Skocz do zawartości

Wyciąg do SW 120/600


niespielak

Rekomendowane odpowiedzi

Televue wymyśliło taką wajchę do fokusowania.

Można by wystrugać coś w ten deseń, żeby te 3 kołki wchodziły w otwory w oryginalnych gałkach skywatchera.

 

http://www.adorama.c...lsdisc&sku=TVFL

 

Fajny wihajster,ale każda próba łapania za tę dźwigienkę będzie potęgowała drgania słabego wyciągu i statywu.To oczywiście moje odczucia.

Jeśli już zrobił się nam z tego kącik ATM,to moim zdaniem można pójść delej i spróbować przerobić wyciąg,wstawić łożyskowanie jak w crayfordzie.Nie będzie to łatwe ale pewnie się da,trzeba by wstawić dwa półksiężyce z miniaturowymi łożyskami,wywalić listwę z zębami która siedzi na tulei i zębatkę z oski.Zamiast listwy z zębami zamocować listwę gładką,a jej wysokość powinna być większa o wysokość zębów na ośce.Ale dużo z tym będzie zachodu,i łatwo też nie będzie bo mało tam miejsca.

Edytowane przez antares1972
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Pół roku temu sam miałem taki dylemat i wiem ,że warto ten wyciąg wymienić.

W moim 102/500 też mi ten R&P dokuczał.

Chwiał się pod obciążeniem ,dokręcanie pomagało na jakiś czas... do następnego regulowania.Teflonowe paski ,taśmy też tylko częściowo pomagały(mniej płynna praca wyciągu). No i ten "chinesische kleister" - albo zamarzał ,albo brudził.

Crayford z mikrofokuserem naprawdę odmienia oblicze tego refraktorka.

Wyciąg utrzymuje osiowość nawet na pełnym wysuwie, a że służy mi często za teleobiektyw to drugi koniec jest obciążony wcale niemało -Canon z batterygripem.

Jeżeli zamierzasz używać też aparatu do focenia tym szkłem, nie można przecenić zakresu wysuwu ok.17 cm ,do gwintu T2 na redukcji 2/1.25" jest aż 19cm.Pozwala to ta ogniskowanie bardzo bliskich obiektów.R&P ma wysuw 9-11 cm.

Cena nie jest niska -w przypadku 102/500 to nawet po rabacie było ponad 50% wartości tuby - dalej uważam że warto ,chociaż jestem sknerą.

Miałem możliwość zwrócenia tego wyciągu ,gdyby mi nie odpowiadał, i naprawdę szukałem pretekstu ,żeby go nie kupować.Ale po założeniu i 15 minutach prób, zadzwoniłem i poprosiłem o wydrukowanie paragonu.

Jeżeli wymieniać/dokupywać coś do 102/500 120/600 to właśnie ten wyciąg.

Ach , i ten mikrofokuser - teraz wiem ,co to znaczy ustawić ostrość.

pozdrawiam.

massud

Edytowane przez massud
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Crayford z mikrofokuserem naprawdę odmienia oblicze tego refraktorka. Wyciąg utrzymuje osiowość nawet na pełnym wysuwie, a że służy mi często za teleobiektyw to drugi koniec jest obciążony wcale niemało -Canon z batterygripem. Jeżeli zamierzasz używać też aparatu do focenia tym szkłem, nie można przecenić  zakresu wysuwu ok.17 cm ,do gwintu T2 na redukcji 2/1.25" jest aż 19cm.Pozwala to ta ogniskowanie bardzo bliskich obiektów.

 

Crayford jest jak najbardziej ok tylko że rura wyciągu o długości 17cm wprowadzi do tego refraktora 100/500 spore winietowanie. W tych jasnych refraktorach F5 powinny być montowane wyciągi 2,7". Nawet w kitowym wyciągu R&P jest już winietowanie które w praktyce przycina ci światło obiektywu do 80mm. Jeżeli dasz dłuższą rurę wyciagu tak jak w tym crayfordzie to będziesz miał jeszcze większe winietowanie więc nie jest to najlepsze rozwiązanie, chyba że twoim celem jest ograniczenie aberracji chromatycznej obiektywu - ten długi wyciąg działa wtedy jak przysłona na obiektyw i maleje światłosiła co skutkuje mniejszą aberracją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Crayford jest jak najbardziej ok tylko że rura wyciągu o długości 17cm wprowadzi do tego refraktora 100/500 spore winietowanie. W tych jasnych refraktorach F5 powinny być montowane wyciągi 2,7". Nawet w kitowym wyciągu R&P jest już winietowanie które w praktyce przycina ci światło obiektywu do 80mm. Jeżeli dasz dłuższą rurę wyciagu tak jak w tym crayfordzie to będziesz miał jeszcze większe winietowanie więc nie jest to najlepsze rozwiązanie, chyba że twoim celem jest ograniczenie aberracji chromatycznej obiektywu - ten długi wyciąg działa wtedy jak przysłona na obiektyw i maleje światłosiła co skutkuje mniejszą aberracją.

