Skocz do zawartości

M80


Makower

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Witam po raz pierwszy. Astronomią interesuję się już długo i mam już swoje lata.

Po 20 latach przerwy wróciłem do hobby. Najpierw oczywiście wizual MAKiem 150 i refraktorem 152/760 Bresser Messier. Pierwszy do planet, drugi do DS.

Ten drugi to wspaniałe narzędzie i trzeba dziękowac chińczykom, że coś takiego zrobili za 700 USD. Ale oczywiście tylko do DS- ów. Do planet się nie nadaje.

Zamieszczam fotkę z refraktora z podpietym starym Nikonem D40. Czyli najgorsza lustrzanką do astrofoto. Około 5 fotek połączonych Czas klatki 30s.

Mam i lepsze zdjęcia ale zamieszczam to bo deklinacja M80 to około -23 stopni.

Warunki 18Maja12 były raz lepsze raz gorsze. Zdjęcie zrobione ok 25 km na północ od Bełchatowa bez filtra.

Wiem, że taka fotka nic nie znaczy ale mnie cieszy bo raz - dość niskie położenie, drugie że nie wystraszyłem się w lesie jak coś łomotało po krzakach - chyba dziki.

 

post-21264-0-79050700-1338065614_thumb.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj.

 

Czy to jest stack z kilku zdjęć ?

 

A czy mógłbyś zrobić wersję z mniej wyciętym tłem.

To stack z chyba 6 zdjęć. Plus darki i flaty robione 2 miesiące wcześniej.

Po co ci zdjęcie z tłem? Dość sie narobiłem aby to jakoś wyglądało.

Mogę ci przesłać darka i biasa to sobie porównasz. Krótko mówiąc tragedia. Zwłaszcza bias to prawie białe tło.

Mój refraktor zachwalałem do wizuala DS-ów. Naprawdę daje do pieca.

Co do astrofotografii to już nie jestem taki pewien.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To stack z chyba 6 zdjęć. Plus darki i flaty robione 2 miesiące wcześniej.

Po co ci zdjęcie z tłem? Dość sie narobiłem aby to jakoś wyglądało.

Mogę ci przesłać darka i biasa to sobie porównasz. Krótko mówiąc tragedia. Zwłaszcza bias to prawie białe tło.

Mój refraktor zachwalałem do wizuala DS-ów. Naprawdę daje do pieca.

Co do astrofotografii to już nie jestem taki pewien.

 

Chodzi mi o to by najciemniejsze partie obrazu (tło) nie było czarne (0,0,0) lecz miało wartości np. (10,10,10)

 

 

U Ciebie tło jest czarne.

2012-05-30_114937.png

 

A w czym obrabiałeś materiał ?

Edytowane przez Limax7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi o to by najciemniejsze partie obrazu (tło) nie było czarne (0,0,0) lecz miało wartości np. (10,10,10)

 

 

U Ciebie tło jest czarne.

2012-05-30_114937.png

 

A w czym obrabiałeś materiał ?

 

 

Limax ma rację, za bardzo wyciąłeś tło i mało widać. Messier 80 jest zatopiony w Drodze Mlecznej.

Będą w Bieszczadach też fociłem ten obiekt (w nieco szerszym polu) i aż się roi od małych gwiazdek Milky Way'a...a tu ... pustynia ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Limax ma rację, za bardzo wyciąłeś tło i mało widać. Messier 80 jest zatopiony w Drodze Mlecznej.

Będą w Bieszczadach też fociłem ten obiekt (w nieco szerszym polu) i aż się roi od małych gwiazdek Milky Way'a...a tu ... pustynia ;)

 

Dzięki za uwagi. Wiem, że obaj macie rację. Tylko, że z tego co mam, warunków pogodowych oraz położenia obiektu to nie wiem czy coś lepszego się uda. Oryginalne zdjęcie było zaszumione koszmarnie i do tego takie gradienty, że pozostało tylko trochę wyciąć tło. Ale zawsze takie zdjęcie wygląda już nienaturalnie. Cóż robić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za uwagi. Wiem, że obaj macie rację. Tylko, że z tego co mam, warunków pogodowych oraz położenia obiektu to nie wiem czy coś lepszego się uda. Oryginalne zdjęcie było zaszumione koszmarnie i do tego takie gradienty, że pozostało tylko trochę wyciąć tło. Ale zawsze takie zdjęcie wygląda już nienaturalnie. Cóż robić?

 

No niestety Nikon D40 mocno szumi podobnie jak mój D40x

 

A mógłbyś gdzieś wrzucić NEFy byśmy sami mogli pobawić się materiałem ?

np. na http://ge.tt/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze wersja z szerokim kadrem. Tu już poodejmowałem flaty i darki.

I zrobiłem straszną rzecz. Usunąłem kilka gwiazd na których aberracja dawała po oczach... :sorry:

 

Dzięki. Przy szerokim kadrze nie widać prawie już poruszenia, które było na pierwszym.

Teraz zdjęcie wygląda naturalnie i mi się bardziej podoba. Moje przy tym jest jak produkcja z Bolllywood albo makatka z Lichenia.

Co do ilości gwiazd to juz niestety mocno daje się we znaki ekstynkcja atmosferyczna.

Od deklinacji powyżej +20 stopni podczas naświetlania 30sec dostaję gwiazdy tak do 16,5 m

Guidingu nie mam tylko napęd. Tym bardziej dzięki za wasz guiding w temacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze wersja z szerokim kadrem. Tu już poodejmowałem flaty i darki.

I zrobiłem straszną rzecz. Usunąłem kilka gwiazd na których aberracja dawała po oczach... :sorry:

 

To ja dzieciom w planetarium cały rok opowiadam opowiadam i tłumaczę, że gwiazdek z ogona wielkiej niedźwiedzicy wymazać się nie da i tak już zostanie - niedźwiedź z ogonem, a Ty tu takie akcje robisz? :rtfm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.