Skocz do zawartości

Statyw Celestron Azymutalny HD


mariogda

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich,

 

bardzo potrzebuję porady w sprawie montażu do Celestron AstroMaster 90. Otóż dołączony do teleskopu montaż bardzo utrudnia obserwacje - już samo ustawienie go na obserwowany obiekt sprawia spory kłopot.

 

Na stronie DeltaOptical znalazłem coś takiego http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/statyw-celestron-azymutalny-hd,d1989.html

 

Czy powyższy montaż nadaję się do ww teleskopu?

 

Czy może lepszy byłby montaż SkyWatcher (http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/montaz-azymutalny-sky-watcher-az3,d577.html) pytanie tylko czy będzie to współgrać?

 

Z góry dziękuję za pomoc.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

już samo ustawienie go na obserwowany obiekt sprawia spory kłopot

 

Zanim go zamienisz powiedz mi czy umiesz ustawiać montaż paralaktyczny (taki jak masz) na gwiazdę polarną czy ustawiasz tak obiekt, że kręcisz podnosząc teleskop do góry tym pokrętłem na dole od 0-90 stopni którym normalnie powinno ustawić się szerokość geograficzną i nigdy już tego nie zmieniać?

Edytowane przez materkamil
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie mam montażu paralaktycznego - ten który posiadam to montaż azymutalny

taki jak na obrazku:

 

dastromaster90az.jpg

 

Tak jak wspomniałem - operowanie tym montażem sprawia spore kłopoty. Jeśli pokrętło jest zbyt mocno dokręcone to występuje efekt "cofania się". Natomiast jeśli jest luźniej wówczas teleskop potrafi opaść.

 

Zatem ponawiam pytanie, który z poniższych montaży będzie najbardziej odpowiedni do Celestron AstroMaster 90?

 

http://www.astrokrak.pl/-montaze-paralaktyczne/925-montaz-paralaktyczny-sky-watcher-eq2.html (znalazłem jeszcze taki)

http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/montaz-azymutalny-sky-watcher-az3,d577.html

http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/statyw-celestron-azymutalny-hd,d1989.html

 

Dzięki,

Pozdrawiam.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten pierwszy Eq2 nie nadaje się. Te 2 to te same (bardzo podobne) montaże tylko innych firm. Jak w tych pieniądzach to Celestron Azymutalny HD jest odpowiednim rozwiązaniem. Chyba że udało by się coś doskładać np:

http://www.astrokrak.pl/68-monta-paralaktyczny-sky-watcher-typ-eq3-2-.html

 

do tego. Ten montaż co podałem jest tysiąc razy lepszy i paralaktyczny więc można coś popróbować ze zdjęciami. Tylko niestety droższy :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale napisz może, co konkretnie sprawia Ci problemy w tym montażu. Wtedy będzie łatwiej coś doradzić.

Edit: inni mnie ubiegli

 

Niestety, "cofanie się" głowicy po dokręceniu to znana bolączka montaży azymutalnych serii AstroMaster. Jeśli wciąż chcesz montaż azymutalny, tylko bez tej wady i z mikroruchami, bierz albo AZ3 albo ten Celestron HD. Warto się tylko upewnić, czy dovetail będzie pasował.

Edytowane przez drevil
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten pierwszy Eq2 nie nadaje się. Te 2 to te same (bardzo podobne) montaże tylko innych firm. Jak w tych pieniądzach to Celestron Azymutalny HD jest odpowiednim rozwiązaniem. Chyba że udało by się coś doskładać np:

http://www.astrokrak.pl/68-monta-paralaktyczny-sky-watcher-typ-eq3-2-.html

 

do tego. Ten montaż co podałem jest tysiąc razy lepszy i paralaktyczny więc można coś popróbować ze zdjęciami. Tylko niestety droższy :(

 

materkamil dzięki - zdecyduję się na ten azymtualny HD. Pralaktyczny, który zaproponowałeś również wygląda ciekawie jednakże nie chcę tyle wydawać gdyż planuję w niedalekiej przyszłości zakupić 12" - 16" newtona na Dobsonie, więc kasa się przyda ;-) - zwłaszcza, że to są już wydatki na poziomie 2500PLN i więcej. Mam tylko nadzieję, że podobne problemy się w Dobsonie nie pojawią :g: - chodzi mi o wspomnianą cofkę.

