Skocz do zawartości

Okulary - Mak 150


seba598

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Szukam i szukam i początkującemu nie jest łatwo wybrać (doświadczonemu podejrzewam że niewiele lepiej). Proszę szanowne grono o porady opinie jakie powinienem kupić okulary i barlow do MAK 150 Pro series (złota) w przystępnych cenach. Z góry dziękuję i pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Szukam i szukam i początkującemu nie jest łatwo wybrać (doświadczonemu podejrzewam że niewiele lepiej). Proszę szanowne grono o porady opinie jakie powinienem kupić okulary i barlow do MAK 150 Pro series (złota) w przystępnych cenach. Z góry dziękuję i pozdrawiam.

 

Mak ze względu na swoją dłuuugą ogniskową nie wymaga drogich okularów do dobrej korekcji.Większość tanich okularów będzie dawać punktowe obrazy gwiazd,barlowa odradzam bo teleskop sam w sobie jest swego rodzaju barlowem,ma długą ogniskową co skutkuje dużymi powiększeniami nawet z okularem 15mm.Problemem będzie raczej uzyskanie małego powiększenia i dużego pola widzenia,bo okulary o ogniskowych powyzej 28mm nie są produkowane w obudowach 1.25" ze względu na prawa optyki.Czuli prościej mówiąc,nie da się tego umieścić w tak małym opakowaniu.

 

Więc jeśli interesują Cię obserwacje czysto Planetarne,to sprzęt jak najbardziej godny polecenia.

 

Ale powinieneś powiedzieć coś więcej odnośnie wymagań obserwacyjnych,czyli jakie obiekty będziesz obserwował,US czy może DS?.

Edytowane przez antares1972
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem Mak bo chce zacząć właśnie od planet mimo że obecne lata może nie są najlepsze do ich obserwacji, ale do 1szych kroków myślę że to dobry zakup ze względu za łatwość obsługi i eksploatacji tego teleskopu. Problem w tym że są tam "kitowe" okulary, czekam na montaż który ma przybyć do mnie we wtorek i tak badam teren w razie gdyby te okulary były naprawde kitowe:).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam maka127 i zgadzam się z przedmówcą, ale.... co ortoskop to ortoskop :rolleyes: Można nabyć baaderowskie, ale są opinie, że te z Uniwersity Optics są jednak lepsze. Ja posiadam ortoskopa UO 7 mm (zakup w USA, w UO, z przesyłką wyszło 310 zł, celnicy byli łaskawi nad wyraz i żadnych innych kosztów); mam też RKE Edmund Optics 21,5 mm, ale to egzotyka niedostępna w naszym kraju. Polecam ortoskopy, w których jakość obrazu rekompensuje brak wygody przy obserwacji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przy maku trzeba tylko zwracać uwagę żeby okular, był dobrze wyczerniony i nie miewał jakichś aberracji chromatycznych (np. żałosne hyperiony i jeszcze bardziej żałosne SWA 3,5-17)

 

W maku w zasadzie wystarczą dobre plosle (np TV 8mm)

 

przy obserwacjach księżyca ważny bywa brak dysorsji żeby powierzchnia była niepokrzywiona, bo to nienaturalnie wygląda.

 

ps. Takahashi LE ponoć sa fajne, z najtańszych żeby źrenica była wysunięta to SWA plossl 5-9mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.