Skocz do zawartości

Pozbycie się teleskopu, nabycie lornetki


search

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

w moim hobby zmieniło się dużo w ostatnim czasie. 2 lata temu kupiłem sobie Newtona 130/650. Używałem tego teleskopu nie tak rzadko w dni wolne, jeszcze w wakacje rok temu bardzo często był w użyciu. Później o wiele bardziej wolałem dojeżdżać do Obserwatorium do Gdańska 40 km, aby tam nocować niż wyrwać się na dwie godziny z własnym teleskopem do ogródka (nie umiem wytłumaczyć tego zjawiska). W tym momencie, jako że jestem w klasie maturalnej, nie mam czasu na rozwijanie pasji i pozostają nieliczne wieczory, kiedy mogę pojechać sobie ostatnim autobusem o 19:36 na obserwacje, przenocować i obudzić się o 7:30, żeby zejść na lekcję na 8:15. To są na prawdę niezwykle rzadkie wyjątki. Moja astronomiczna cząstka życia jest oparta na fotografowaniu Słońca w dzień między lekcjami, przed lub po lekcjach albo na półgodzinnym/godzinnym wyjściu po powrocie ze szkoły. Mając godzinę nie warto wyjmować teleskopu, przydałoby mi się więc coś poręcznego i szybkiego w obsłudze. Lornetka?

Pytania do Was, społeczności Astropolis:

1. Co myślicie zrobić z teleskopem, którego już nie będę używał? Gdybym chciał go zostawić, co mógłbym ewentualnie z nim zrobić? Inne wyjścia: sprzedaż (i tak dostałbym za niego bardzo mało, jeśli w ogóle by został sprzedany - kupiłem go za 600zł), oddanie komuś potrzebującemu (jak zrobił to niedawno Muchozol)?

2. Czy kupno lornetki to dobry pomysł? Jeśli tak, jakie byście mi polecali? Ostatnio bardzo dużo się słyszy o tej lornetce: DO SkyGuide 15x70, polecał mi ją pan Krzysiek z gdańskiej Delty.

3. Idąc tym tropem, jaki statyw?

 

To, że zapytałem się o to akurat teraz to nie jest przypadek. Liczę na hojnego św. Mikołaja w tym roku, więc proszę, żebyście odpowiedzieli jak najszybciej, bo muszę napisać list :)

 

Pozdrawiam,

Tomek.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

w moim hobby zmieniło się dużo w ostatnim czasie. 2 lata temu kupiłem sobie Newtona 130/650. Używałem tego teleskopu nie tak rzadko w dni wolne, jeszcze w wakacje rok temu bardzo często był w użyciu. Później o wiele bardziej wolałem dojeżdżać do Obserwatorium do Gdańska 40 km, aby tam nocować niż wyrwać się na dwie godziny z własnym teleskopem do ogródka (nie umiem wytłumaczyć tego zjawiska). W tym momencie, jako że jestem w klasie maturalnej, nie mam czasu na rozwijanie pasji i pozostają nieliczne wieczory, kiedy mogę pojechać sobie ostatnim autobusem o 19:36 na obserwacje, przenocować i obudzić się o 7:30, żeby zejść na lekcję na 8:15. To są na prawdę niezwykle rzadkie wyjątki. Moja astronomiczna cząstka życia jest oparta na fotografowaniu Słońca w dzień między lekcjami, przed lub po lekcjach albo na półgodzinnym/godzinnym wyjściu po powrocie ze szkoły. Mając godzinę nie warto wyjmować teleskopu, przydałoby mi się więc coś poręcznego i szybkiego w obsłudze. Lornetka?

Pytania do Was, społeczności Astropolis:

1. Co myślicie zrobić z teleskopem, którego już nie będę używał? Gdybym chciał go zostawić, co mógłbym ewentualnie z nim zrobić? Inne wyjścia: sprzedaż (i tak dostałbym za niego bardzo mało, jeśli w ogóle by został sprzedany - kupiłem go za 600zł), oddanie komuś potrzebującemu (jak zrobił to niedawno Muchozol)?

