Skocz do zawartości

Jaka lornetka -pomóżcie wybrać


Adrian Kumor

Rekomendowane odpowiedzi

Jeżeli masz więcej niż 6 lat to tamte raczej nie ;). Może wydusisz jeszcze trochę złociszy i taką: http://allegro.pl/lornetka-bresser-7x50-jakosc-lornetki-wyprzedaz-i2288034591.html lub http://allegro.pl/lornetka-bresser-22x32-lornetki-optyka-jakosc-hi-i2285707614.html na pewno będą lepsze od tych co podałeś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może komuś się znudziła lidletka i opyli za 70-80 zł, byłby to najlepszy wybór, o ile mozna mówic o jakimkolwiek wyborze.

 

ogladając te linki pomyslałem na poczatku, że to jakas marna prowokacja...

 

 

poczytaj tutaj:

 

chochla stalowa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tańszej nie ma ?

A w ogóle to poradź jak jakąś wybrać to może sam czegoś poszukam

Adrian,

wiesz, jak to było w bajce z tym szyciem pięciu kapturów z kawałka sukna przeznaczonego na jeden - było można. Podobnie z zakupem lornetki - są tańsze, tylko co z tego? Jeśli nie chcesz wyrzucić pieniędzy i zniechęcić się do obserwacji lornetkowych, moim zdaniem musisz mieć ponad 300 zł. Za taką sumę kupisz już lornetki, z których będzie pożytek - dadzą niezły obraz gwiazd, pokażą sporo i nie rozpadną się po tygodniu. Tak na szybko - to albo to. Oczywiście poszukaj za najlepszą cenę.

Takie jest życie!

:sorry:

 

PS

Tu jest lepszy link

Edytowane przez Janko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dobrej jakości 10x50 to niewątpliwie optymalna lornetka przeglądowa do astro ... ale jeśli fundusze są poważnym problemem to można na początek zainwestować w lornetkę Nikon Action VII 7x35 - kosztuje obecnie ok. 190 zł. To lornetka przede wszystkim do zastosowań turystycznych i przyrodniczych ale w astro też nieźle się sprawdza, sam chętnie nią obserwuję nocne niebo. Mniejszy zasięg gwiazdowy rekompensuje ogromnym polem widzenia.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

witam wszystkich.

pozwolicie ze sie podepne pod temat.

poszukuje malej, dobrej lornetki. zastanawiam sie nad ktoryms z modeli:

-Vortex Crossfire 8x32

-Celestron 10x42 Outland

-Celestron 8x42 Outland

-Bresser 8x42 Corvette

-Olympus 8x25 WP II

 

wiem, rozbieznosc cenowa spora, ale zalozylem ze chcialbym zmiescic sie w 400 zl. moze odrobinke wiecej.

 

dlaczego mala? bo moja 7 letnia coreczka tez lubi popatrzec przez lornetke, a stara dziadkowa troche przyciezka :)

 

czy ktos z Was moze mi ktoras polecic? ewentualnie jakies inne propozycje mile widziane.

 

z gory dziekuje

 

konrad

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Posłuchaj lornetki które podałeś sa naprawce kiepskiej jakosci osobiście z doświadczenia wiem bo taką tanizne trzymałem w ręku. Żadne obserwacje astro nie wchodzą w grę te lornetki tylko ładnie i fachowo wyglądają na zdj. w rzeczywistości całe się trzęsą i rozpadaja w dłoni. Naprawdę odradzam. Niestety takie życie.

Sam osobiscie posiadam radziecka lornetkę ktora otrzymałem od ojca 10X50 i jest bomba obserwowałem niebo canonami, nikonami i celestronami i żadna z nich jej nie dorównuje a ma już ponad 25 lat!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konrad, powiem tak:

- 8x25 maleńka, lekka, ale tylko do turystyki ew. dziennej przyrody:

- do astro im większa, tym lepiej. Tygryso dobrze radzi. Co do pozostałych nie mam opinii;

- 8x32 - "krakowski targ" i mała i już nie maleńka. Do nieba trochę przykrótka, jednak jeśli dla dziecka, to dobrze, że mała i lekka. Vortex to jest firma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiem, wiem ze tem male lornetki to nie to samo co duza, porzadna i jasna. ale tak jak pisalem, poki co musze kupic mniejsza. chyba zdecyduje sie na vortexa, chociaz olympus tez ma kilka dobrych opini. zobaczymy. nikon proponowany przez tygryso fajny, ale juz troszke przyduzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeszcze jedno pytanie. im wieksza zrenica wyjsciowa tym lepiej?

