Skocz do zawartości

Księżycowe DS


Marek Bromirski

Rekomendowane odpowiedzi

W początkach miesiąca sprawdzałem możliwość fotografowania DS w ekstremalnie niekorzystnych warunkach (Księżyc w pobliżu pełni, mgiełka, "podtruwanie" oświetleniem miejskim). Sprzęt: C14 w konfiguracji Fastar + Vesta.

 

M104 (1.04.2004; 330 ekspozycji po 25 s = 2.3 h):

 

[center:131eb5ffda]M104.jpg[/center:131eb5ffda]

 

M13 (2.04.2004; 370 ekspozycji po 13 s = 1.3 h):

 

[center:131eb5ffda]M13.jpg[/center:131eb5ffda]

 

M51 (2 i 3 04. 2004 odpowiednio: 60 x 40 s = 40 min + 150 x 35 = 1.5 godz.

 

[center:131eb5ffda]M51.jpg[/center:131eb5ffda]

 

Bardzo złe warunki wpłynęły zwłaszcza na efekty uzyskane przy M51, ale generalnie widać, że użycie CCD eliminuje wiele ograniczeń uznawanych za istotne .

 

Zgodnie z "nową polityką informacyjną", zapisy wszystkich sesji są dostępne w trybie "na życzenie" - wystarczy "dać głos" publicznie, albo na priva. Niezależnie będą się też pojawiać w wątku "Obróbka astrofoto".

 

Pozdrawiam i przesyłam SŻŚ ,

 

Alkor.

 

P.S. SŻŚ to oczywiście Serdeczne Życzenia Świąteczne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ŁEEEE kolorków niema  :wink:  

 

A ten fastar to reduktor ogniskowej ? I w sumie to ile wyszła ogniskowa i światłosiła? Czy fotki galaktyk były przeskalowywane?

 

Kolorków nie ma, bo przy takim zaświetleniu mgiełki Księżycem i latarniami i tak mało co było widać. Właśnie ładuję pliki z M104 to będzie można popatrzeć co i jak.

 

W trybie Fastar zdejmuje się przednie lusterko z "szyby" SCT i wstawia na jego miejsce specjalny korektor optyczny, do którego przykręca się kamerę. W ten sposób teleskop z "ciemnego" staje się "jasny" (f/2.1, ogniskowa ok. 750 mm). W konsekwencji pole widzenia Vesty rośnie do ok. 24 x 18'.

 

Fotki nie były przeskalowywane - rozmiary odpowiadają dokładnie rejestracji.

 

:D:D:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli kamerka wisi z przodu ??????  :shock:

 

Tak - z przodu, na miejscu lusterka wtórnego, poprzedzona optyką korekcyjną.

 

:D:D:D

 

[ Add: Sob Kwi 10, 2004 14:44 ]

Jak na f/2.1 to jakies gigantyczne ekspozycje zrobiles. Fotki bardzo fajne, szczegolnie moje ukochane Sombrero....  

 

A wlasnie, da sie Sombrero wizualnie zobaczyc? BO jakos nigdy nie mialem okazji.

 

Księżyc, uliczne lampy i podświetlana nimi mgła robiły wszystko, aby pogorszyć stosunek sygnał/szum, to musiałem dać szansę i użytecznym fotonom. Sombrero jest dość jasne i daje się obserwować wizualnie bez problemu.

 

:D:D:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Paweł Schmidt

O ładne foty!!!

A co do tego Fastara to bardzo ciekawe nigdy o czymś takim nie słyszałem :shock: Może jakieś namiary na stronki z artykułami o tej metodzie?? Ja jakoś nie umiem znaleść!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.... A wlasnie, da sie Sombrero wizualnie zobaczyc? Bo jakos nigdy nie mialem okazji.

Widać go spokojnie w MTO przy 60x pod niebem wiosennych Kudłaczy nawet z zarysem ciemnego pasa materii 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie przypuszczałem, że C14 można zmodyfikować w ten sposób.

