Skocz do zawartości

Montaz HD


Diskus

Rekomendowane odpowiedzi

Gratulacje! Świetny projekt!

 

Zastanawiało mnie właśnie dlaczego np. ASA poszła w DD jak nawet roboty przemysłowe chodzą na przedkładniach falowych albo na przekładniach cykloidalnych Spinea.

Ciekawy jestem jakich używasz enkoderów, oprócz tego że firmy Renishaw, i ile one mniej więcej kosztują? Jeśli to nie tajemnica...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratulacje! Świetny projekt!

 

Zastanawiało mnie właśnie dlaczego np. ASA poszła w DD jak nawet roboty przemysłowe chodzą na przedkładniach falowych albo na przekładniach cykloidalnych Spinea.

Ciekawy jestem jakich używasz enkoderów, oprócz tego że firmy Renishaw, i ile one mniej więcej kosztują? Jeśli to nie tajemnica...

 

Kazdy system ma swoje wady i zalety .

DD ma maly moment obrotowy w porownaniu z HD i potrzebuje bardzo dokladnego wywazenia , ale est bardzo proste w produkcji .

Za pare miesiecy u nas tez bede DD , jako hold dla mody ))

Enkodery uzywamy inkrementalne , http://www.renishaw.com/en/signum-resm-rotary-angle-encoder-system--6454

Sa holernie drogie - jeden komplet ok 2000 $

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No Panie Siergiej kopa lat, już myślałem ze się na nas pogniewałeś.

Napisz ile to cacko ma kosztować :)

Witaj Adamie !!!

Nie obrazilem sie ))) stracilem haslo , maila no i tak to potrwalo pare lat )))

Te montaze nie sa ciekawe dla amatora , tylko dla naukowcow ktore lataja za satelitami i hamma wybuhami czy rozblyskami .

 

Dla amatorow ktore chca dokladnosc prowadzenia 0,1-0,2 " , mamy tradycijne slimakowe z opcja zalozenia enkodera .

Edytowane przez Diskus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć Siergiej - bardzo ciekawa konstrukcja, podoba mi się to , że zmieściłeś napęd w takiej obudowie.

 

Gdybyś potrzebował testera w polsce - to wiesz, że jestem chętny :D

 

ps. wiedzę , że masz kask i gogle narciarskie więc jak będziesz w okolicach Krakowa zapraszam zimą na narty :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć Siergiej - bardzo ciekawa konstrukcja, podoba mi się to , że zmieściłeś napęd w takiej obudowie.

 

Gdybyś potrzebował testera w polsce - to wiesz, że jestem chętny :D

 

ps. wiedzę , że masz kask i gogle narciarskie więc jak będziesz w okolicach Krakowa zapraszam zimą na narty :)

 

Witam!

Brdzo czesto bywam w Krakowie , mam tam znajomych akwarystow ( jestem akwarysta od wielu lat) , tak ze nastepnym razem przywioze cos na testowanie , moze to bede DD , ale to blizej do Jeseni )

Co do nart -to bylem pare raz w okolicach Wisly , zamale te gorki ))) , ale jest dobry hotel - Golebiewski ,moja zona go lubi , bo nie jezdi na nartach )))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siergiej - super, że się rozwijacie. Jak chcesz odzyskać stare konto, to daj znać. Zmienie Ci maila i hasło.

 

Widzę, że kontrukcja piera ekwatorialnego, jak w ASA DDM85 (premium) i DDM160. To świetne rozwiązanie, bo nie wymaga "flipa" przy przechodzeniu przez południk.

 

Co do przekładni, nie zapominajmy, że DD jest całkowicie "bezluzowy" i prostszy w konstrukcji (brak przekładni, etc.). To ma swoje zalety i oczywiście cenę. Nie zmienia to faktu, że przyszłość dla "zwykłego" usera jest w montażach klasycznych wyposażonych w enkodery inkrementalne (są znacznie tańsze niż absolutne) - o ile precyzja wykonania będzie dla nich wystarczająca. DD zawsze będzie drogie, chyba, że technologia bardzo zmieni się - dzięki chińczykom.

 

Rozmawiałem z Rolandem (Astrophysics) i zapytałem, dlaczego upiera się przy absolutnych enkoderach w AP1600. Stwierdził, że przy konstrukcjach opartych na ślimacznicy (czy też ciernych) nie da się uzyskąć porównywalnej dokładności pointingu (do np DD) i trackingu (w dłuższych interwałach) ze zwględu na to, że nie da się wyprodukować idealnie "okrągłych" i centrycznych układów napędowych, a przez to, inkrementalne enkodery będą wprowadzać "odchyłki". Co o tym sądzisz? Pytanie, czy te błędy to rząd wielkości przejawiający jakieś znaczenie np. dla amatora? Jeden enkoder w AP kosztuje 3000$, a potrzebne są dwa w pełnej wersji.

 

Oczywiście jakimś wyjściem jest zastosowanie przekładni harmonic drive, którą użyłeś w swoim montażu. Likwiduje największy problem "przekładniowców", czyli luzy (backlash). Tylko, czy to nie jest bardziej skomplikowane rozwiązanie, do tego też drogie? Zaletą na pewno jest to, że nie trzeba projektować całego montażu od początku, jak to jest w DD (wliczając w to sterownik i software).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj , Adam!

Chciałem odzyskać stare konto, pisałem parę razy adminu i nic, może anty-spam nie przepuścił.

 

Co do pointingu i trakingu to wszystko zależy od dokładności wykonania mechaniki , wykorzystanych enkoderów i softu .

Dla amatora to niema znaczenia , bo niema sensu walczyć za sekundy w pozycjonowaniu .

 

 

Dla nas główne to jest RMS prowadzenia z guidingiem lub bez , to jest faktor który wyznacza jaki będą gwiazdki na zdjęciu - punktowe i małe lub mgławicowe i wielkie )))

Pokaże PE naszego montaży WS-240 bez gidowania z enkoderem , jak widzisz jest znaczniej mniejsze HD , dlatego ze mechanika jest bardziej precyzyjna od HD .

 

Dobre ułożony zestaw z dobrym softem będę pracować bez różnicy w napędzie DD , HD , czy tradycyjne ślimacznice .

 

Co do cen DD - HD , to oni będę mniej więcej jednakowe .

post-17948-0-92877800-1339074504_thumb.jpg

Edytowane przez Diskus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.