Skocz do zawartości

Pytanie do obserwatorów Jowisza


Piotr Brych

Rekomendowane odpowiedzi

Czy ktoś z Was dysponuje zapisem rzeczywistych, wykonanych przez siebie obserwacji przejścia księżyców galileuszowych na tle tarczy planety i przejścia cieni tych księżyców. Chodzi mi o zapis z dokładnością rzędu 1 minuty pojawienia się lub zejścia księżyca z tarczy planety, a jeszcze bardziej chodzi mi o zapis momentu pojawienia się i zejścia cienia dowolnego księżyca. Rok, miesiąc, księżyc - dowolne - liczy się tylko pewność zapisu czasu. Idealna byłaby pełna obserwacja (początek i koniec) przejścia Ganimedesa lub Kallisto oraz ich cienia.

 

Mam silne wrażenie, że w efemerydach publikowanych przez znaną w naszym światku osobę są poważne błędy ale nie mając rzeczywistych obserwacji trudno mi to zweryfikować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Porównaj to z np. http://ssd.jpl.nasa.gov/horizons.cgi

No i trzeba uważać czy efemeryda zawiera poprawkę na prędkość światła.

 

Tam rzeczywiście można sprawdzić wiele rzeczy ale nigdy do końca nie jest się pewnym czy wszystko się ustawiło jak powinno być ani co miał programista na myśli pisząc o jakimś parametrze dlatego wolę rzeczywiste obserwacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Porównując moje obserwacje tego typu przejść zauważyłem że różnią się one i to często nawet bardzo w porównaniu z programami symulujacymi .

 

żeby księżyce i ich cienie pojawiły się na planecie muszę często czas posuwać do przodu lub tyłu .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Porównując moje obserwacje tego typu przejść zauważyłem że różnią się one i to często nawet bardzo w porównaniu z programami symulujacymi .

żeby księżyce i ich cienie pojawiły się na planecie muszę często czas posuwać do przodu lub tyłu .

 

 

Tego się właśnie spodziewałem. Piszę własne programy na ten temat gdzie priorytetem jest precyzja wyliczeń (a nie np. ładny interfejs czy prędkość działania) i wyniki tych obliczeń odbiegają od tego co można zobaczyć w popularnych efemerydach. Mało tego. Z prostej geometrycznej analizy zjawiska wynika, że np. w tym roku położenie Jowisza na orbicie (poniżej ekliptyki) powinno dawać efekt przechodzenia cienia księżyców powyżej linii przechodzenia samych księżyców (cień księżyca na tarczy planety przechodzi bardziej na północ niż obraz księżyca) w efekcie czego czas przejścia cienia powinien być w skrajnym przypadku nawet kilkanaście minut dłuższy od czasu przejścia samego księżyca. I tak pokazują moje efemerydy w przeciwieństwie do efemeryd pewnego pana który w tym zakresie współpracuje z Uranią. Jednak nigdy nie ufam wyliczeniom (w których zawsze może się znaleźć błąd) tak bardzo jak obserwacjom - dlatego właśnie szukam konkretnych obserwacji do sprawdzenia swoich wyliczeń. Sam niestety nie mam warunków aby takie obserwacje przeprowadzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy rzeczywiście na tym forum są tylko astrofotograficy i teoretycy jak ja? Nikt nigdy nie oglądał i nie zanotował tych zjawisk?

aby zaobserwować te bardzo rzadkie zjawiska potrzeba zgrania wielu czynników, z których kluczowymi są pogoda i przebywanie Jowisza w dostępnym rejonie nieba. Wiele razy próbowałem zarejestrować takie wydarzenia ale udało się tylko z tranzytami księżyców i ich cieni na tle tarczy. Wszystko to co udało mi się uchwycić można znaleźć na forum

niestety nigdy nie zwracałem uwagi na dokładność efemeryd, a ponieważ nie odnotowałem istotnych odstępstw to przypuszczam, że odchyłki nie są większe niż kilka ... może kilkanaście minut

raz odnotowałem spory błąd podczas tranzytu WCP. Rozpocząłem obserwacje z wyprzedzeniem około 30 minut i było już po przejściu przez południk centralny

