Skocz do zawartości

SBIG ST-8300M


przyssawka

Rekomendowane odpowiedzi

Trudno mi znaleźć jakiekolwiek opinie na temat tej kamerki (na cloudynights jedna kilkuzdaniowa opinia). Szukam czegoś z klasy średniej. Czy oprócz Atika 383L jest coś sensownego na KAF 8300? Może ktoś używa Atika i wypowie się o matrycy?

 

A i jeszcze jedno pytanie: czy do planowanego przeze mnie na połowę następnego roku CT8 (ogniskowa 900mm) powinienem inwestować w coś w stylu Atika 4000, czy będzie jeszce w miarę optymalnie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

Matryca CCD Kodak KAF-8300 jak wiesz ma 3326 x 2504 pikseli i rozmiar 17.96 x 13.52 mm oraz 8.3 miliona pikseli.

A co za tym idzie teleskop musi mieć spore płaskie pole do dyspozycji bo inaczej będziesz miał problemy na brzegach kadru.

Jeśli kupisz kamerę z KAF-8300 to masz oczywiście do wyboru paru producentów ale jakość pozostanie ta sama.

Jedynie możesz zyskać na drobnych usprawnieniach takich jak np. mechaniczna migawka w przypadku SBIGa co jest znacznym ułatwieniem w przypadku darków. Nie trzeba z deklem biegać.

Cena np Atkia i SBIG'a jest podobna. Na rynku wtórnym 8300 kolor widziałem już za 5 tyś zł.

Jest już kilka osób które dysponują kamerami z Kaf-8300.

Lada moment coś napiszą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Matryca jak matryca taka sama jak w Apogee, Atiku, Orionie i FLI .

Dzięki stary. :rolleyes:

 

 

Cena np Atkia i SBIG'a jest podobna. Na rynku wtórnym 8300 kolor widziałem już za 5 tyś zł.

Chciałbym się pobawić w narrowband, kolor nie wchodzi w grę.

 

Jedynie możesz zyskać na drobnych usprawnieniach takich jak np. mechaniczna migawka w przypadku SBIGa co jest znacznym ułatwieniem w przypadku darków. Nie trzeba z deklem biegać.

No właśnie, to mnie zainteresowało, migawka, flatownica i darki i flaty to już nie horror tylko przyjemnośc. Leniwy jestem z natury, takie gadzety bardzo ułatwiają pracę,

Edytowane przez przyssawka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym się pobawić w narrowband, kolor nie wchodzi w grę.

Co do koloru nie mam zastrzezen do ST-8300 mono. Zobacz sobie na www.astromarcin.pl. Jest kilka zdjęć z tej kamerki.

Z narrowbandu uzywalem tylko do Ha. Siarka i tlen sa mi nieznane.

 

Ten pixel jest wymagajacy. Przy 900mm to bedzie to troche polowanie na seeing. Nie chce Cie wystraszyc bo generalnie mam wysokie wymagania co do warunkkow atmosterycznych ale sa tacy ktorzy robia i z 1500mm.

 

Przyklady z Ha

 

http://www.astromarcin.pl/images/halpha/NGC6888/crescent_tar_2011_2200.jpg

 

http://www.astromarcin.pl/pages/ngc2246.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ALe opije wysmarowałeś :)

Napisz coś więcej, porównaj np z ST-2K bo fociłeś tym i tym.

Ja jestem konkretny człowiek, było pytanie o matrycę, to napisałem o matrycy.

 

Chciałbym się pobawić w narrowband, kolor nie wchodzi w grę.

 

http://www.astronomia.vot.pl/index.php?view=detail&id=152&option=com_joomgallery&Itemid=13

 

 

 

Edytowane przez JaLe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem konkretny człowiek, było pytanie o matrycę, to napisałem o matrycy.

Opinia "matryca jak matryca" jest rzeczywiście bardzo konkretna. :) Jakbyś mógł napisać coś więcej o tym jak się pracowało (i czym fociłeś) na tej matrycy, byłbym wdzięczny.