Korzystając z okazji chciałem od razu zapytać jak wygląda kwestia fotografii na Newtonach właśnie? Masz jakieś doświadczenie w tym temacie?

 

Niestety, "cofanie się" głowicy po dokręceniu to znana bolączka montaży azymutalnych serii AstroMaster. Jeśli wciąż chcesz montaż azymutalny, tylko bez tej wady i z mikroruchami, bierz albo AZ3 albo ten Celestron HD. Warto się tylko upewnić, czy dovetail będzie pasował.

 

Niestety to mój pierwszy teleskop więc kupując go nie miałem pojęcia o tego typu problemach <_< ... a astropolis.pl odkryłem dopiero później

... jeśli chodzi o dovetail to podpytam u sprzedawcy czy będzie pasował ale podejrzewam, że w przypadku celestron HD nie powinno być kłopotów.

 

Dziękuję Panowie za Wasz czas i pomoc

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Korzystając z okazji chciałem od razu zapytać jak wygląda kwestia fotografii na Newtonach właśnie? Masz jakieś doświadczenie w tym temacie?

 

Na dobsonie nie ma kompletnie szans nawet dla geniusza. Astrofotografia na dobsonie to porażka z góry. Jednak korzystając z podanego przeze mnie montażu EQ3-2 (w linku) i tego refraktorka można już myśleć o zdjęciach. Zawsze w życiu pasjonata astronomii jest takie 3 etapy:

1. Trwa około 1-3 tyg: Faza lornetkowa

2. Trwa około roku: Faza obserwacji wizualnych

3. Trwa po roku: astroforografia + wizual

 

Dlatego np: ja mam syntę 8" i jak bym miał obecnie wybór to szedł bym bardziej w stronę tego teleskopu:

 

http://deltaoptical.pl/teleskop-sky-watcher-synta-skp15075peq3-2,d699.html

 

który w połączeniu z lustrzanką pozwoli robienie zdjęć - i to dobrej jakości :)

Edytowane przez materkamil
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na dobsonie nie ma kompletnie szans nawet dla geniusza. Astrofotografia na dobsonie to porażka z góry. Jednak korzystając z podanego przeze mnie montażu EQ3-2 (w linku) i tego refraktorka można już myśleć o zdjęciach. Zawsze w życiu pasjonata astronomii jest takie 3 etapy:

1. Trwa około 1-3 tyg: Faza lornetkowa

2. Trwa około roku: Faza obserwacji wizualnych

3. Trwa po roku: astroforografia + wizual

 

Dlatego np: ja mam syntę 8" i jak bym miał obecnie wybór to szedł bym bardziej w stronę tego teleskopu:

 

http://deltaoptical.pl/teleskop-sky-watcher-synta-skp15075peq3-2,d699.html

 

który w połączeniu z lustrzanką pozwoli robienie zdjęć - i to dobrej jakości :)

 

Trochę zgłębiłem temat bazując na tym co napisałeś i z tego co rozumiem to do astro-fotografii na pewno jeszcze mam trochę czasu ;-). A tak na poważnie to newtony na dobsonie nadają się bardziej do obserwacji wizualnych (włączając w to DSO) ze względu zarówno na parametry jak i rodzaj montażu. Natomiast do astro-fotografii lepsze są "lżejsze" tuby na montażach paralaktyczych, do czego (jak wyczytałem) ów rodzaj montażu został stworzony.

 

Na chwilę obecną zajmę się jednak wymianą tego montażu, który posiadam na bardziej precyzyjny przy obserwacjach wizualnych, a na dalsze zakupy przyjdzie czas ... wkrótce.