 

korzystam z efemeryd zamieszczanych na stronie S&T

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aby zaobserwować te bardzo rzadkie zjawiska potrzeba zgrania wielu czynników, z których kluczowymi są pogoda i przebywanie Jowisza w dostępnym rejonie nieba. Wiele razy próbowałem zarejestrować takie wydarzenia ale udało się tylko z tranzytami księżyców i ich cieni na tle tarczy. Wszystko to co udało mi się uchwycić można znaleźć na forum

niestety nigdy nie zwracałem uwagi na dokładność efemeryd, a ponieważ nie odnotowałem istotnych odstępstw to przypuszczam, że odchyłki nie są większe niż kilka ... może kilkanaście minut

raz odnotowałem spory błąd podczas tranzytu WCP. Rozpocząłem obserwacje z wyprzedzeniem około 30 minut i było już po przejściu przez południk centralny

 

korzystam z efemeryd zamieszczanych na stronie S&T

 

pozdrawiam

 

 

Jako że jestem początkujący, chiałem zapytać jaki trzeba mieć sprzęt żeby móc zobaczyc nawet cienie księzyców Jowisza na jego tarczy? Ja ma SW 8'', wiec pewnie za słaby??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako że jestem początkujący, chiałem zapytać jaki trzeba mieć sprzęt żeby móc zobaczyc nawet cienie księzyców Jowisza na jego tarczy? Ja ma SW 8'', wiec pewnie za słaby??

 

Tez mam 8" i kitowcem 10mm przy pow 120x cienie ksiezycow na tarczy widac doskonale ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cienie Księżyców na tarczy Jowisza są bardzo dobrze widoczne w Maku 127 więc w Newtonie 8" tym bardziej

gorsza sprawa z tranzytami samych księżyców bo dość słabo kontrastują z jasną tarczą ale jeśli są blisko brzegu lub na tle ciemniejszych pasów to dają się zauważyć nawet tak małym teleskopem

kiedyś przypadkowo złapałem tranzyt Ganimedesa reflektorem 4". Cień był doskonale widoczny

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako że jestem początkujący, chiałem zapytać jaki trzeba mieć sprzęt żeby móc zobaczyc nawet cienie księzyców Jowisza na jego tarczy? Ja ma SW 8'', wiec pewnie za słaby??

 

114mm wystarczało (4,5'') :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pod względem obserwacyjnym sprawa jest dosyć skomplikowana. Księżyce mają wymiar fizyczny a Jowisz jest kulą gazową.

Weźmy pod uwagę cień Io. Między pierwszym, a trzecim kontaktem mija 3,5 minuty. W gazowej atmosferze Jowisza pierwszy kontakt jest praktycznie niemożliwy do uchwycenia, trzeci powinien być łatwiejszy, ale też bym się nie nastawiał na większą dokładność niż pół minuty. Dla środka tarczy już mamy 2 minuty błędu. Jeżeli do tego efemeryda jest geocentryczna to robi się dodatkowe kilka, kilkanaście minut.

Nawet jeżeli zrobisz świetną efemerydę dla Warszawy w Bieszczadach może ktoś zanotować 5 minut różnicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli do tego efemeryda jest geocentryczna to robi się dodatkowe kilka, kilkanaście minut.

Nawet jeżeli zrobisz świetną efemerydę dla Warszawy w Bieszczadach może ktoś zanotować 5 minut różnicy.

 

Policzmy (w przybliżeniu):

Promień Ziemi - 6370 km

Przeciętna odległość Ziemia - Jowisz - 5AU czyli 750 mln km

Odległość najdalszego księżyca Jowisza - Kallisto przy przejściu przed tarczą - 1,9 mln km

Kąt promienia Ziemi widziany z Jowisza k=6370/750 mln = 8,5 uRad

O taki sam kąt przesunie się obraz Kallisto względem tarczy Jowisza co pomnożone przez jej odległość od Jowisza daje = 8,5 uRad * 1,9 mln km = 16 km co stanowi 16/71000=0,00022 promienia Jowisza albo inaczej 0,005" czyli z punktu widzenia obserwacji - nic. Dla pozostałych księżyców te przesunięcia będą jeszcze mniejsze,

 

Tak więc efemeryda geocentryczna dla księżyców Jowisza i ich cieni jest praktycznie identyczna dla dowolnego obserwatora na powierzchni Ziemi (przesunięcia księżyców i ich cieni są skrajnie znikomo małe. Zatem nie szalejmy z tymi Bieszczadami :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.