 

Mówiąc "kolor nie wchodzi w grę" chodziło mi o to że poluję na monochromatyczną wersję kamery, a nie o to że chcę robić narrowband tylko w bw. Wiem że się da podłożyć 'fałszywe' kolory pod każde z wąskich pasm; to był mój komentarz do tego że te używane atiki z kolorową matryca kosztują w granicach 5k.

Edytowane przez przyssawka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Małe sprostowanie. W przypadku KAF8300 migawka mechaniczna nie jest bonusem od danego producenta, ale koniecznością. KAFy są tzw. full frame'mami, więc do sczytywania wymagają mechanicznej migawki. Nie ma innej opcji i przy 8300 producenci musieli dodać migawki w każdej kamerze.

 

Ja klientom w segmencie standardowej ceny rekomenduję Atik 383L+. Jeżeli ktoś chce kamerę premium, to FLI ML8300. Co to Atika 4000 to po pierwszych zdjęciach bym wolał go bardziej niż 8300. Większy piksel, kwadrat, to wszystko zmniejsza wymagania co do optyki (pola). Lekko się podkochałem w tej matrycy, ale to zawsze kwestia kasy. Za jej cenę masz 8300 z kołem filtrowym. Plusem tych marek jest pełny support w PL, gwarancja, obsługa po sprzedażowa etc. Jeżeli nie będziesz zadowolony, to oddajesz.

 

Sbig daje podobne parametry. Chłodzi się też 40 stopni poniżej temp. otoczenia, przy ~20% większej wadze. W zasadzie to identyczne kamery o takim samym performance.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opinia "matryca jak matryca" jest rzeczywiście bardzo konkretna. :) Jakbyś mógł napisać coś więcej o tym jak się pracowało (i czym fociłeś) na tej matrycy, byłbym wdzięczny.

 

Co do zdjęć wykonywanych tą kamerą i do czego była podłączona to jest to usystematyzowane w mojej galerii na AN: http://www.astronoce...pokaz&autor=132

 

Padło też pytanie o różnicy i podobieństwach do ST2000, pozwól, że wrzucę wszystko do jednego koszyka i opiszę wszystko raczej lapidarnie:

- ST8300 jest lżejsza - chociaż większa gabarytowo;

- ma większy chip - ale z mniejszym pixelem:

- stosujemy w niej większy rozmiar filtrów;

- nie posiada dodatkowego chipu guidujacego - co powiedziałbym, jest wadą dla początkujących, a zaletą dla fotografujących w narrowbandach;

- mniej szumi, szybciej się schładza

- jej stosowanie jest niewątpliwie droższe i trudniejsze od stosowania ST2000

- dużą niewiadoma jest zachowanie po wymianie desicanta, oraz czy będzie ta czynność stwarzała problemy

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takiego opisu oczekiwałem :)

Ale nie kupie 8300 bo mam 2x ST-2K XM i XCM :).

Przy moim sprzęcie chip 1200x1600 pikseli jest wystarczający.

Byłoby troszkę nienormalnie gdyby każdy miał taki setup, bo przecież każdy ma inne oczekiwania i możliwości finansowe też.

St2k to bardzo dobra kamera, ale ja chciałem mieć coś innego.

Póki co cały czas się doskonale i nie wydaje końcowej opinii - chociaż muszę napisać, że jak na razie jestem zadowolony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takiego opisu oczekiwałem :)

Ale nie kupie 8300 bo mam 2x ST-2K XM i XCM :).

Przy moim sprzęcie chip 1200x1600 pikseli jest wystarczający.