 

 

W obserwacjach (okular 1.25") winietowania nie zauważyłem.

Na fotografiach jest już lekko widoczna ,ale ten poziom jestem w stanie zaakceptować.

Winietowanie osiągą b.wysoki poziom ,gdy próbuję focić z Barlowem - wtedy już rzeczywiście jest bardzo widoczna i przeszkadza.Piszę o własnych odczuciach przy pracy z matrycą wielkości APS-C.Przy FF bedzie duzo gorzej pewnie.

Ale dalej ten wyciąg bardzo mocno poprawia osiągi refraktora.Silne winietowanie przy foceniu Barlowem to i tak "pikuś" jeśli porównamy do degradacji obrazu jaką wprowadza nieosiowość wyciągu R&P.

Do kolegi niespielak> jeśli nie będziesz focił pełną klatką ,uważam ,że warto mieć ten wyciąg.Jeśli nie będziesz focił ,to tym bardziej.

Dla osób o większej wrażliwośći ,rzeczywiście może to stanowić problem.Poza tym ciągle mówimy o teleskopach z nieco niższej półki cenowej.Refraktory 100 czy 120 mm z 2.7 czy 3"calowym wyciągiem zoptymalizowanym do astrofoto dużymi matrycami to inna cena.

 

massud

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W obserwacjach (okular 1.25") winietowania nie zauważyłem.

Na fotografiach jest już lekko widoczna ,ale ten poziom jestem w stanie zaakceptować.

Winietowanie osiągą b.wysoki poziom ,gdy próbuję focić z Barlowem - wtedy już rzeczywiście jest bardzo widoczna i przeszkadza.Piszę o własnych odczuciach przy pracy z matrycą wielkości APS-C.Przy FF bedzie duzo gorzej pewnie.

Ale dalej ten wyciąg bardzo mocno poprawia osiągi refraktora.Silne winietowanie przy foceniu Barlowem to i tak "pikuś" jeśli porównamy do degradacji obrazu jaką wprowadza nieosiowość wyciągu R&P.

Do kolegi niespielak> jeśli nie będziesz focił pełną klatką ,uważam ,że warto mieć ten wyciąg.Jeśli nie będziesz focił ,to tym bardziej.

Dla osób o większej wrażliwośći ,rzeczywiście może to stanowić problem.Poza tym ciągle mówimy o teleskopach z nieco niższej półki cenowej.Refraktory 100 czy 120 mm z 2.7 czy 3"calowym wyciągiem zoptymalizowanym do astrofoto dużymi matrycami to inna cena.

 

massud

 

Massud dzięki wielkie za porady, tylko o którym wyciągu mówisz - o crayfordzie zaproponowanym przez Bartoliniego? Na początek chciałem się skupić na obserwacjach a w późniejszym okresie na astrofotografii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Massud dzięki wielkie za porady, tylko o którym wyciągu mówisz - o crayfordzie zaproponowanym przez Bartoliniego? Na początek chciałem się skupić na obserwacjach a w późniejszym okresie na astrofotografii.

 

Mam na myśli Crayforda SkyWatchera - tego tańszego.Jak wspomniałem ,jestem sknerą:).Aha ,jeszcze jedna rzecz ,jeżeli porównujemy go do wyciągów zoptymalizowanych pod astrofoto - Ten nie daje możliwości obracania tubusa, jeszcze nigdy mi tego nie brakowało.Plusem tego modelu (nie wiem jak w innych)jest to ,że można mikrofokuser dać z lewej strony.Wtedy prawa ręka na spuście migawki ,lewa na fokuserze i nie trzeba uprawiać gimnastyki (gdybyś chciał zająć się fotografią).

 

massud

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam na myśli Crayforda SkyWatchera - tego tańszego.Jak wspomniałem ,jestem sknerą:).Aha ,jeszcze jedna rzecz ,jeżeli porównujemy go do wyciągów zoptymalizowanych pod astrofoto - Ten nie daje możliwości obracania tubusa, jeszcze nigdy mi tego nie brakowało.Plusem tego modelu (nie wiem jak w innych)jest to ,że można mikrofokuser dać z lewej strony.Wtedy prawa ręka na spuście migawki ,lewa na fokuserze i nie trzeba uprawiać gimnastyki (gdybyś chciał zająć się fotografią).

