Skocz do zawartości

Montaż GOTO i stacja ISS


jooseph

Rekomendowane odpowiedzi

miałem wgrane przeloty ISS w GOTO Autostar #497 ale nigdy nie było okazji wypróbować bo albo nie było pogody albo dane zdążyły się zdezaktualizować. Niemniej "na sucho" działało. Po wprowadzeniu odpowiedniej daty i godziny montaż ustawiał się i w odpowiednim momencie "śledził" stację z dużą prędkością. Problem w tym, że stacja często zmieniała orbitę, a wtedy montaż nie miał szans trafić w ISS. Wystarczy kilka sekund różnicy i po obserwacji

inna sprawa, że przeloty są albo tuż po zachodzie Słońca więc nie ma jak ustawić montażu na biegun albo nad ranem, a wtedy już zazwyczaj jest po obserwacjach

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

miałem wgrane przeloty ISS w GOTO Autostar #497 ale nigdy nie było okazji wypróbować bo albo nie było pogody albo dane zdążyły się zdezaktualizować. Niemniej "na sucho" działało. Po wprowadzeniu odpowiedniej daty i godziny montaż ustawiał się i w odpowiednim momencie "śledził" stację z dużą prędkością. Problem w tym, że stacja często zmieniała orbitę, a wtedy montaż nie miał szans trafić w ISS. Wystarczy kilka sekund różnicy i po obserwacji

inna sprawa, że przeloty są albo tuż po zachodzie Słońca więc nie ma jak ustawić montażu na biegun albo nad ranem, a wtedy już zazwyczaj jest po obserwacjach

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za info, czyli w prostych słowach obserwować ISS, przy pomocy GOTO jest raczej trudno. A skąd mogę dostać informację kiedy obserwować i przy jakim powiększeniu ją (ISS) zobaczę. Najlepiej tranzyt na tle księżyca:-).

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie twierdzę, że niemożliwe ale na pewno trudne

 

http://www.heavens-above.com/?lat=51.11903&lng=16.92435&loc=Unspecified&alt=0&tz=CET

można wpisać własne miejsce obserwacji

 

ISS można obserwować nawet lornetką. Już w 10x widać kształt stacji ale obraz jest bardzo jasny. Dość dobrze widać szczegóły przy 50x, a 100x pozwala zobaczyć tyle co na fotkach. Przy takim powiększeniu jednak trudno utrzymać stację w polu widzenia. Warto zacząć gdy jest nisko nad horyzontem bo wtedy porusza się wolniej

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

da się złapać stacje w quider?

a co to miałoby dać?

prędkość guide jest tego rzędu co prędkość gwiazdowa, a ISS porusza się z prędkością znacznie większą

montaż musi oferować prędkość rzędu 1o/sek aby za stacją nadążyć

chyba większość osób obserwujących ISS teleskopem robi to Dobsonami. Przy powiększeniu 50x nie ma większego problemu ze śledzeniem

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A skąd mogę dostać informację kiedy obserwować i przy jakim powiększeniu ją (ISS) zobaczę. Najlepiej tranzyt na tle księżyca:-).

 

 

Takie informacje podaje storna www.calsky.com. Wystarczy podać swoją pozycję na Ziemi (a może nawet i tego nie trzeba, bo właśnie zauważyłem, że inwigilacja już jest taka, że serwis sam odczytał, skąd się logowałem i wyświetlił wydarzenia widoczne z tego miejsca) i wybrać interesujące zdarzenia, z całkiem bogatej listy wydarzeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.