No i o to chodzi. Jak sprzęt wystarcza i daje jeszcze sporo możliwości i satysfakcji, to po co zmieniać? Wczoraj odradziłem klientowi spore zakupy, bo stwierdziłem, że jak jeszcze nie opanował i nie wykorzystał tego co ma, to wpadanie w studnię kolejnych wydatków jest bez sensu. Nawet jakbym mu sprzedał kamerę za 50K to w żaden sposób nie zrobiłby lepszego zdjęcia, tylko poziom frustracji by wzrósł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj odradziłem klientowi spore zakupy, bo stwierdziłem, że jak jeszcze nie opanował i nie wykorzystał tego co ma, to wpadanie w studnię kolejnych wydatków jest bez sensu.

 

Fakt, warto wycisnąć co sie da ze sprzetu który sie ma do dyspozycji - bo to hobby to i tak studnia bez dna, prędzej czy później każdy ma ochotę na modernizację. Choć znam i takich którzy trwają przy EQ6 z ED80 i przerobionym Canonem deklarując, że setup im wystarcza i nie chcą decydować się na nic większego. Cóż, pożyjemy, zobaczymy.

 

Dzięki za sugestie.

 

Czy ktoś mógłby mi wytłumaczyć dlaczego dodatkowa matryca do guidingu jest problemem przy narrowband?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ano obydwa chipy (głowny i guidujący) jest za kołem filtrowym i przy filtrach wąskopasmowych masz sporo ciemniej a co za tym idzie mniej możliwości znalezienia gwiazdy guidującej. dlatego trzeba załozyć off-axis guider przed filtrami aby mieć normalny niefiltrowany obraz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ano obydwa chipy (głowny i guidujący) jest za kołem filtrowym (...)

No tak. Zapomniałem OAG można założyć przed koło.

 

Ja klientom w segmencie standardowej ceny rekomenduję Atik 383L+. Jeżeli ktoś chce kamerę premium, to FLI ML8300. Co to Atika 4000 to po pierwszych zdjęciach bym wolał go bardziej niż 8300. Większy piksel, kwadrat, to wszystko zmniejsza wymagania co do optyki (pola)

No i to (8300 czy kwadrat) jest niestety dylemat, z którym sam sobie musze poradzić. Niestety różnica cenowa jest na tyle niewielka, że wybierać trzeba między inwestycją bardziej przyszłościową (dłuższa ogniskowa) a nieco bardziej oszczędną...

Edytowane przez przyssawka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Absolutnie nie mówię tu o niezadowoleniu z takiej kamery.

Raczej mam namyśli kupowanie kamery która będzie dostosowane do setupu i kieszeni.

Dokladnie. Masz "galaktyczny setup" wiec przy nieduzym FOV chipa zabawa w narroband na tych obiektach jest malo wciagajaca. Jest po prostu bardzo niewiele obiektow pod czysty narrowband tutaj. Kiedys tez przeciez posiadalaem xm i xcm i z sukcesem uzywalem kombinacji obu.

Dalej twierdze ze st-2000 z self guidingiem to bardzo dobre ccd pomimo wieloletniego bytowania na rynku a juz na pewno dobre na poczatek. Potem gdy nabierze sie doswidczenia i zapozna z arkanami mozna probowac zdecydowac sie na "docelowy" sprzet ale jak pokazuje doswiadczenie wielu nie ma sprzetu "docelowego" - kazdy szuka i zmienia zgodnie z obecna swoja wlasna filozofia.

Wazne jest aby nie dokonywac szybkich wyborow tyko zobaczyc co i jak. Informacji i galerii jest mnostwo w sieci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak. Zapomniałem OAG można założyć przed koło.

 

 

No i to (8300 czy kwadrat) jest niestety dylemat, z którym sam sobie musze poradzić. Niestety różnica cenowa jest na tyle niewielka, że wybierać trzeba między inwestycją bardziej przyszłościową (dłuższa ogniskowa) a nieco bardziej oszczędną...

