Skocz do zawartości

Wybór swojego pierwszego teleskopu.


Wojt89

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich forumowiczów.

 

Przeczesałem już podobne tematy i z tego co piszą forumowicze, najlepszym sprzętem dla osoby zaczynającej swoją podróż w przestworzach będzie Synta 8''.

Chciałbym kupić swój pierwszy teleskop w cenie do 1500 zł.

Mieszkam na wsi więc nie ma zbyt dużych zakłóceń spowodowanych oświetleniem tj. w miastach.

Posiadam swój samochód więc nie będzie problemu z przewożeniem sprzętu.

Jestem dorosłą osobą więc nie będe miał większych problemów z przenoszeniem sprzętu.

 

Otóż na stronie internetowej "teleskopy.pl" znalazłem dwie pozycje które mnie zainteresowały mianowicie:

 

Teleskop PENTAFLEX N-130/1000 GOTO SynScan oraz

Teleskop Sky-Watcher N-150/1200 EQ3-2

 

Chciałem zapytać o możliwości podanych teleskopów i co można za ich pomocą obejrzeć.

 

Ps. Czy można dodawać w temacie linki z innych stron internetowych?

 

Pozdrawiam

Wojtek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przez Syntę 8" zobaczysz o wiele więcej niż przez podane w Twoim poście instrumenty, które mają jednak sporo mniejszą średnicę. W podanym budżecie dasz radę zapolować nawet na używanego dobsona 10", a to już jest naprawdę kawał parówy i pod ciemnym niebem pokazuje kosmiczne widoki.

Obsługa dobsona to nie żadna wiedza tajemna i do obserwacji wizualnych jest to bardzo wygodny montaż. A przed zakupami jednak gorąco zachęcam na jakieś spotkania lokalnej albo dalszej braci astronomicznej i pomacanie, popróbowanie i potestowanie różnego rodzaju instrumentów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na twoim miejscu pomyślałbym o dobsonie (na początek nie bawiłbym się z EQ i GOTO) i jak największym lustrze bo pod ciemnym niebem pokaże pazur, monataż dobsona jest prosty w obsłudze co jest ważne na początku. Przy ewentualnym zakupie teleskopu pamiętaj jakiś filtr dokupić i/lub okular bo te dołączone są mocno przeciętne ;) Ja rozpocząłem przygodę z N130/900 EQ2 i gdybym wtedy dysponował choćby taką kwota jak ty tj.1500zł wybrałbym dobsona 8" -nówkę plus filtr UHC-S i szerokokątny planetarny okular 4 lub 5mm (UWA lub TMB) lub szukał 10" używki (np. poprzez ogłoszenie na tym forum).

Pozdrawiam

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie.

 

Postanowiłem kupić Sky-Watcher-a N-254/1200 SYNTA 10 DOBSON

 

http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_34&products_id=1390&lunety=Teleskop_Sky-Watcher_N-254/1200_SYNTA_10_DOBSON_Pyrex

 

Zapłacę trochę więcej, a myśle że efekt będzie zadowalający:)

 

Odnośnie okularu to jaki mógłbym do niej dokupić? Tak jak napisał DuRuS odnośnie Dobsona 8'' "szerokokątny planetarny okular 4 lub 5mm (UWA lub TMB)" czy coś innego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postanowiłem kupić Sky-Watcher-a N-254/1200 SYNTA 10 DOBSON

(...)

Odnośnie okularu to jaki mógłbym do niej dokupić? Tak jak napisał DuRuS odnośnie Dobsona 8'' "szerokokątny planetarny okular 4 lub 5mm (UWA lub TMB)" czy coś innego?

Oj, pozazdrościć :)

Co do osprzętu to wiem jak to korci, ale na początek opatrzyłbym się tym co jest, wybrał na jakieś spotkanie albo zlot i poprzymierzał osobiście, po czym dokonał wyboru.

 

Pogodnego nieba!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już masz teleskop to skup się na samych obserwacjach – nie ma co się wkręcać w sprzętowy zakupoholizm. ;)

Z drugiej strony jednak teraz sytuacja jest wyjątkowa, bo mamy sporo planetek na niebie i fajnie by było mieć jakiś planetarny okular. Proponuje 7mm – powiększenie 170x to bardzo fajne powiększenie do planet – można go dosyć często używać (seeing) i przyda się też do obserwacji małych mgławic planetarnych, czy małych gromadek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.