Skocz do zawartości

Guiding z PHD, Newtonem, refraktorkiem i Nikonem


franz55

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie.

Zaczynam pomalutku moją przygodę z astrofoto tak troszkę bardziej na poważnie.

Mój zestaw to:

- montaż HEQ5 synscan

- newton 150/750

- refraktorek 80/400 jako guider

- refraktorek 102/500 jako oddzielny telep.

- kamerka QHY5T

- body Nikon D700.

 

No i teraz mam problem..

uruchomiłem PHD, kamerka ładnie obrazuje mi gwiazdki do niego ale..

Oczywiście gwiazdka ucieka hehe

 

Otworzyłem menu z 'mózgu' i ujrzałem moc ustawień.

Tylko co tam ustawić ?

 

No i właśnie z tym pytaniem się zwracam do bardziej doświadczonych :)

 

Pozdrawiam

M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z montazem przez autoguide.

 

ustawione na pilocie i stop tracking i pec+sidereal.

 

Nie do końca kumam , co ma znaczyć ustawione na pilocie stop tracking i pec +sidereal

Prawidłowo ma być tak:

- QHY5 połączona kablem do montażu do portu autoguide

- w PHD teleskop ustawiony na "on-camera" w zakładce Mount

- w pilocie wyłączony PEC - czyli włączone śledzenie sidereal

- kalibracja w PHD - gwiazdka przesuwa się w dwóch osiach - znak, że montaż reaguje

i musi działać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie do końca kumam , co ma znaczyć ustawione na pilocie stop tracking i pec +sidereal

Prawidłowo ma być tak:

- QHY5 połączona kablem do montażu do portu autoguide

- w PHD teleskop ustawiony na "on-camera" w zakładce Mount

- w pilocie wyłączony PEC - czyli włączone śledzenie sidereal

- kalibracja w PHD - gwiazdka przesuwa się w dwóch osiach - znak, że montaż reaguje

i musi działać.

Czegoś tutaj nie kumam...

Kamera guidująca podpięta jest bezposrednio do montazu - mniemam, że i do komputera/laptopa również (po co?), bo widzę, że PHD w użyciu - a w jaki sposób komputer przekazuje dane do montażu skoro na pilocie służy do tego opcja "PD Direct" a Ty masz ustawione "sidereal" ?

Prosiłbym przy okazji o jakieś wyjaśnienie takiej sytuacji, nie uzywałem jeszcze portu autoguidera i być może coś umyka mojej uwadze.

Ja bym to zrobił przez EQMODa (wtedy na pilocie wystraczy - przed uruchomieniem EQMOD - załaczyć funkcję "PC Direct").

Edytowane przez pladal
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to tak.

 

Z tego co się orientowałem to w przypadku kamer wyposażonych w port ST4 wystarczy wpiąć je poprzez ten port do montażu w gniazdo autoguider a USB do kompa.

Dodatkowych połączeń podobno nie potrzeba. Chyba, że się mylę - niech mnie ktoś poprawi wtedy.

 

A co do ustawień w pilocie.

Próbowałem i ze stop tracking jak i z PEC+sidereal oraz samo sidereal.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to tak.

 

Z tego co się orientowałem to w przypadku kamer wyposażonych w port ST4 wystarczy wpiąć je poprzez ten port do montażu w gniazdo autoguider a USB do kompa.

Dodatkowych połączeń podobno nie potrzeba. Chyba, że się mylę - niech mnie ktoś poprawi wtedy.

 

A co do ustawień w pilocie.

Próbowałem i ze stop tracking jak i z PEC+sidereal oraz samo sidereal.

 

Zgadza się, ale w PHD musisz wskazać programowi, przez co ma wysyłać komendy - czyli "on camera".

Miałeś to włączone?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czegoś tutaj nie kumam...

