Skocz do zawartości

Prawie Łańcuch Markariana :)


jcbo

Rekomendowane odpowiedzi

W samym centrum „galaktycznego zgromadzenia” Panny znajduje się niezwykły pas galaktyk zwany Łańcuchem Markariana. Trochę przekombinowałem z kadrem, chcąc pokazać go inaczej niż zwykle i Łańcuch na tym zdjęciu oznaczony jest u góry przez dwie duże, lecz pozbawione wyraźnych szczegółów galaktyki eliptyczne, M 84 oraz M 86 i ciągnie się przez kilka dużych galaktyk spiralnych aż po M 88, która się niestety nie zmieściła w tym kadrze. W zastępstwie wpadła natomiast M87 w prawym dolnym rogu.

Gromada posiada wyraźny wpływ grawitacyjny na galaktyki Grupy Lokalnej, otaczającej naszą Drogę Mleczną. Jej centrum znajduje się w odległości około 70 milionów lat świetlnych, a przynajmniej siedem galaktyk w łańcuchu wydaje się poruszać razem, mimo, że obecność innych zdaje się być efektem projekcji.

TMB92SS, HEQ5, Stężnica, 30X600s L (ST8300M), 23X600s C (ST8300C)

 

LM_LRGB_FINAL5.jpg

 

świetne ujęcie,

ja bym tylko delikatnie podkręcił kontrast

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pięknie. Naprawdę jestem pod wrażeniem. A kadr może i jest lepszy, bo inny do jakich się przyzwyczaiłem.

 

Drugie zdjęcie ma minimalnie ciemniejsze tło i bardziej mi się podoba ;).

 

Nie wiem czy to poprawny wygląd gwiazdek, nich wypowiedzą się profesjonaliści, ale według mnie są minimalnie rozmazane i większość ma halo. Jaką masz wartość ”/pixel? I czy fotografowałeś przy minimalnej mgle, czy to dla mnie takie złudzenie?

 

Pozdrawiam

Tomek

 

Ps. Nie sugeruj się moimi komentarzami. Jeszcze się nie wyrobiłem przez ten rok w ocenianiu zdjęć astro. :D Nie jestem pewien, czy to właśnie na tym nie polega „zmiękczanie gwiazdek”.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pięknie. Naprawdę jestem pod wrażeniem. A kadr może i jest lepszy, bo inny do jakich się przyzwyczaiłem.

 

Drugie zdjęcie ma minimalnie ciemniejsze tło i bardziej mi się podoba ;).

 

Nie wiem czy to poprawny wygląd gwiazdek, nich wypowiedzą się profesjonaliści, ale według mnie są minimalnie rozmazane i większość ma halo. Jaką masz wartość ”/pixel? I czy fotografowałeś przy minimalnej mgle, czy to dla mnie takie złudzenie?

 

Pozdrawiam

Tomek

 

Ps. Nie sugeruj się moimi komentarzami. Jeszcze się nie wyrobiłem przez ten rok w ocenianiu zdjęć astro. :D Nie jestem pewien, czy to właśnie na tym nie polega „zmiękczanie gwiazdek”.

 

Dzięki,

Rozdzielczość tego setupu to 2,2 arcsec/pixel

Gwiazdki to efekt po części jeszcze nieudolnej obróbki w tym zakresie.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uważam źe gwiazdki są ok. Akurat lubię miękkie "kulki" a nie ostre placki. Popracowałbym natomiast faktycznie nad kontrastem ( poprawka niewiele wprowadziła) i nasyceniem. Niektóre z galaktyk np. NGC 4438 i NGC 4445 znane jako Markarians Eyes są zdecydowanie bardziej kolorowe i niebieskawe.

Poza tym naprawdę super fotka. Gratulacje!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja bym jeszcze bardziej to ciągnął

 

Według mnie zbyt bardzo uwidaczniamy szum ale za to lepiej widzimy słabsze efekty. Ponadto jak dla mnie przy większym kontraście jest zbyt czarne niebo, takie nienaturalne, nie przy tych warunkach ;) .

Trzeba znaleźć złoty środek pomiędzy tymi dwoma.

 

jcbo:

Co używałeś do guidingu?

 

Pozdrawiam

Tomek

 

PS. Ja to tak widzę to zdjęcie ;).

LM_LRGB_FINAL5a.jpg

Edytowane przez Tomek96
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcieć, nie zawsze znaczy móc :szczerbaty:

Jak za bardzo podbijam kontrast to tracę szczegół z tła, którego nie chciałbym utracić.

Tyle mi się na razie udało drogą zgniłego kompromisu przy obecnych umiejętnościach obróbki :compress:

 

LM_LRGB_FINAL6.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.