2. Czy kupno lornetki to dobry pomysł? Jeśli tak, jakie byście mi polecali? Ostatnio bardzo dużo się słyszy o tej lornetce: DO SkyGuide 15x70, polecał mi ją pan Krzysiek z gdańskiej Delty.

3. Idąc tym tropem, jaki statyw?

 

To, że zapytałem się o to akurat teraz to nie jest przypadek. Liczę na hojnego św. Mikołaja w tym roku, więc proszę, żebyście odpowiedzieli jak najszybciej, bo muszę napisać list :)

 

Pozdrawiam,

Tomek.

Ja mam podobnie, z tym że jestem na I roku studiów politechnicznych i czasu na rozwijanie pasji nie mam wcale. Dlatego wyprzedaje sprzęt i też pomyślałem o lornetce. Do jutra w Poznaniu jest promocja na lornetkę bresser 10x50 czyli popularną lidletkę za 79zł w mediamarkt. Zobacz czy u ciebie tez w promocji sa lornetki. pozdro

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... jestem w klasie maturalnej...

1. Co myślicie zrobić z teleskopem, którego już nie będę używał?...

2. Czy kupno lornetki to dobry pomysł? Jeśli tak, jakie byście mi polecali? Ostatnio bardzo dużo się słyszy o tej lornetce: DO SkyGuide 15x70, polecał mi ją pan Krzysiek z gdańskiej Delty.

3. Idąc tym tropem, jaki statyw?

 

To, że zapytałem się o to akurat teraz to nie jest przypadek. Liczę na hojnego św. Mikołaja w tym roku, więc proszę, żebyście odpowiedzieli jak najszybciej, bo muszę napisać list :)

...

Składając powyższe w całość:

- jako uczeń nie powinieneś nadmiernie się szastać. Zdążysz, jak zaczniesz zarabiać. Może jednak odsprzedaj teleskop za niewielkie pieniądze. Ktoś się ucieszy a Ty za parę lat pewnie będziesz wolał co innego - dużą lornetę czy lepszy telep;

- lornetka to stanowczo dobry pomysł - czytaj wątki "lornetkowe", także te dotyczące obserwacji;

- Sky Gude to także dobry pomysł. Jednak w kontekście hojnego Mikołaja + niewielkiej sumy za teleskop będziesz mógł pewnie zdobyć którąś 15x70 z serii BA8: Oberwerk Ultra/TS Marine/Garret/Resolux. Zdaniem wielu to jeszcze lepszy pomysł;

- statyw fotograficzny, wysoki i w miarę stabilny, nie najtańsze trzęsidło ale też nie musisz brać bardzo ciężkiej i drogiej kolubryny. Kolumna podnoszona korbką jest wygodna, ale nie niezbędna. Daj ogłoszenie, na pewno coś złapiesz., a może Pan Krzysiek coś zaproponuje :Beer:

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Składając powyższe w całość:

- jako uczeń nie powinieneś nadmiernie się szastać. Zdążysz, jak zaczniesz zarabiać.

 

bo z astronomią jak ze znajomością win - im człowiek starszy tym bardziej doświadczony

 

ehhhhh..... teraz czekać aż się dorobi na te private planetary :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Wam za odpowiedzi. Mimo że zadałem też pytania o konkretną lornetkę i statyw, to porady czy sprzedać teleskop i czy lornetka jest dobrym pomysłem całkowicie mi natenczas wystarczą.

"Składając powyższe w całość:" - takie "składanie w całość" jest właśnie tym czego potrzebowałem od Was. Czasami gubię się w moich marzeniach i planach a wtedy potrzebny jest ktoś, kto poskłada to wszystko w całość i nada temu realistyczny charakter :)

Właśnie realizuję umieszczanie ogłoszenia sprzedaży mojego teleskopu na Giełdzie.

Sprawdzałem na stronie MediaMarkt i rzeczywiście są u nas w Gdańsku Lidletki, ale nie jestem do niej przekonany, mimo że czytałem dużo o niej dobrego. Może bym o tym pomyślał, gdyby chociaż była jakaś powtarzalność jakości tych lornetek, ale z tego co czytałem nie wiadomo na co się trafi.

 

Pozdrawiam,

Tomek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.