Kamera guidująca podpięta jest bezposrednio do montazu - mniemam, że i do komputera/laptopa również (po co?), bo widzę, że PHD w użyciu - a w jaki sposób komputer przekazuje dane do montażu skoro na pilocie służy do tego opcja "PD Direct" a Ty masz ustawione "sidereal" ?

Prosiłbym przy okazji o jakieś wyjaśnienie takiej sytuacji, nie uzywałem jeszcze portu autoguidera i być może coś umyka mojej uwadze.

Ja bym to zrobił przez EQMODa (wtedy na pilocie wystraczy - przed uruchomieniem EQMOD - załaczyć funkcję "PC Direct").

 

To proste - komputer jest niezbędny do tego aby obsłużyć kamerkę guidującą ( no chyba że to tzw stand alone guider).

A więc przepływ informacji wygląda tak:

kamerka -> komputer (phd) -> obliczenie korekty-> kamerka -> Port ST4 montażu

w tej opcji nie potrzeba podłączać monta do komputera przez pc direct , nie potrzeba w ogóle EQmoda :yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Franz 55, mam podobny sprzęt i podobne kłopoty z kamerką QHY 5T. już około 2 tygodni walczymy z tym wynalazkiem razem z kolegami z forum astromaniaka i kamerka działa kiedy i jak chce. Mam do Ciebie prośbę podaj mi proszę źródło zakupu tej kamery, jej stan nowa czy używana i rodzaj wyposażenia i opakowania. Ja swoją kupiłem w Teleskopy Warszawa jako nową lecz gołą ubraną jedynie w folię bąbelkową co jak na cenę 975 zł jest trochę zastanawiające. Możesz pisać na GG36816728

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to tak.

 

Z tego co się orientowałem to w przypadku kamer wyposażonych w port ST4 wystarczy wpiąć je poprzez ten port do montażu w gniazdo autoguider a USB do kompa.

Dodatkowych połączeń podobno nie potrzeba. Chyba, że się mylę - niech mnie ktoś poprawi wtedy.

 

podłączyłes dobrze, więcej kabli w tym przypadku nie trzeba. jedynie ważne by zaznaczyć On Camera w PHD

 

A co do ustawień w pilocie.

Próbowałem i ze stop tracking jak i z PEC+sidereal oraz samo sidereal.

 

w pilocie ustaw tylko Sidereal bez PEC i nie używaj opcji PC Direct mode

 

Problemem może być tutaj walnięty/nieodpowiedni kabel st4 lub co gorzej wadliwy autoguide port - po stronie kamerki lub montażu. Możnał łatwo to sprawdzić w PHD używając funkcji Manual Guideing i obserwując czy gwiazda porusza się w odpowiednie strony po naciskaniu kolejno przycisków: North, South, East, West

 

a tak nawiasem polecam EQMOD. z portem autoguide miałem same problemy, z EQMOD żadnych i zyskałem wiele nowych funkcji.

Edytowane przez bamus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podłączyłes dobrze, więcej kabli w tym przypadku nie trzeba. jedynie ważne by zaznaczyć On Camera w PHD

 

 

 

w pilocie ustaw tylko Sidereal bez PEC i nie używaj opcji PC Direct mode

 

Problemem może być tutaj walnięty/nieodpowiedni kabel st4 lub co gorzej wadliwy autoguide port - po stronie kamerki lub montażu. Możnał łatwo to sprawdzić w PHD używając funkcji Manual Guideing i obserwując czy gwiazda porusza się w odpowiednie strony po naciskaniu kolejno przycisków: North, South, East, West

 

a tak nawiasem polecam EQMOD. z portem autoguide miałem same problemy, z EQMOD żadnych i zyskałem wiele nowych funkcji.

 

Także miałem problemy z ST4, komp załączał korekte i silnik kręcił w nieskonczoność, dopiero wyłączenie z wtyczki go zatrzymywało... Teraz wszystko gra jak zainstalowałem Platformę ASCOM i EQMOD...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.