Skocz do zawartości

Porada ws zakupu teleskopu do astrofoto


Seboll

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Wszystkich serdecznie

 

Korzystając z Waszego dużego doświadczenia prosze o poradę jaki teleskop polecacie. Interesuje mnie wyłącznie astrofoto. Głównie obiekty DS

Generalnie :mieszkam w Gdyni , mamy wraz z kolega dość ciemna miejscówkę ok 17 km od miasta. Posiadam samochód więc w zasadzie transport nie stanowi problemu. Raz w roku zamierzam zabierać cały sprzęt na wakację na południe Europy ( tak z 4-5 dni focenia , w zależności od tego czy i jak wysoko będzie łysy).

trochę sprzętu już mam: Montaż HEQ6 , Canon 50D , Obiektywy : takumar 135 mm, canon L 70-200 F4.

Najważniejsze: na początek budżet ok 2000 zł no i później kasa na rozbudowę sprzętu.

 

W obliczu dość dużego wyboru sprzętu będe wdzięczny za wszelkie porady

Edytowane przez Seboll
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrząc na to co już masz, to ja bym radzieł najpierw pofocić zestawem Canon 50D + EF 70-200 L (bardzo fajne tele do astrofoto), bo przy dłuższych ogniskowych będziesz miał już problem z prowadzeniem sie montażu i będziesz musiał wspomagać sie guiderem.

Co do miejscówki, to 17km od trójmiasta gwarantuje jedynie lekkie zmniejszenie LP, ale na pewno ciemno tam nie będzie, więc może warto pomyśleć o jakimś filtrze UHC (można kupić takie filtry w specjalnym mocowaniu tzw EOS Clip), który pomoże przy fotografowaniu mgławic, bo galaktyka bardzo nie pomoże, a przy Księżycu nie pomoże nic :(

Co do teleskopu, to za te pieniądze będzie ciężko, choć można pomysleć o zestawie Newton 150/750 + MPCC i wszelkiej maści złączki itp, ale musisz mieć do tego guider a tutaj cena ostro pójdzie w góre, bo to jest dodatkowa kamerka (może być webcam np Philips 880) i optyka lub OAG (droższy ale zdecydowanie najlepszy do newtona).

 

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hejka,

dzięki za pierwszą poradę . Co filtrów , posiadam 2'' UHC-S oraz Semi APO.

Jeśli chodzi o teleskop , to 2000 zł patrząc na ceny faktycznie wydaje sie mało . Myślę jednak , że spokojnie do tej kwoty mógłbym coś dorzucić ( powiedzmy ze max kwota na dzień dzisiejszy to 4000 zł) . Również i z zakupem osprzętu nie byłoby problemu ( no może nie na hurra wszystko na raz , ale po kolei moge skompletować) , chciałbym jednak wydać kasę w sposób rozsądny , korzystając z doświadczeń osób znających dobrze temat. Nurtuje mnie jeszcze jeden problem , refraktor czy newton.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.