 

Wracając jeszcze do punktu 1 - u mnie czas "lornetkowy" podparty podręcznikową teorią i atlasem nieba trwał bardzo długo ... w każdym razie parę ładnych lat odkładałem zakup teleskopu aż wreszcie się zdarzyło i teraz tylko wypatruję pogodnych nocy ;-)

 

Dzięki.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak na poważnie to newtony na dobsonie nadają się bardziej do obserwacji wizualnych (włączając w to DSO) ze względu zarówno na parametry jak i rodzaj montażu. Natomiast do astro-fotografii lepsze są "lżejsze" tuby na montażach paralaktyczych, do czego (jak wyczytałem) ów rodzaj montażu został stworzony.

Montaż Dobsona został wymyślony, aby móc zaoferować jak największy teleskop za jak najmniejszą cenę. Jeśli ktoś ma pewną rękę i mocne nerwy, to można próbować się bawić na dobsonie w astrofoto planetarne na krótkich ogniskowych, ale zasadniczo do tego potrzebny jest montaż z napędem. Do astrofoto DS potrzebny jest montaż paralaktyczny i to na pewno nie z tych najtańszych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego np: ja mam syntę 8" i jak bym miał obecnie wybór to szedł bym bardziej w stronę tego teleskopu:

 

http://deltaoptical.pl/teleskop-sky-watcher-synta-skp15075peq3-2,d699.html

 

który w połączeniu z lustrzanką pozwoli robienie zdjęć - i to dobrej jakości :)

 

Dumałem cały dzień i zdecydowałem, że nie wymienię tego montażu tylko sprawię sobię wspomnianą przez Ciebie Syntę na eq3-2. Obadałem temat dokładniej i wygląda na to, że dovetile jest tej samej szerokości więc na eq3-2 będzie można zamontować mojego celestrona a Synta też się przyda :D . Jedyne na co teraz czekam to kiedy - jak obiecał Jazz - pojawią się płatności via PayPal w astromarket.pl. Chyba, że się nie doczekam albo nie wytrzymam i kupię tu B)

 

Tak więc dzięki za sugestie i pomoc :-).

 

Pozdrawiam

Edytowane przez mariogda
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To czy to dobry wybór to się okaże ;-). Mam nadzieję, że ten montaż będzie w porządku - z tego co poczytałem to lepsze są eq5 ale mnie na początek taki wystarczy ... zwłaszcza, że ma służyć również do zamontowania refraktora, który jest lżejszy niż Synta. Potem się zobaczy - pewnie coś większego na dobsonie.

 

Wyjaśnij mi jeszcze proszę o co chodzi w przypadku tych dwóch Synt:

http://fotozakupy.pl/teleskop/sky-watcher-synta-bkp15075eq3-2,10021s

http://fotozakupy.pl/teleskop/sky-watcher-synta-bkp15012eq3-2,10115s

 

Czy to jest coś innego czy w opisach wkradł się błąd i podali po prostu parametry po zamontowaniu Barlowa x2? Przyznam szczerze, że się trochę teraz pogubiłem chociaż gdzieś widziałem, że pewne firmy stosują trik z barlowem celowo po to by w opisach parametry wyglądały lepiej niż to jest w rzeczywistości.

 

Dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten pierwszy który podałeś ma krótszą ogniskową zaś ten drugi ma dłuższą.

 

Tak, to wiem. Tylko pytanie czy jest ona uzyskana przez zamontowaną na stałe soczewkę Barlowa? Wiem, że się czepiam szczegółów ;-) ale z tego co wiem to przy zamontowanym na stałe barlowie traci się na światłosile.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten drugi to podrobiona i ruska synta 6" i trup który nie nadaje się w ogóle do obserwacji na Eq3-2 a co dopiero do zdjęć. Dlatego zdecydowanie 100% lepszy jest ten newton 150/750.

