Skocz do zawartości

Lornetka- budżet +/- 1300


Lita

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Poszukuję lornetki do obserwacji astronomicznych, która spełni oczekiwania mojej drugiej polowy ..

Ponieważ jestem totalnym laikiem w tym temacie od kilku dni wczytuję się w opinię Was- fachowców na temat różnych marek/ parametrów, i.in.

Na ten moment, skłaniam się ku 15x70, obserwacje prowadzone będą w głównej mierze w mieście, z tarasu, na ostatnim piętrze.

Czy bylibyście skłonni zdradzić mi Wasze top3 w cenie +/- 1300 zł?

Będę b. wdzięczna..

 

dziękuję i pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja również mieszkam w miescie i własnie zdecydowałem się na lornetkę 30x80. Moim zdaniem w mieście z rozświetlonym niebem i tak trzeba sobie darować na poważnie obserwacje DS bo pewnie niewiele będzie widać a mniejsza źrenica lornetki o większym powiększeniu bardziej skontrastuje słabo widoczne obiekty w mieście. Przy powiększeniu 20-30x to sobie chłopak przynajmniej ładny księżyc zobaczy a i planetki zawsze lepiej będzie widać. W tej cenie to ja bym wybrał tą: http://astromarket.pl/lornetki-1/lornetka-astronomiczna-z-filtrami-uhc-ts-20x80-triplet-semi-apo.html

 

Po przymknięciu obiektywów do powiedzmy 50mm na pewno pokaże ładnie Saturna z widocznym wyraźnie pierścieniem a możliwośc wsunięcia w tor optyczny filtru UHC-s pomoże pod miejskim niebem wyszukiwac jakies mgiełki. Do tego dobre pole 3.5 stopnia. Ja nic lepszego nie widzę.

 

Przeczytaj o niej opinię naszego kolegi.

 

http://astropolis.pl/topic/33207-ts-20x80-semi-apo-z-filtrami-z-ts-service/page__p__438652#entry438652

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Poszukuję lornetki do obserwacji astronomicznych, która spełni oczekiwania mojej drugiej polowy ..

Ponieważ jestem totalnym laikiem w tym temacie od kilku dni wczytuję się w opinię Was...

Czy bylibyście skłonni zdradzić mi Wasze top3 w cenie +/- 1300 zł?

...

A jak z doświadczeniem astronomicznym Drugiej Połowy? Odpowiedzi mogą od tego bardzo zależeć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doświadczenie "Pana Męża" :) na tym obszarze również znikome... niemniej sadzę , iż z tendencją do "wchłonięcia" w temat dość energicznie.

Dodam , iż mieszkamy w okolicy lotniska ( okęcie ) gdzie mamy niemalże non-stop view na podchodzenia do startów/lądowania- co niejako również podsyca mój apetyt na sprzęt dobrej jakości.

Myślałam też o TS 20x80 , ale wczoraj w jednym ze sklepów wysnuto tezę, iż do moich/naszych warunków i potrzeb lepsza będzie Delta Optical SkyGuide 15x70.. ,czy słusznie, hm, no właśnie , nie wiem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doświadczenie "Pana Męża" :) na tym obszarze również znikome... niemniej sadzę , iż z tendencją do "wchłonięcia" w temat dość energicznie.

Dodam , iż mieszkamy w okolicy lotniska ( okęcie ) gdzie mamy niemalże non-stop view na podchodzenia do startów/lądowania- co niejako również podsyca mój apetyt na sprzęt dobrej jakości.

Myślałam też o TS 20x80 , ale wczoraj w jednym ze sklepów wysnuto tezę, iż do moich/naszych warunków i potrzeb lepsza będzie Delta Optical SkyGuide 15x70.. ,czy słusznie, hm, no właśnie , nie wiem :)

Powyższe oraz podany poprzednio budżet wskazują moim zdaniem na mniejszą lornetkę niezłej jakości, o powiększeniu umożliwiającym jeszcze obserwacje bez statywu (choć nie tylko), oraz o sporym polu widzenia, ułatwiającym znalezienie obiektów, naukę nieba i zastosowania pozaastronomiczne. Podaję moje 3 typy w kolejności, jaką ja bym wybrał:

1. Nikon Monarch 12x56.

2. TS Marine 10x50

3.Nicon Action EX 10x50

Oczywiście w innych sklepach też można je kupić :lol:

Rzetelnych informacji i opinii szukaj u nas w wątku "Kupiłeś lornetkę, podziel się wrażeniami" i na Optyczne.pl.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli "długa" lornetka to można by się zastanowić nad Pentaxem 20x60.

http://fotozakupy.pl/oferta/produkt,9471s

Jedynym minusem tej lornetki jest małe pole okularów ~44*

 

Ale do powiększeń 15-20x potrzebujesz jeszcze statywu, a to jest dodatkowo kilkaset złotych.

