Skocz do zawartości

Guiding nie działa


Patrix

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie pomocy!!!

Od jakiegoś czasu coś mi się buraczy z guidingiem. Pomijam fakt,że za każdym razem kiedy włączam komputer muszę wgrywać sterowniki do QHY5,bo mi je wywala. Wczoraj całą noc siedziałem w ogrodzie i nic. Problem polega na tym,że guiding w ogóle nie działa. Odpalam,program (PHD,Maxim,Guidemaster),kalibruje włączam guiding i nic. Niby parę sekund prowadzi dobrze,a potem dzieją się cuda,zaczyna strasznie skakać. Nawet śmiem twierdzić,że bez gudingu mi lepiej prowadzi :szczerbaty: Na początku myślałem,że może to wina kamerki,więc zamieniłem ją na QHY6,zamieniałem też teleskopy. Wszystko bezskutecznie. Nie wiem czy to wina suftu czy coś z montażem jest nie tak. Macie jakiś pomysł? Cały weekend ma być ładna pogoda i coś mi się zdaje,że zostanie mi tylko wizual :astronom:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie pomocy!!!

Od jakiegoś czasu coś mi się buraczy z guidingiem. Pomijam fakt,że za każdym razem kiedy włączam komputer muszę wgrywać sterowniki do QHY5,bo mi je wywala. Wczoraj całą noc siedziałem w ogrodzie i nic. Problem polega na tym,że guiding w ogóle nie działa. Odpalam,program (PHD,Maxim,Guidemaster),kalibruje włączam guiding i nic. Niby parę sekund prowadzi dobrze,a potem dzieją się cuda,zaczyna strasznie skakać. Nawet śmiem twierdzić,że bez gudingu mi lepiej prowadzi :szczerbaty: Na początku myślałem,że może to wina kamerki,więc zamieniłem ją na QHY6,zamieniałem też teleskopy. Wszystko bezskutecznie. Nie wiem czy to wina suftu czy coś z montażem jest nie tak. Macie jakiś pomysł? Cały weekend ma być ładna pogoda i coś mi się zdaje,że zostanie mi tylko wizual :astronom:

Jeśli guidujesz EQMOD a nie przez ST4 i zmieniałeś kamerkę, telep i programu do guidingu to jedynym wspólnym elementem pozostaje sam EQMOD ew sterowniki ASCOM. Sprawdziłbym tam ustawienia pulse guidingu albo przeinstalował wszystko od zera :flirt:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

guiding mam podlaczony przez st4. Tak sie teraz zastanawiam, czy to jednak nie wina lapka. Problem pojawil sie kiedy przeinstalowalem system,wgralem sterowniki i cos wtedy zaczelo sie sypac. Choc z drugiej strony, kamerka naswietla, mont wspolgra z Cdc,canon tez reaguje, a guidowac sie nie da.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie mam doświadczeń z guidowaniem przez ST4 :( Z tego co pobieżnie czytałem to sygnał z programu do guidowania idzie przez sterownik kamerki (dedykowany do softu albo ASCOM) do portu w kamerce i kablem do montażu. Szukałbym może problemu w sterowniku do kamerki :|

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy PHD przechodzi przez kalibrację i zaczyna guidować? Nie masz przypadkiem zaznaczonej opcji "Disable guide output" w ustawieniach? Gdyby z kablem było coś nie tak, to nie powinien się dać skalibrować, bo do tego musi przecież wysyłać sygnały do montu? Zmieniałeś coś w ustawieniach PHD czy masz domyślne? Innych programów nie znam, więc nie pomogę. Masz możliwość przejścia na EQMOD? Jaki to montaż

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukałbym może problemu w sterowniku do kamerki :|

 

 

No właśnie nie wiem co o tym myśleć. Parę dni temu ciągnąłem klatki po 600sek. i było w porządku. I tak jak pisałem wcześniej-cała kalibracja przebiega normalnie,motaż reaguje na polecenia z komputera,kamerka działa-tylko brak jakichkolwiek efektów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze mi przyszło do głowy, że to może kabel ST4 się przetarł gdzieś, albo montaż przestał reagować na polecenia przez ST4... może spróbuj uruchomić pulse guiding przez EQMOD - montaż EQ5 też jest obsługiwany.

Tylko że wtedy kalibracja też chyba by się nie kończyła sukcesem... ciężko coś wymyślić :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.