Skocz do zawartości

Planetarium Wenus w Zielonej Górze


Stalker

Rekomendowane odpowiedzi

 

Planetarium z VIP-ami. A co sądzą mieszkańcy? [OPINIE]

 

Uroczystości były huczne, a chętnych do przecinania wstęgi nie brakowało. A co o planetarium sądzą najważniejsi jego adresaci - mieszkańcy?

 

W czwartek pierwsze pokazy pod kopułą zobaczyli mieszkańcy. Najpierw ci, którzy wygrali bilety w konkursach zorganizowanych przez media. Od piątku film mogą oglądać wszyscy. Co sądzą szczęśliwcy, którzy załapali się na premierowe projekcje? Poprosiliśmy ich o opinie.

 

Na naszym facebookowym profilu napisał syn prof. Janusza Gila (profesor zmarł 19 października 2014 r.) Planetarium Wenus było konikiem naukowca. Podczas otwarcia wspomnieli o nim marszałek Elżbieta Polak i Zdzisław Kłos z Centrum Badań Kosmicznych PAN. Na uroczystości pojawili się członkowie jego rodziny.

 

[tutaj w oryginalnym tekście są dwa zrzuty ekranu z Facebooka]

 

Paweł Banach: Ogólne wrażenie? Dobre, ale bez wielkiej rewelacji. Widać, że poszło tu mnóstwo pieniędzy, a rozrywka jest raczej jednorazowa. Film był ciekawy, jednak wątpię, czy w dobie elektroniki zaciekawi siedmioletnie dzieci. Może warto wzbogacić repertuar o edukacyjną bajkę w tej technologii?

 

Byłem w Universal Studio na Florydzie, tam oglądaliśmy pod kopułą przesuwającą się karuzelę. Efekt jest niesamowity, masz wrażenie, jakbyś pędził kolejką. Może dlatego, po tych doświadczeniach, nasze planetarium nie zrobiło na mnie tak ogromnego wrażenia.

 

Byłem zażenowany prezydentem Kubickim, który pojawia się na wstępie filmu. Czy musimy oglądać go na dzień dobry? Przecież patronem planetarium jest Johannes Kepler i to on powinien witać gości.

 

Obserwowałem miny ludzi po seansie. Wychodzili z planetarium jak z kina, po średnim polskim filmie. Nie było wielkiego "wow". Z planetarium jest więc jednak jak z książką: okładka równa treści.

 

Pani Dorota:

 

Jestem na tak. Oglądaliśmy film "Na skrzydłach marzeń", trzeba przyznać, że zrobił na mnie ogromne wrażenie. Ciekawy, ze świetną muzyką i fantastyczną narracją Danuty Stenki. Przyznam się, że na 3D byłam pierwszy raz w życiu, może dlatego tak mi się spodobało (śmiech). Co na minus? Momentami obsługa była słabo zorientowana, nie potrafili odpowiedzieć na moje pytania. Są oczywiście bardzo mili i służą pomocą, ale na otwarcie takiego obiektu powinni być świetnie przygotowani. I przydałoby się trochę więcej stanowisk podobnych do tych w Jaskini Światła. Są strzałem w dziesiątkę. I wszystko działało!

 

Planetarium czeka na zwiedzających. Będzie czynne od wtorku do niedzieli w godz. 9-20. W premierowy weekend obowiązuje promocja: wszystkie filmy pod kopułą za 5 zł. Obiekt będzie otwarty w godz. 11-20. Potem bilety będą kosztować od 5 do 12 zł.

 

Dodatkowe atrakcje czekają w holu, m.in. cały Układ Słoneczny rozmieszczony na specjalnych stacjach. Możesz sprawdzić, ile ważysz na Księżycu, a jak ciężki byłbyś na Merkurym. Jest także "Magiczna planeta", pokój z kręcącą się kulą, symulującą wygląd różnych planet. W Jaskini Światła mamy osiem interaktywnych stanowisk poświęconych optyce. Tu przekonamy się m.in., jak wyglądamy w zwierciadle wklęsłym i jakiej barwy jest tak naprawdę światło. Zwiedzanie i korzystanie z atrakcji w holu jest darmowe.

 

Źródło: http://zielonagora.wyborcza.pl/zielonagora/1,35182,19076715,planetarium-z-vip-ami-a-co-sadza-mieszkancy-opinie.html

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Centrum Nauki Keplera nareszcie jest dostępne dla wszystkich chcących udać się w międzygalaktyczną podróż. Planetarium WENUS otwiera dzisiaj po południu swoje podwoje. Atrakcji czeka tutaj co niemiara - coś dla siebie znajdą tu nie tylko dzieci, ale też i dorośli – taki Festiwal Nauki na co dzień – czyli spełnienie marzenia inicjatora i pomysłodawcy budowy w Zielonej Górze Planetarium, wybitnego astronoma, prof. Janusza Gila z Uniwersytetu Zielonogórskiego. Niestety Profesora nie ma już z nami, odszedł dokładnie rok temu, ale powinniśmy pamiętać, że to dzięki jego niemal dwudziestoletnim zabiegom możemy dziś uczestniczyć w tym kosmicznym spektaklu.