Najlepiej, gdy źrenica wyjściowa lornetki jest taka sama jak źrenica obserwatora. Dlatego lornetka używana wyłącznie w dzień lepiej żeby miała niewielką źrenicę wyjściową (większa "marnuje się") zaś używana w całkowitej ciemności jak największą dla danego obserwatora. Średnio, dobre jest 5 mm. Poczytaj np. tutaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Janko, wielkie dzieki. a powiedzcie, czy lornetka Vortex Crossfire 8x32 (na ta ktora prawdopodobnie sie zdecyduje) jest wyraznie slabsza od np: NIKON ACTION EX 10x50 CF (ok.500) czy: NIKON ACTION VII 8X40CF (ok 300 zl). bo moze faktycznie troche dolozyc i kupic cos wiekszego. juz sam nie wiem. chodzi o to ze szkoda by mi bylo 400 zl jak mialbym pozniej byc niezadowolonym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...czy lornetka Vortex Crossfire 8x32 (na ta ktora prawdopodobnie sie zdecyduje) jest wyraznie slabsza od np: NIKON ACTION EX 10x50 CF (ok.500) czy: NIKON ACTION VII 8X40CF (ok 300 zl). bo moze faktycznie troche dolozyc i kupic cos wiekszego. juz sam nie wiem. chodzi o to ze szkoda by mi bylo 400 zl jak mialbym pozniej byc niezadowolonym.

Kiedy nie wiemy, do czego chcesz jej używać. Jeśli do astro, to 10x50 poza większym powiększeniem zbiera światło obiektywami 2,5 raza większymi. To kolosalna różnica. Jeśli jednak do ogólnych celów przyrodniczo-turystycznych, to firma Vortex jest klasą sama w sobie i ta 8x32 jest lekką, poręczną lornetką świetnej jakości, tym bardziej, że ma jej używać m.in. nieduże dziecko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Janko dzieki jak nie wiem co. wlasnie taka podpowiedz chcialem przeczytac :) Vortex zamowiony. nawet w dobrej cenie (430 zl). mam nadzieje ze mi posluzy. a kiedys pewnie kupie jakis porzadniejszy (w sensie wiekszy :) sprzet. a wrazie pytan znowu Was pomecze :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nikon 10*50 zmiażdży (zapewne) vortexa z aperturą 32 na nocnym niebie, ale jak sam wspomniałeś szukasz małej lornetki dla córki min oraz takiej "na codzień"

 

pewnie następną lornetką , o którą się pokusisz będzie już większa, cięższa, z powiększeniem min 12, która pozwoli na rozsądne prowadzenie obserwacji nieba a patrząc na właściwy kierunek, którym idziesz (nie błędny czyli kupowanie z dolnej półki) kolejne bino dostarczy ci wrażeń z obserwacji nieba lepszych niż gdybyś pokusił się o tanią ofertę teleskopu za 300 zł.

 

dzisiaj miałem okazję "na szybko" przetestować i porówenać sporterery, prostaffy i monarcha (8-10/42 dachówki), o ile wiadomo, że ten ostatni nie podlega dyskusji, prostaff mnie trochę rozczarował, lornetka długa i w 10 był zauważalny efekt "studni", wolałbym chyba dać mniej za sporterera niż więcej za prostaffa, a najlepiej żadnej z nich nie kupować tylko monarcha. z uwagi, że w sklepie było tłoczno nie mogłem doprosić się o otwarcie gabloty i pokazanie diamondbacka, na półce leżał też pentax, dlatego jutro jadę 50km (w 1 strronę) ponownie zbadać dachówki bo ten vortex 8*42 z polem 8 stopni nie daje mi spokoju...:)

 

dadam jeszcze, że zastanawiało mnie dlaczego nikony porro 7*50 mają też ten "studniany" efekt, aż patrzeć się nie da (w porównaniu do większego brata 10*50), ale Peepin oświecił mnie, że 7 ma inne okulary, nie szerokokątne, czyli nic mi sie nie zdawało, że źle widzę...:) odradzam 7*50 w przeciwieństwie do 10*50 w cenie do ok. 300 zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no powiem wam ze juz mnie kusi cos wiekszego. ale jak zauwazyles tygryso, ide wlasciwa droga :) i nie bede kupowal czegos made in china tylko dozbieram i kupie cos fajnego. jak przyjdzie mi mala lornetka do domu to pochwale sie wrazeniami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.