Skocz do zawartości

Kamery CCD


PTL

Rekomendowane odpowiedzi

Temat zaczyna być ciekawy więc może jestem na czasie.

 

Zakończyłem wreszcie pierwszy z (obiecanej) serii artykułów o CCD - parametry i porównanie kamer CCD. Mam nadzieję że pomogę tym samym w różnych trudnych wyborach i może nieco rozjaśnię temat.

 

chipy_ccd1.jpg

http://www.newastropl.net/polskie/artykuly...ccd_kamera.html

 

Jak zwykle proszę o konstruktywne komentarze lub uwagi.

 

Pozdrawiam i zapraszam,

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Joj, na ten wielki to już jestem cały chory do swojego MTO 8)

Piękny tekst PTL 8) i widać w nim kupę fachowej pracy, gratuluję wytrwałości i zgromadzonej w nim wiedzy :salu: mistrzu 8)

Drukuję go i będę studiował w weekend jak czas pozwoli :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paweł czy to jest blooming? czy zatłuszczone ccd?

 

Efekt jest tylko przy jasno oświetlonych słońcem rzeczach i zawsze jest pionowy. Im więcej FPS tym efekt mniejszy, dla 30-60fps wogóle go niema.

 

(na początku tak nie było)

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

McArti nie wiem, ale patrzac na obraz raczej obstawialbym jakas kombinacje ustawien kamery i parametrow chipu. Paski pionowe sa ogolnie powtarzalne co chyba 8 albo 16 pixeli (ja mialem podobny efekt ale nie do tego stopnia ze starym webcamem, i minimalnie z MX7C, gdzie jednak odejmuje sie darkiem) co raczej wskazuje na uklady odczytu - byc moze sygnal odczytywany z kamery web ze wzgledu na wymagana szybkosc nie przechodzi przez jeden rejestr tak jak w klasycznych CCD a przez grupe 8 - 16 rejestrow i na obrazie wynikowym widac roznice ich czulosci lub wzmocnienia. Roznica ta bedzie widoczna tylko przy pewnych kombinacjach poziomu oswietlenia i parametrow kamery. Niestety usuniecie jej darkiem lub flatem bedzie trudne - mi z moim webcamem sie to nie udalo.

 

Pozdrawiam,

 

Pawel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tylko, że przy obrazach nie jasnych tego efektu niema. Przy oświetleniu elektrycznym też tego efektu "nie umiem" zrobić. :) Te pręgi są tylko na rzeczach mocno oświetlonych słońcem (księżyc też daje ten efekt :) ) nawet przy migawce 1/10000sek.

 

I na samym początku tego nie było. Przeprogramowało się coś? Dziwy normalnie :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...
Temat zaczyna być ciekawy więc może jestem na czasie.

Zakończyłem wreszcie pierwszy z (obiecanej) serii artykułów o CCD - parametry i porównanie kamer CCD. Mam nadzieję że pomogę tym samym w różnych trudnych wyborach i może nieco rozjaśnię temat.

chipy_ccd1.jpg

http://www.newastropl.net/polskie/artykuly...ccd_kamera.html

Jak zwykle proszę o konstruktywne komentarze lub uwagi.

Pozdrawiam i zapraszam,

Paweł

Czy ten artykuł jest na innej stronie, bo mnie otwierają się jakieś głupoty :huh:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.