Skocz do zawartości

Celestron C6-N (w promocji) vs Siligor MT-750


Terrorek

Rekomendowane odpowiedzi

Jestem srednio zaawansowanym lornetkowiczem i juz od dluzszego czasu rozgladam sie za kupnem jakiegos telepa. Stac mnie na wydatek do 2000 Pln. O ile na temat MT-750 od www.astrokrak.pl jest sporo informacji na sieci, tak o Celestron C6-N (www.deltaoptical.pl)nie znalazlem nic godnego uwagi. Dlaczego jest on w promocji ???, czy jest z nim cos nie tak ???. Czy na forum są szczesliwi (badz nieszczesliwi) posiadacze tego modelu ?. Moze macie jakies inne propozycje zakupu sprzetu .

 

Z góry serdecznie dziekuje za odpowiedzi :)

 

Pozdrawiam !!!

 

Piotr Bialuk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

C6N ma kolega Danny z Piaseczna. Napisz do niego to Ci powie co i jak. Ja tym teleskopem raz patrzyłem z nim. Zrobił na mnie spore wrażenie i wale nie pamiętam, żeby jakoś szczególnie nim majtało. Obrazy DS były świetne. Gwiazdy ostre jak szpileczki. Podobał mi się ten celestron. Ale zaznaczam, patrzyłem wyłącznie jeden raz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za odpowiedzi :))

Ale ja chce wiedziec wiecej :))

1. Czy zwierciadlo paraboliczne w Celestronie (150 mm) teoretycznie daje lepszy obraz niz sferyczne (152 mm) w MT750 ?

2. Jak wygladaja planety w obu tych reflektorach, czy swiatlosila f/5 w znaczacy stopniu uniemozliwa obserwacje Marsa, Jowisza czy Saturna ?

3. Jaki zestaw okolarow polecacie do kazdego z tych modeli? Do Soligora nie ma zadnego okolaru w standarcie, a do Celestrona jest 1,25" 20 mm - zapewne jakis najtanszy badziew, ale importer milczy (pewnie z okazji Swiat). Zalezalo by mi na tym zeby instrument byl jak najbardziej uniwersalny czyli do DS i planet, ale wszystko w granicach rozsądku

4. Kompletnie nie interesuje mnie robienie zdjęc, ale chcialbym miec sprzet na montazu paralaktycznym.

 

 

Pozdrawiam !!!

 

Piotr Bialuk

 

P.S. Prosze o jak najwiecej informacji, moze macie jakies inne propozycje wyboru sprzetu :))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Czyli mam rozumiec ze oba te modele maja zwiarciadla paraboliczne ?

2. A co do okolarow to co byscie sugerowali dokupic do takiego MT750, jaki zestaw w cenie do 300 PLN, jak najbardziaj uniwersalny i optymalny ?

3. No i jak to beda wygladaly te planety przez ww. zestawy ?

 

Pozdrawiam !!!

Piotr Bialuk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oba teleskopy mają napewno lustra paraboliczne 8)

Oba to podręczne wymiatacze mgławicowe i przeglądowe do mgławicowago nieba a planety będą wyglądały tak sobie z tanimi okularkami, aby je przysposobić do obserwacji planetarnych potrzeba zaopartrzyć się w dobrej klasy okulary planetarne z odsuniętą źrenicą i o krótkich ogniskowych ale to napewno nie będzie komplet za 300 zł, o tym raczej od razu zapomnij :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem ze www.astrokrak.pl jest w stanie zaopatrzyc mnie w komplet takich okolarow planetarnych :)). Wiec co konkretnie Pan by zaproponowal ze swojej oferty dolozyc do tego Celestrona badz Soligora, tak aby skutecznie poprawic widocznosc planet. Mile widziane było by kilka wariantów cenowych, łacznie z krótkim za i przeciw kazdego z nich.

 

Jesten na tym forum nowy wiec prosze dac znac czy takie zapytania powinny isc na prv. ?

 

Pozdrawiam !!!

