teleskopy/newton/teleskop-sky-watcher-synta-150-750-eq3-2.html

 

Co do dodatkowego sprzętu. To z pewnością przydadzą się lepsze okulary, inne ogniskowe, ale decyzję podejmiesz już gdy przeprowadzisz pierwsze obserwacje i zapoznasz się z tym co masz. Wtedy będziesz dopiero wiedział, czego Ci potrzeba.

 

pzdr

Edytowane przez wimmer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wimmer

Dziękuję bardzo za odpowiedź.

Postaram się troszkę sprecyzować mój wcześniejszy post. Jak wspomniałem mieszkam w domu jednorodzinnym - parterowym. Bez balkonu. Więc teleskop stawiany będzie na trawniku. I tutaj łatwiejszym rozwiązaniem do "wypoziomowania" wydaję mi się montaż paralaktyczny (z racji regulowanych nóżek statywu), aniżeli płaska podstawa dobsona. Dodać chcę również, że mieszkam niedaleko (10 min drogi autem) - nazwijmy to - punktu widokowego. Taka polana położona sporo wyżej niż linia drzew, co z ów miejsca robi świetny punkt do obserwacji nieba ( wg. mnie).

Może się mylę i dobson będzie łatwiejszy do ustawienia. To są czynniki, które również biorę pod uwagę przy wyborze między tymi teleskopami. Jestem zdecydowany, na jeden z nich, ale nie umiem się zdecydować na który. Oba mają zbliżona specyfikacje techniczna. Synta na dobsonie naprawdę kusi swoją opinią i renomą.

Proszę jeszcze mi powiedzieć czemu teleskopy z montażem dobsona nie nadają się do astro-foto?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę jeszcze mi powiedzieć czemu teleskopy z montażem dobsona nie nadają się do astro-foto?

 

Jeśli chcemy w zastosować długie czasy naświetlania klatki, co jest normalne w astrofotografii, to potrzebujemy montażu, który będzie automatycznie podążał za obiektem po tej samej trasie, po której on leci.

Montaż paralaktyczny, gdy jest wycentrowany na gwiazdę polarną jest w stanie precyzyjnie śledzić obiekty astronomiczne. Gdy wyposażony jest dodatkowo w napędy w obu osiach robi to po naciśnięciu przycisku.

Montaż dobsona jest typowym, intuicyjnym i prostym narzędziem do obserwacji. Wszystkie jego ruchy odbywają się za pośrednictwem Twoich rąk :) Góra, dół, prawo, lewo. Kierujesz bez żadnego problemu tam, gdzie masz ochotę, ale obiekty siłą rzeczy uciekają z pola widzenia, gdy nie poruszasz teleskopem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.