Skąd posiadasz informację, że Synta 150/1200 jest "podrobiona", "ruska" oraz że "jest to trup"? Możesz podać źródło tych rewelacji? Czyżby Astromarket, Delta i inni importerzy sprzedawali podrobiony sprzęt? A współczesna rosyjska optyka jest doskonałej jakości, spytaj kogoś kto ma TAŁa albo maka firmy Intes-Micro.

 

Wersja z ogniskową 1200mm nie ma wbudowanego Barlowa, ma po prostu lustro o dłuższej ogniskowej. Ma przez to mniejszą światłosiłę od wersji 750mm, co ma swoje zalety, ale też i wady. Podstawową wadą jest to, że jest to po prostu fizycznie długa rura (na fotozakupy.pl jest błędne zdjęcie, sprawdź w innych sklepach).

Edytowane przez drevil
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No może troszkę z przymiotnikami przesadziłem ale ogólnie to - 150/1200 jakoś mnie odstrasza. Coś za bardzo podrobione do synty 6 i to do tego przy takim dziwnym Eq3-2 nie wytrzyma i spadnie - po prostu spadnie. O zdjęciach nawet nie wspominając. Dla początkującego ten 150/750 jest bardzo dobrym wyborem i jego polecam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No może troszkę z przymiotnikami przesadziłem

No trochę :rolleyes:

 

ale ogólnie to - 150/1200 jakoś mnie odstrasza. Coś za bardzo podrobione do synty 6

Co to znaczy "podrobione"? Wiesz, nie chcę łapać Cię za słówka, ale dla mnie "podrobione" to znaczy produkt nieoryginalny, udający produkt markowy. A to jest normalna tuba Newtona produkowana przez Sky-Watchera, taka sama jak 150/750, tyle że 450mm dłuższa

 

i to do tego przy takim dziwnym Eq3-2 nie wytrzyma i spadnie - po prostu spadnie.

Tuba 1200 waży niewiele więcej niż tuba 750mm. Owszem, będzie się to bardziej trząść (lustro bardziej oddalone od środka ciężkości tuby), ale naprawdę wierzysz w to, że producent oferuje teleskop, w którym tuba sama spada z montażu?

 

O zdjęciach nawet nie wspominając. Dla początkującego ten 150/750 jest bardzo dobrym wyborem i jego polecam.

Newton 150/750 jest używany jako teleskop do zdjęć DS ze względu na odpowiednią do tego zastosowania światłosiłę F/5 i dostęp do ogniska głównego. Natomiast tak duża światłosiła ma swoje wady, a mianowicie:

- teleskop wymaga dokładniejszej kolimacji

- tanie okulary szerokokątne (np. Erfle) źle współpracują z takim teleskopem

- trudniej dobrać okular do powiększeń planetarnych

 

Po to producent oferuje dwa bardzo podobne teleskopy różniące się światłosiłą, bo one służą do nieco innych zastosowań i proszę Cię, jeśli już chcesz udzialać rad to rzeczowo wyjaśnij różnice wynikające z odmiennej światłosiły zamiast opowiadać, że jeden to super ekstra sprzęt, a drugi to "podrabiany trup", który sam spada z montażu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ho Ho ... panowie widzę, że rozgorzała całkiem poważna dyskusja ;-)... wystarczy wyjść z domu na chwilę ;-)

Drevil dziękuję za rzeczowe informacje. Kamil to pojechałeś z tematem ;-)

 

Rozumiem, że 150/750 nadaje się lepiej do zdjęć - o czym już wcześniej wspominał Kamil. Co zatem z obserwacjami wizualnymi? O ile dobrze pojąłem temat to po zastosowaniu Barolwa x2 w 150/750 uzyskam ogniskową rzędu 1500mm przy czym nieznacznie ucierpi światłosiła. Zatem porównując kluczowe parametry obu teleskopów:

 

Sky-Watcher (Synta) BKP15012EQ3-2

- długość ogniskowej: 1200 mm

- światłosiła: f/7,8

 