Co oznacza "przeskalowywanie"?

 

W tym przypadku przeskalowywanie mogło by oznaczać zwiększenie albo zmniejszenie liczby punktów (pikseli) tworzących obrazy. Jednak w kamerach o komórkach, które nie są kwadratowe, niezbędne jest przeskalowanie doprowadzające uwidocznione obiekty do poprawnego wyglądu.

 

:D:D:D

 

[ Add: Sob Kwi 10, 2004 20:42 ]

O ładne foty!!!

A co do tego Fastara to bardzo ciekawe nigy o czymś takim nie słyszałem :shock:  Może jakieś namiary na stronki z artykułami o tej metodzie?? Ja jakoś nie umiem znaleść!

 

Fastar jest nie tyle metodą, ile czym rozszerzeniem sprzętowym teleskopów Celestrona opisanym na stronach www firmy. Dużo informacji o jego użyteczności znajdziesz również w Internecie, gdzie dostępne są liczne opinie posiadaczy.

 

:D:D:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratuluje Marku!

 

Co najwazniejsze, daje sie coś zupełnie przyzwoicie cykac przerobioną Vestą.

 

Co do czasów, jest dokładnie tak jak Marek powiedział, "light pollution" i Księżyc można zwalczyć tylko długą (sumarycznie) ekspozycją. Podobnie jest z szumami termicznymi - jeżeli kamera jest niechłodzona to wymaga bardzo długiej ekspozycji aby zbudować odpowiedni S/N. Vesta ma dość mały zakres dynamiki i może nie pozwalać na cykanie zbyt długich indywidualnych ekspozycji, co z jednej strony zmniejsza wymagania na jakość prowadzenia z drugiej ... wymaga przedłużenia sumarycznego czasu ekspozycji.

 

Moje doswiadczenie przy f/6..f/8 i pod miastem ale w bezksiężycowe noce to min 60 x 60s a pewnie bedę starał się wejść na poziom 60 x 120 ... 60 x 180s luminancji.

 

Chętnie założę swoją kamerkę do "betoniarki" w trybie Fastar. Jestem tylko ciekaw jak sie wtedy to urządzenie kolimuje (kamera powinna patrzeć po osi optycznej)

 

Pozdrawiam,

 

Pawel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratuluje Marku!

 

Co najwazniejsze, daje sie coś zupełnie przyzwoicie cykac przerobioną Vestą.  

 

Co do czasów, jest dokładnie tak jak Marek powiedział, "light pollution" i Księżyc można zwalczyć tylko długą (sumarycznie) ekspozycją. Podobnie jest z szumami termicznymi - jeżeli kamera jest niechłodzona to wymaga bardzo długiej ekspozycji aby zbudować odpowiedni S/N. Vesta ma dość mały zakres dynamiki i może nie pozwalać na cykanie zbyt długich indywidualnych ekspozycji, co z jednej strony zmniejsza wymagania na jakość prowadzenia z drugiej ... wymaga przedłużenia sumarycznego czasu ekspozycji.

 

Moje doswiadczenie przy f/6..f/8 i pod miastem ale w bezksiężycowe noce to min 60 x 60s a pewnie bedę starał się wejść na poziom 60 x 120 ... 60 x 180s luminancji.

 

Chętnie założę swoją kamerkę do "betoniarki" w trybie Fastar. Jestem tylko ciekaw jak sie wtedy to urządzenie kolimuje (kamera powinna patrzeć po osi optycznej)

 

Pozdrawiam,

 

Pawel

 

Eksperyment da się z łatwością zrealizować i sam jestem ciekaw efektów. Co do kolimacji to nie ma prawie żadnej możliwości, aby jej dokonać, choć istnieje pewien trick, który w razie potrzeby stosuję. Jednak zwykle wystarczy popatrzeć na pojedynczą, nieco rozogniskowaną gwiazdkę, by przekonać się, że wszystko jest w porządku.

 

:D:D:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.