 

A nie prościej przekonać się empirycznie i sprawdzić w swoim setupie, która "leży" lepiej? Odezwij się do nas (Astromarket) i zaproponujemy Ci satysfakcjonującą opcję, żebyś nie musiał kupować kota w worku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

Ten pixel jest wymagajacy. Przy 900mm to bedzie to troche polowanie na seeing. Nie chce Cie wystraszyc bo generalnie mam wysokie wymagania co do warunkkow atmosterycznych ale sa tacy ktorzy robia i z 1500mm.

To ja. Mam kamerkę z KAF-8300 i teleskop z ogniskową > 1.5m. I jest mi z tym dobrze, choc pewnie taką "przyjemną" ogniskową byłoby coś koło 800mm. Twoje 900 będzie całkiem fajne, oczywiście pod warunkiem, że Twój montaż umożliwi utrzymanie w ryzach trackingu. Sam chip jest bardzo OK i moim zdaniem to lepszy wybór niż kwadrat z Atika 4000. KAF-8300 jest wykonany w nowocześniejszej technologii, ma wyższą sprawność kwantową, mniejsze szumy termiczne i oczywiście lepszą rozdzielczość. Wada to nieco mniejsza dynamika tonalna ze względu na płytszą studnię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tą sprawnością to byłbym ostrożny. Weź pod uwagę, że piksel tej kamery zarejestruje w tym samym czasie prawie 2x więcej fotonów (teoretycznie powierzchniowo).

 

Mam w sobie sprzeczność, bo z jednej strony to co piszecie to racja, ale z drugiej - używanie jej daje trochę inne odczucia. Przy najbliższej okazji wsadzę obydwie kamery i zrobię po 1 klatce 10 min tego samego obiektu, przez tą samą optykę, przy tej samej temperaturze.

 

Na razie terminu nie podam, bo montaż w naprawie :szczerbaty:

 

PS. Misiek, przy Twoim sprzęcie 4000 sprawowała by się na 100% lepiej. Powiedz, że wiesz o tym? :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adamie, czekam na wyniki takiego testu. Pojedynczy pixel w KAI-4022 z pewnością złapie więcej fotonów. Natomiast jeśli porównamy ilość fotonów złapaną przez powiedzmy 1 mm^2 matrycy to pewnie KAF-8300 wygra. Nie pamiętam dokładnie wykresów sprawności kwantowej dla KAI-4022, ale jeśli jest tam podobnie jak w KAI-2020 to różnica np. dla pasma Ha może być znaczna. Na korzyść KAF-8300.

 

Zdaję sobie sprawę ze z moim AT8RC i tą kamerą mam oversampling. Mam też refraktor 480mm f/6 - tam z kolei jest lekki undersampling. Wybór kamerki był u mnie swego rodzaju kompromisem między tymi dwoma teleskopami. Na Twoją uwagę mogę jednak też odpowiedzieć inaczej - np. tak: Adamie, z Twoim nowym ODK 16" będziesz miał niemal identyczny sampling jak ja z KAF-8300 i AT8RC. Powiedz, że wiesz o tym? :P

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adamie, z Twoim nowym ODK 16" będziesz miał niemal identyczny sampling jak ja z KAF-8300 i AT8RC. Powiedz, że wiesz o tym?

Tak, wiem i już się nie mogę doczekać :P Za chwilę go odbieram i nie mam na czym powiesić. AP1200 w serwisie :(

 

KAI 4022 ma faktycznie sprawność zbliżoną do do KAI-2020, ale co ciekawe, w porównaniu do ST2K, z którymi miałem do czynienia, kosmetyka klatki nie ma nic z nimi wspólnego. Można to sprawdzić sobie samemu ściągając surówki w wątku testowym Atika 4K. Poza tym, 15x15 to nie 11,8x8,9 mm, 2 mpix to nie 4 mpix. dlatego daleki jestem od porównania tych 2 kamer.

 

Mam nadzieję, że znajdziesz czas, żeby wpaść na zlot w Jodłowie. Zabiorę te kamery, więc będzie można samemu potestować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.