 

Sky-Watcher (Synta) BKP 15075EQ3-2

- długość ogniskowej: 750 mm

- światłosiła: f/5

 

... 150/750 będzie najodpowiedniejszy ponieważ dzięki zastosowaniu Barlow x1.5 albo x2 można zwiększyć ogniskową (zmniejszyć światłosiłę) by osiągnąć przybliżone parametry 150/1200:

 

1. 150/750 - światłosiła = średnica/ogniskowa = 1/5 (F/5)

2. 150/1200 - światłosiła = 1/8 (F/8)

3. 150/750 + Barlow x2 (1500mm) - światłosiła = 1/10 (f/10)

4. 150/750 + Barlow x1.5 (1125mm) - światłosiła = 1/7,5 (F/7.5)

 

Mam nadzieję że wszystko je okej ;-). Zatem jeśli dokonam zakupu 150/750 będzie to najsensowniejsza decyzja ponieważ będę mógł zarówno wykorzystać wszystkie właściwości tej synty do obserwacji wizualnych jak i rozpocząć przygodę z astrofotografią.

 

No to chyba tyle w tym temacie :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że 150/750 nadaje się lepiej do zdjęć - o czym już wcześniej wspominał Kamil.

Dokładnie chodzi o to, że 150/750 zapewnia dostęp do ogniska głównego przy użyciu lustrzanki.

 

Co zatem z obserwacjami wizualnymi?

...

1. 150/750 - światłosiła = średnica/ogniskowa = 1/5 (F/5)

2. 150/1200 - światłosiła = 1/8 (F/8)

3. 150/750 + Barlow x2 (1500mm) - światłosiła = 1/10 (f/10)

4. 150/750 + Barlow x1.5 (1125mm) - światłosiła = 1/7,5 (F/7.5)

Dobrze policzyłeś. W praktyce użycie Barlowa do obserwacji wizualnych nie jest konieczne. W tej chwili są dostępne są niezłe krótkoogniskowe okulary planetarne w przystępnej cenie (np. TMB Planetary) - inna sprawa, że po prostu te okulary w swojej konstrukcji optycznej zawierają już soczewkę Barlowa. Żeby było jasne - też bym osobiście wybrał wersję 750, choćby dlatego, że tuba 1200 po prostu nie zmieściłaby się na moim ciasnym balkonie. Chciałem tylko sprostować informacje, jakoby istniała jakaś dramatyczna różnica w jakości tych dwóch teleskopów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie chodzi o to, że 150/750 zapewnia dostęp do ogniska głównego przy użyciu lustrzanki.

 

Właśnie! Dlatego ten teleskop to typowy przyrząd do zdjęć.

 

Odnośnie montażu:

Ten teleskop 150/1200 to synta 6". Miło by było, gdyby był by on posadzony na czymś typu EQ5 czy MON2. Na Eq3-2 po prostu może się trochę trząść przy obserwacjach i utrudni astrofotografię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... Na Eq3-2 po prostu może się trochę trząść przy obserwacjach i utrudni astrofotografię.

 

Akurat wstrząsów potrzeba wszystkim jak najmniej ;-). Gdy rozpocząłem ten wątek pytałem o statyw pod Celestrona 90mm, a w końcu stanęło na zakupie Synty z montażem paralaktycznym, który będzie mi służyć również do celestrona :rolleyes: - Synta zamówiona, opłacona i czekam aż przyślą :P

Podsumowując temat - wyciągając wnioski - szczególnie przydatne dla takich osób jak ja czyli bardzo średnio niezaawansowanych czy wręcz nawet nieśmiale początkujących ;-) Otóż, warto czasem pogrzebać na forach, popytać tu i tam i dołożyć odrobinę więcej aby zakupiony sprzęt nie zniechęcił do dalszych obserwacji zaraz po pierwszej pogodnej nocy spędzonej na walce z montażem ;-).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.