 

Piotr Bialuk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Radzić i rozmawiać możemy spokojnie tutaj bo ma to wydźwięk dydaktyczny i inni też chętnie posłuchają co, dlaczego i do czego się nadaje a przy samej tranzakcji przejdziemy na priva bo taki tu mamy zwyczaj 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Huh niezly zbieg okolicznosci bo sam sie zastnawialem nad kupnem tych dwoch wymienionych teleskopow :P Jezeli chcesz miec telepa na montazu paralaktycznym to Celestron odpada ;/ MT-750 to chyba dobry sprzecior dla poczatqjacych ;) Dlatego sam sie przymierzam do jego kupna... I wlasnie sprawa tych okularow... Czy mozecie odpowiedziec na pytania napisane przez Terrorka ;)

Btw. Terrorek moze grales kiedys w Wc3?^^

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Z powodu mojej ukochanej żoneczki też zastanawiam się nad czymś krótszym np. Celestron C6-N http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...825620e41a4ac45 wygląda zgrabnie. Jeśli chodzi o montaż (CG-4) to te aluminiowe nóżki nie wzbudzają mojego zufania. Zawsze mogę go wymienić na montaż od teodolitu 8) Szkoda tylko, że nie posiada 2” wyciągu, ale z wymianą też nie powinno być problemu.

 

A teraz pytanie do p.Janusza, w Astrokraku za 1850zł dostanę MT-750 na montażu paralaktycznym, czy dodatkowo muszę dokupić coś jeszcze (np. wyciąg, szukacz), jaką gwarancją są objęte teleskopy MT-750.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ech mieszacie mi tymi opiniami :)) im dluzej sie zastanawiam tym mniej zdecydowany jestem :)).

W deltaoptical moze warto poczekac do 1.05.2004 bo jest szansa ze dostawy po tym terminie beda tansze bo nie bedzie 12 % cla na teleskopy :))),

Dzieki za opinie

 

Pozdrawiam !!!

 

Piotr Bialuk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...
soligor ma lepszy montaż ale brak w nim akcesoriów. wybor nalezy do ciebie ale według mnie to Celestron ma za "miekki" montaż medzie ma majtał jak osika

Właśnie przymierzam się do kupna Soligora MT-750, ale znalazłem ofertę promocyjną w DO: http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...2f98e144f693cfd

Cena naprawdę niezła w porównaniu z MT-750!

Mam pytanie: Czy Soligor faktycznie ma lepszy montaż i statyw? Czy jest coś jeszcze, co przeważa za MT-750? A może oba teleskopy są takie same, tylko różni je marka? Będę niezmiernie wdzięczny za odpowiedź i pomoc w wyborze. Bądź co bądź, ale 250 zł różnicy w cenie dla mnie dużo znaczy!

 

Pozdrawiam serdecznie!

 

-MarviN-

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Soligory obecnie sprzedajemy z dobrym Plosslem 25mm a warstweami MC na poczatek a statywy w obu montażach jeśli myślisz o astrofoto to wymagają wymiany na teodolitowe, w razie potrzeby dorabiamy solidne i sztywne przejścia pomiędzy statywem geodezyjnym a głowicą paralaktyczną Soligora :salu:

Napęd z pilotem i lunetka Biegunowa też są dostępne od ręki 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tzn. na razie nastawiam się na obserwacje wizualne. Astrofotografią zajmę się kiedyś w przyszłości... Aczkolwiek chętnie wypróbuję metodę piggy-back. Jak sądzicie - do tego typu fotografowania wystarczy taki statyw z Soligora MT-750 albo Celestrona C6-N :?:

W przyszłości i tak będę myślał nad wymianą statywu na lepszy... a póki co - może jest ktoś, kto testował oba te telskopy i jest w stanie stwiedzić czy są jakieś różnice między ich montażami? Będę wdzięczny za odpowiedź :salu:

 

Pozdrawiam serdecznie! 8)

 

-MarviN-

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam Celestrona C6-N i powiem tak: po wymianie kiepskich, chińskich smarów montaż w zupełności wystarcza do wizuala. Jeśli chodzi o astrofoto to mam pewne obawy, ponieważ nawet po dokręceniu wszystkiego jak trzeba w obu osiach nadal występują niewielkie luzy. ale to tylko moje gdybanie, bo nigdy nie próbowałem focić moim C6-N (pomijając parę razy Księżyc w projekcji okularowej).

 

Dołączony okular 20 mm na początek w zupełności wystarcza. Pewnie zmieniłbym zdanie po zakupie czegoś lepszego, ale po pół roku użytkowania tego teleskopu nie widzę takiej potrzeby.

 

Wybór nalezy do ciebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Soligory obecnie sprzedajemy z dobrym Plosslem 25mm a warstweami MC na poczatek a statywy w obu montażach jeśli myślisz o astrofoto to wymagają wymiany na teodolitowe, w razie potrzeby dorabiamy solidne i sztywne przejścia pomiędzy statywem geodezyjnym a głowicą paralaktyczną Soligora  :salu:  

Napęd z pilotem i lunetka Biegunowa też są dostępne od ręki  8)

 

Janusz

please :salu:

 

Piszę to w imieniu Rady Astro-Forum

 

marketing nie w tym dziale lub na priva

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.