 

Jeżeli twój Mąż dopiero zaczyna, to może któraś z lornetek sugerowanych przez Janko.

Będzie: w góry, na wycieczki, do ptaszków, samolotów itd..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli obserwacje będą prowadzone tylko z tego tarasu pod warszawskim niebem, nieszczególnie polecałbym jakąkolwiek lornetkę i poważnie zastanowiłbym się nad małym refraktorem albo Maksutovem. To przy założeniu, że sprzęt ma służyć do astronomii.

 

Jeśli sprzęt ma być rozwojowy, tzn. służyć także na wycieczkach poza miasto, pod ciemniejsze niebo, najlepsza na początek będzie 10x50 z dobrym atlasem i listą obiektów lornetkowych. Tu sprawdzi się zarówno Nikon 10x50 jak i TS Marine 10x50 o którym pisał Janko, z tym, że ta druga jest znacznie cięższa i dla początkującego obserwatora może być to uciążliwe (zwiększone drgania obrazu, szybsze zmęczenie rąk przy obserwacji bez statywu)

 

Zabawa w astronomię lornetkową wciąga, gdy uruchomi się instynkt "zbieracza" i konkretnym sprzętem chcemy zobaczyć coraz ciekawsze (trudniejsze) obiekty na niebie i pewnego dnia zaczynamy z zaciekawieniem dzwonić do małych miejscowości 30 km od miasta z grzecznym pytaniem, czy bardzo u was ciemno w nocy. Do rekreacyjnego zerkania na księżyc i kilka planet w mieście znacznie lepiej sprawdzi się refraktor.

 

15x70 wymaga już statywu do wygodnej obserwacji. W mieście pokaże więcej niż 10x50, ale szczerze przyznam, i mówię to z perspektywy obserwatora z centrum Krakowa, że widok nie będzie zbyt powalający. Obiekty które zachwycają pod wiejskim niebem (mgławica M42 w Orionie albo Galaktyka M31) wyglądają w mieście przez lornetkę jak student w pierwszą noc po zamknięciu i hucznym oblewaniu sesji, czyli naprawdę blado.

Duże Planety (Jowisz i Saturn ) będą widoczne - pierwsza jako mała tarczka, druga jako "uszata" kropka. Minusem 15x70 jest rozmiar i waga, potrzeba montowania na statywie. Podobnie będzie z wspomnianą 20x60 Pentaxa, z tym, że tę lornetkę odradzałbym początkującemu, małe pole i powiększenie 20x mogą sprawić początkowo pewne problemy z lokalizowaniem obiektów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może tak: skoro jest taras / a nie wąski balkon / - kupić większą lornetę i żuraw. Przeloty samolotów i np. stacji ISS trudno obserwować na statywie. Nic nie przeszkadza, by z takim wyposażeniem wybrać się od czasu do czasu samochodem gdzieś pod b. ciemne niebo. A małą "ekonomiczną" lornetkę do obserwacji przyrody typu 8x40 czy 10x50 zawsze przecież można dokupić...

 

Informacja dla pytającej: żuraw to coś takiego, chociaż konstrukcje i detale mogą być różne: http://www.astrokrak...-statywem-.html . Dla lornety 20x80 czy większej przydałby się tzw.duży żuraw. Na moim awatarze jest żuraw ze statywem własnego pomysłu a lornetka 25x100 sky master dostarczyła mi / i będzie ! / wielu niesamowitych wrażeń. Stanowi ulubiony tandem z teleskopem 254/1200.

 

Ogromną zaletą żurawia jest to, że nie musimy się garbić, podnosić/opuszczać statyw w zależności od wzrostu osoby i wysokości obserwowanego obiektu, błyskawicznie łapiemy obiekt w ruchu - jeśli dojdziemy do wprawy. Np. samolot na wysokości przelotowej szybko się łapie goniąc go po smudze kondensacyjnej...

Oczywiście blisko lotniska są inne uwarunkowania / pole widzenia lornetki, szybkość samolotu / - ale myślę, że 20x80 bylaby dobrym kompromisem dla eksploracji i uczenia się nocnego nieba, oraz dziennych obserwacji.

 

:)

Edytowane przez zbignieww
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.