Skocz do zawartości

Images Plus


_Spirit_

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć.

Czytam sobie różne tutoriale i trafiłem na soft Images Plus.

Wypróbowałem Deep Sky Stacker`a ale mi się nie podobają efety. IRIS - ok. Maxim`a - nie ogarniam. Może ktoś gdzieś posiada w archiwach w/w program? W wersji demo oczywiście (khy khy).

PS.

Złożyłem podanie mailowo na grupach yahoo ale tam jest informacja, że można go dostać w ciągu kilku dni. A ja bym wolał wcześniej :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maxim'a nie ogarniasz? Jak dla mnie to jest błysk w porównaniu do IRIS'a.

1. Najpierw robisz kalibrację za pomocą "Calibrate wizard" - stworzą Ci się grupy dla darków, biasów i flatów.

2. Potem możesz kliknąć przycisk "Replace w/ masters"

3. Dajesz OK by zamknąć okno

4. Uruchamiasz "Stack"

5. Zaznaczasz wszystkie trzy opcje: calibrate, convert to color i make square pixels (chociaż to ostatnie chyba niepotrzebne).

6. Dodajesz light'y przez "Add files..." (musisz to zrobić po zaznaczeniu opcji)

7. Przechodzisz do "Align", ustawiasz opcję "Auto - star matching" i dajesz "Compute all"

8. Przechodzisz do "Stack" i wybierasz sposób stack'owania po czym klikasz GO.

 

Masz już stack'a i teraz ja robię najczęściej:

1. Color balance

2. Auto flatten background (czasem nie auto tylko manual)

3. DDP (koniecznie po balansie i flattenie wg mnie)

4. Curves

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I robisz na czystych rawach? Nigdy Ci się Maxim nie wywalił?

PS

No i szukam innych możliwości - niekoniecznie tych najłatwiejszych jak to jest w przypadku DSS.

"Ten typ już tak ma - jak to mówią."

Edytowane przez _Spirit_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak robię na RAW'ach z Nikona czyli plikach *.NEF. Chyba parę razy się zdarzyło, że się wywalił, ale to jak coś mocno kombinowałem i miałem dużo plików pootwieranych. Tak normalnie to nic się nie dzieje i naprawdę błyskiem można otrzymać niezły wynik.

Czasem obrabiam dodatkowo w PS'ie jak trzeba usunąć nierówne tło bo tam to sie szybciej robi.

 

Ja w DSS'ie otrzymywałem koszmarne wyniki i już dużo lepiej było w IRIS'ie. Jednak odechciało mi się używania IRISa jak poznałem Maxim'a bo jest duuuużo szybciej. Poza tym DDP się bardzo przydaje a w IRIS'ie go brakuje(obecne tam rozciąganie dynamiki czy koloru jednak nie daje tak dobrych efektów tak szybko).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak robię na RAW'ach z Nikona czyli plikach *.NEF.

 

 

Tak, Maxim radzi sobie ze starym Nikonem ze starymi Canonami.

Działało bo testowałem na Canonie 30D.

Z nowymi aparatami jest problem bo testowałem na 450D i na 550D - ani raz nie udało się mi doprowadzić do stackowania więcej niż 5 klatek...

Ostatnio używałem wersji 5.12... a teraz może trochę poprawili...: http://www.cyanogen.com/help/maximdl/Release_Notes.htm ale jestem kompletnie zrażony do Maxima...

 

ax

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zbuffer - sprawdziłem tą metodę jak opisałeś w Maximie. Program zawsze mi się wykładał a dzisiaj złożył wszystko w całość. Różnica jest tylko taka, że nie otwierałem tych zdjęć w programie. Zrobiłem stack metodą mediany ale słabo wyszło w porównaniu do IRIS`a. Muszę sprawdzić sigma cliipping.

Co do DPP to chyba podobna funkcja w IRIS`ie to asinh <parametr 1 2>. Chyba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Images Plus był swego czasu najlepszym softem (wg mnie) do składania obróbki

 

jego prosta a zarazem genialna DigitalDevelopment

"proste" sklejanie fotek

czy restoration RichardsonLucy (czyli restauracja Ryśka z Luckiem)

 

potem pojawił PI i pozamiatał

 

Images Plusa zaprzestałem korzystania na wersji 2.5 a teraz z tego co się orientuję jest już 3.80 albo i dalej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mediana chyba generalnie najgorzej wychodzi. Spróbuj zrobić normalną sumę albo "sigma clipping" albo "sd mask". Generalnie jak już raz użyłeś okna "Stack" to wszystko tam jest ustawione i wystarczy tylko zmienić metodę i GO. Ja w ten sposób zrobiłem porównanie wszystkich metod i ostatnio skłaniam się ku zwykłej sumie chociaż sigma clipping powinno być lepsze. Asinh to z tego co pamiętam "Color streching" i nie działa tak samo jak DDP. "Dynamic streching" jest bliższe DDP ale chyba gorsze efekty uzyskiwałem.

Poza tym cały czas chodzi o szybkość. Tu masz od razu podgląd i wstępne wartości dobrane automatycznie. Wystarczy tylko wyłączyć auto i lekko je pozmieniać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.