Skocz do zawartości

Teleskop dla nowicjusza


orion1982

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie.Zaraziłem kierownika z pracy astronomią.Teraz chodzi za mną i nudzi żebym mu wybrał jakiś teleskop.Polecam Syntę 8''lub GSO8''.Tylko co do drugiego nie wiem jak wyszły testy,na pewno optyka jest lepsza od Synty.Niebo spod którego będą prowadzone obserwacje jest czarne,głównie zerkał by na planety ale DS-sami nie pogardzi.Który wy byście wybrali dla siebie, tak szczerze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie.Zaraziłem kierownika z pracy astronomią.Teraz chodzi za mną i nudzi żebym mu wybrał jakiś teleskop.Polecam Syntę 8''lub GSO8''.Tylko co do drugiego nie wiem jak wyszły testy,na pewno optyka jest lepsza od Synty.Niebo spod którego będą prowadzone obserwacje jest czarne,głównie zerkał by na planety ale DS-sami nie pogardzi.Który wy byście wybrali dla siebie, tak szczerze?

 

GSO-lepsze wyposażenie,co do optyki to pewnie jest porównywalna.:yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytałem,i nie znalazłem jednoznacznej odpowiedzi tak na 100% :g:

 

Na 100% to nie ma tylko nic o lepszej jakości optyki w GSO,ale za to jest wszystko o lepszym wyposażeniu GSO,co prawda montaż jest trochę brzydszy,mniej estetyczny.

 

Ale montaż ma dobrze działać a nie wyglądać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby nie zanudzać,ostatnie pytanie.Gdy byście mieli wybór,to który z tych dwóch byście kupili. Sky- Watcher Synta 10''pyrex Dobson lub GSO 8'' dobson 200/1200mm.Teleskop nie będzie dla mnie niestety.Wskażcie swojego faworyta dla siebie.

Edytowane przez orion1982
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby nie zanudzać,ostatnie pytanie.Gdy byście mieli wybór,to który z tych dwóch byście kupili. Sky- Watcher Synta 10''pyrex Dobson lub GSO 8'' dobson 200/1200mm.Teleskop nie będzie dla mnie niestety.Wskażcie swojego faworyta dla siebie.

 

Wtedy wybór powinien być oczywisty.większe lustro.:flirt:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby nie zanudzać,ostatnie pytanie.Gdy byście mieli wybór,to który z tych dwóch byście kupili. Sky- Watcher Synta 10''pyrex Dobson lub GSO 8'' dobson 200/1200mm.Teleskop nie będzie dla mnie niestety.Wskażcie swojego faworyta dla siebie.

 

Ale synta 10 i gso 8'' nie są dla siebie alternatywą. Tym bardziej że tu masz GSO w promocji za 900zł http://astromarket.pl/teleskop-gso-8-dobson-200-1200-mm.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.Plany co do Newtona GSO 8'' dały w łeb.Kierownik się rozmyślił, to musi być refraktor do obserwacji KRAJOBRAZU I PLANET.Kasę jaką może na to przeznaczyć to 1200,1400 zł.I tak; jak napisałem do krajobrazu, planet,montaż paralaktyczny EQ3-2 lub EQ2 od biedy AZ3 z mikroruchami,nasadka kątowa 45stopni i obiektyw od 100mm.Szukam i nie mogę znależć z takim wyposażeniem :sorry: .Mogę liczyć na waszą pomoc ? Znalazłem tylko coś takiego http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/teleskop-sky-watcher-synta-bk1021eq3-2,d704.html

Edytowane przez orion1982
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem ciekawy sprzęt i mam pytanie do użytkowników czegoś takiego http://astromarket.pl/teleskopy/maksutow-cassegrain/teleskop-sky-watcher-mak-102-mm-eq2.html czy on faktycznie jest taki wszechstronny, do przyrody i planet ? Czy może takie coś http://astromarket.pl/teleskopy/lunety-achromatyczne/refraktor-sky-watcher-90-900-eq3.html również do krajobrazu i najlepiej planet ?Chciałbym poznać wasze zdanie i opinie na temat tych dwóch teleskopów.W poniedziałek mam zamówić i wciąż się waham który z nich.

Edytowane przez orion1982
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kierownik się rozmyślił, to musi być refraktor do obserwacji KRAJOBRAZU I PLANET.Kasę jaką może na to przeznaczyć to 1200,1400 zł.I tak; jak napisałem do krajobrazu, planet,montaż paralaktyczny EQ3-2 lub EQ2 od biedy AZ3 z mikroruchami,nasadka kątowa 45stopni i obiektyw od 100mm.

 

Cześć!

Od jakiegoś już czasu mam refraktor Sky Watcher 102/500 AZ-3. Nadaje się zarówno do obserwacji nieba jak i krajobrazów...nasadka kątowa, montaż azymutalny z mikroruchami. Mój sprzęt jest nieco mały ale już Sky Watcher 120/600 może być dobrym wyborem w cenie ok 1500 zł (Sky-Watcher BK1206AZ3).

Oczywiście w sprzęcie tej jakości jest widoczna aberracja, ale jeśli komuś to bardzo nie przeszkadza to polecam ten właśnie teleskop. Jowisz-widoczne pasy bez problemu przy użyciu okularu 10mm, Saturn i jego pierścienie jak malowane, Księżyc wygląda fantastycznie przy użyciu okularu 3,2mm-obraz bardzo wyraźny i szczegółowy. Na temat obiektów DS nie mogę się wypowiedzieć gdyż prowadzę obserwacje w mieście i ledwo co widać....

Teleskop jest wręcz banalny w montażu i lekki.

 

Pozdrawiam :astronom:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to ma być też do krajobrazu, to lepiej wywalić w diabły wszelkie paralaktyki, bo kierownik *olery dostanie ;) Jakiś refraktor 100mm na AZ4 lub podobnym azymutalnym moncie. Brak mikroruchów w tym ostatnim da się przeżyć biorąc pod uwagę długość tuby lunety. A może sprawdzić wagę tuby 100/1000, czy udźwignie ją montaż Porta -tam mikroruchy są. Co prawda osobno trzeba kupić tubę i montaż, ale wg. mnie to najlepsze rozwiazanie dla takiego uzytkownika

Trzeba brać pod uwgę,że osoba dla której ma to być będzie nie tylko poczatkująca, ale też zabawa w astro będzie b. okazjonalnym hobby. MUSI więc to być sprzęt maksymalnie prosty i szybki w obsłudze, "grab&go" -stąd refraktor na AZ jest ideałem.

Jeśli gość chciałby z tym gdzieś jeździć lub nosić dalej od domu, to ewentualnie można rozważyć kwestię krótkogniskowego refraktora: 102/500, 120/600 i 127/635, oczywiście to też generuje pewne problemy optyczne i nie tylko [aberracja, dobór okularów, w ostatnim przypadku waga tuby ogranicza wybór montażu].

A jako wariant budżetowo minimalistyczny zawsze zostaje 90/900+AZ3. Tanie, gotowy zestaw i raczej nie rozczaruje nowicjusza. Jak go wciągnie, Syntę 8-10" sam kupi :)

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy Ten Gość wie, że obraz w teleskopie jest odwrócony? Bo jeżeli częścią krajobrazu dla niego jest sąsiadka, to trochę głupio oglądać do góry nogami .
Jasna sprawa,najwyżej kiecka sama opadnie :rofl:

Tak na poważnie,w końcu nasadki kątowe odwracają obraz i cały paralaktyk idzie ustawić do obserwacji krajobrazu,już kiedyś próbowałem.

Edytowane przez orion1982
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.