 

massud

 

Może "wężyk" by poprawił sytuację :) Masud dzięki za wszelkie info.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inna sprawa, to jakie okluary polecalibyście do tego refraktora? Głownie chciałbym się skupić na obserwacjach obiektów naszego układu słonecznego, ale czasami chciałbym popatrzeć w głęboką przestrzeń...kolejna rzecz to bawić się w okulary bez soczewki barlowa - tzn. powiększenia realizowana za pomocą ogniskowej okularu czy jednak zainwestować w dobrą soczewkę barlowa i okulary o większej ogniskowej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inna sprawa, to jakie okluary polecalibyście do tego refraktora? Głownie chciałbym się skupić na obserwacjach obiektów naszego układu słonecznego, ale czasami chciałbym popatrzeć w głęboką przestrzeń...kolejna rzecz to bawić się w okulary bez soczewki barlowa - tzn. powiększenia realizowana za pomocą ogniskowej okularu czy jednak zainwestować w dobrą soczewkę barlowa i okulary o większej ogniskowej?

 

Domeną tego refraktora są obserwacje Ds i szerokie pola gwiazdowe, w tym sprawdza się bardzo dobrze. Do takich obserwacji polecam okulary SW lub BST UWA-70 w ogniskowej 22mm co da Ci powiększenie 27x oraz pole 2,56 stopnia. Równiez okular 13mm z tej serii pracuje bardzo dobrze w tych refraktorach. Jeżeli koniecznie chcesz obserwować obiekty naszego układu słonecznego tym refraktorem to celuj w okulary TMB Planetary lub klony Sky-Watcher UWA-58 lub HR Planetary o ogniskowych 6 i 5mm. Okular o ogniskowej 5mm da Ci powiększenie 120x co w przypadku tego jasnego refraktora F5 należy uznać za maksymalne sensowne powiększenie. Większe powery nic nie dają za to uwidacznia się już bardzo aberracja chromatyczna i sferyczna obiektywu która degraduje obraz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wywaliłem te smarowidła ze swego R&P bo upiepszone miałem po ciemku i łapy i kątówke i okulary. Teraz niczym nie jest to posmarowane. Jakoś tam sobie to chodzi - Mi osobiście pasuje taki stan. Jak się zjadą zębatki to i tak do tego czasu teleskop znajdzie nowego właściciela. Ze smarem i tak zębatki się rozpadają, więc co za różnica. Myślałem też nad przeróbką tego R&P na mechanizm cierny, jak zębatki już się rozlecą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inna sprawa, to jakie okluary polecalibyście do tego refraktora? Głownie chciałbym się skupić na obserwacjach obiektów naszego układu słonecznego, ale czasami chciałbym popatrzeć w głęboką przestrzeń...kolejna rzecz to bawić się w okulary bez soczewki barlowa - tzn. powiększenia realizowana za pomocą ogniskowej okularu czy jednak zainwestować w dobrą soczewkę barlowa i okulary o większej ogniskowej?

 

Ja do planetek mam Vixena NLV 4mm (powiększenie 150x) i jestem z niego zadowolony. Kupiłem używany na giełdzie za 300zł. Mam też TS Planetary HR 3,2mm (powiększenie 187,5x) ale nie polecam - to raczej słaby okular. Mam też Celestrona X-cel Lx 5mm (120x) i również nie do końca jestem z niego zadowolony. Ma co prawda dosyć duże pole, ale jest bardzo wrażliwy na osiowość patrzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi się udało doprowadzić wyciąg z 102/500 do całkiem przyzwoitego stanu. Nie ma luzów, nie kiwa się, chodzi płynnie, nie zamarza ;)

Tutaj opisałem procedurę: http://astropolis.pl/topic/37387-modyfikacja-wyciagu-w-achromatach-sw-102500

Miałem zamiar kupić jakiś prosty wyciąg Crayforda, ale w sumie to teraz nie widze powodu. Jeżeli już to coś klasy GSO z microfocuserem, ale to już jest koszt samego teleskopu i nie bardzo widzę, co miałoby lepiej chodzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Posiadam ten rodzaj refraktora SW 120/600. Eksploatuję go jakieś 3 lata. Wymieniłem w nim fabryczny wyciąg na proponowany tu wyciąg SW Crayford z mikrofokuserem 1:10. Uważam, że taka operacja jest dobra. Mój sprzet spisuje sie bardzo dobrze. Ten fokuser SW jest bardzo dobry. Faktem jest, że troche kosztuje - ale sie opłaca. Komfort obserwacji znacznie sie poprawia. Aby porawiła jakość optyczna tego refraktora niestety, trzeba by wymienić fabryczną kątówkę na coś lepszego - ta fabryczna (przynajmniej u mnie) nie jest wysokich lotów. Niestety wymiana kątówki to kolejny wydatek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.