Skocz do zawartości

Fragment Łabędzia (ostrzeżenie o słabej jakości !)


grzezzz

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie. Otóż z braku zainteresowanych wokół mnie osób tematem fotografii nieba, postanowiłem podzielić się wynikiem pierwszych testów mojego `koziołka`.

 

Zdjęcie przedstawia fragment gwiazdozbioru Łabędzia wykonany z miasta, w bardzo niedogodnych warunkach - praktycznie pod latarnią uliczną. Światło uliczne dodatkowo potęgowała ciągła wilgoć w powietrzu. Ostrość, zły balans kolorów, gradient i słabe ustawienie na polarną dyskwalifikują to zdjęcie, jednak z testów jestem zadowolony. Tu chociażby lekko widoczna Ameryka Południowa bardzo mnie ucieszyła.

 

Ekspozycje: 10x180-360s (łącznie ponad 35 min.) + flat i dark

Ogniskowa: 85mm (Nikkor 55-200)

 

post-20414-0-08613100-1322308775_thumb.jpg

 

W najbliższym czasie, gdy pozwoli pogoda, wybierać się będe za miasto, żeby zbierać trochę światła na przemyślanych już kadrach. Jeszcze kilka słów o koziołku...

 

Wykonałem go wg. projektu ze strony astrofoto.pl , ale wprowadziłem pewne zmiany. Konstrukcja jest całkowicie z metalu (bardzo sztywna). Śledzenie tradycyjnie na krzyżu celowniczym. Napęd to silniczek elektryczny od wycieraczek samochodowych. Dorobiłem do tego `pilocik`, w którym użyłem przycisku od wkrętarki akumulatorowej , dzięki czemu mogę w miarę płynnie regulować obroty tego silniczka i tym samym popędzać teleskop za gwiazdą w celowniku (w zimę rączki można mieć w kieszeni :) ). Dołączyłem zdjęcie tej konstrukcji (proszę wstrzymać się od śmiechu ;) ).

 

post-20414-0-29523300-1322308784_thumb.jpg

 

Z pewnością wszelkie możliwe problemy związane z takim prowadzeniem staną mi na drodze, ale najbliższy (i ten dalszy tez) czas nie pozwoli na zakup montażu, więc będę kontynuował swoje działania w ramach dobrej zabawy. Sensownymi wynikami podzielę się na forum. Pozdrawiam !

Edytowane przez grzezzz
  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Zagłębiałem ostatnio tajniki obróbki astrofotograficznej. Wynikiem tego jest jeszcze jedno podejście do zdjęcia wyżej. Jestem świadomy wszelkich niedoskonałości, ale efekt jest już całkiem przyzwoity, jak na możliwości podstawowego aparatu i napędu typu koziołek.

 

post-20414-0-75855900-1332951660_thumb.jpg

 

Dorzucam też kręcone koziołkiem foto gwiazdozbioru Lwa z goszczącym w nim Marsem. Myślę, że ekspozycja nie więcej niż 10 min łącznie, Canon 550d, ISO 1600-3200.

 

post-20414-0-51714900-1332951766_thumb.jpg

 

Nierówna walka będzie trwała dalej !

 

Prawdę mówiąc nie są to wybitne zdjęcia, ale polecam każdemu początkującemu, który nie ma możliwości zakupu montażu. To już mój chyba czwarty koziołek z rzędu, a zabawa cały czas jest tego warta : ).

Edytowane przez grzezzz
  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto zapoznać się z jakąś instrukcją i zaplanować, co będzie potrzebne. W internecie jest kilka przepisów na konstrukcje drewniane. Wiadomo, że część materiałów znajdziemy gdzieś w piwnicy. Wystarczy dokupić parę śrub i nakrętek i gotowe : ). Koszt okaże się bardzo mały. Ja wykonałem mój egzemplarz z kształtowników metalowych, to niestety już troszkę zakosztowało. Kierowałem się jednak tym, że wciąż za te pieniądze nie kupie niczego gotowego, co pozwoli na robienie początkujących fotek astronomicznych.

Edytowane przez grzezzz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.