 

Już w foyer dawnego kina WENUS odwiedzających wita Układ Słoneczny – wszystkie planety na wyciągnięcie ręki. Tutaj też można zobaczyć słynny meteoryt z Wilkanowa, który spadł tam w 1841 r. i dowiedzieć się, kto to był ten Johannes Kepler i dlaczego to właśnie on został patronem zielonogórskiego Centrum Nauki.

 

Schodząc niżej, wbrew temu czego można by było oczekiwać, wchodzimy do krainy światła, a dokładniej - do Jaskini Światła czyli Laboratorium Optycznego. Tutaj na 8 stanowiskach znajdują się interaktywne eksponaty, które wyjaśnią na przykład: co to jest tęcza, jak działa światłowód czy jak zbudowana jest gwiazda.

 

W innej części obiektu, na anteresoli, znajdziemy multimedialną pracownię komputerową składającą się ze stanowisk dla 30 uczestników zajęć i stanowiska dla prowadzącego – czyli Centrum Lotów Kosmicznych! Tutaj też będą organizowane warsztaty z różnych dziedzin nauki.

 

Najbardziej jednak wszyscy chyba czekali na potężną, 10-metrową kopułę i pokazy nieba, ale też seanse filmów w technologii Fulldome. W repertuarze CNK są filmy 2D i 3D nie tylko o kosmosie, ale z różnych dziedzin nauki i sztuki. W byłej sali kinowej znajduje się 375 miejsc, ale tylko część z nich (93) znajduje się pod kopułą projekcyjną, pozostałe będą natomiast wykorzystywane podczas organizowanych w CNK konferencji, koncertów itp.

 

Centrum Nauki Keplera jest całkowicie dostępne dla osób poruszających się na wózkach. Znajdują się w nim 4 miejsca na sali głównej, specjalnie przystosowane toalety oraz podesty transportowe. Część stanowisk oferuje krótkie komunikaty głosowe w j. polskim, dla osób niewidomych lub niedowidzących prezentujące dane miejsce.

 

Planetarium będzie otwarte przez cały tydzień, w godzinach 8.30 – 20.00 (od wtorku do piątku) oraz od 10.30 do 20.00, w soboty, niedziele i w święta. Ceny biletów kształtują się od 5 do 12 zł. Przewidziane są specjalne oferty cenowe dla m.in. grup zorganizowanych. Seanse w Planetarium trwają ok. 20 – 45 minut, część z nich będzie wyświetlana w 3D a widzowie otrzymają specjalne okulary. Filmy wyświetlane będą w języku polskim, jednakże w przypadku niektórych filmów istnieje możliwość wypożyczenia zestawu tłumaczeniowego na j. angielski i niemiecki.

 

Centrum Nauki Keplera powstało po to, aby popularyzować osiągnięcia nauki, techniki i kultury oraz promować metody i narzędzia edukacji poza formalnej oraz kształcenie przez całe życie. Na co dzień będzie współpracować z naukowcami, doktorantami i studentami z Uniwersytetu Zielonogórskiego. Na uczelni powołano do tego celu Biuro ds. współpracy z Centrum Nauki Keplera. Jego kierownikiem został prof. Andrzej Maciejewski z Wydziału Fizyki i Astronomii, a mieści się ono w strukturze Pionu Prorektora ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą.

 

Centrum Nauki Keplera zostało wybudowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w ramach Programu Operacyjnego Lubuski Regionalny Program Operacyjny na lata 2007-2013. Całkowity koszt inwestycji to 25,9 mln zł, z czego dofinansowanie w ramach środków unijnych wyniosło 17,9 mln (ok. 69 %). Pozostałe środki zapewniło Miasto Zielona Góra. Planetarium mieści się w zmodernizowanym budynku dawnego kina „Wenus”.

 

CNK działa w strukturze Zielonogórskiego Ośrodka Kultury, a Uniwersytet Zielonogórski zapewnia opiekę merytoryczną.

 

Źródło: http://infoserwis.uz.zgora.pl/index.php?dzi-uroczyste-otwarcie-planetarium-wenus

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

VIP-y patrzą w gwiazdy, a na planetarium ktoś rozwiesza banery... [ZDJĘCIA, WIDEO]

 

Uroczystości były huczne, a chętnych do przecinania wstęgi nie brakowało. Gdy politycy - z okularami 3D na nosach - oddawali się niebiańskim atrakcjom, grupa mieszkańców wywiesiła na ścianie planetarium baner z napisem: "Czerwona góra wstydu. Architekt Kubicki". Sam prezydent nie pojawił się na otwarciu. Był tylko wirtualnie, pod kopułą, w technologii fulldome

 

Radni, parlamentarzyści, władze miasta, województwa i Uniwersytetu Zielonogórskiego, komendanci policji i straży pożarnej, przedstawiciele Polskiej Akademii Nauk, reprezentanci firm SKANSKA, Enea i Hertz - łatwiej byłoby wymienić tych, których na otwarciu planetarium nie było niż na odwrót. Zabrakło jednej ważnej osoby - prezydenta Janusza Kubickiego.

 

Widzom objawił się natomiast spod samej kopuły planetarium, przeistoczony w technologię fulldome.

 

Przywilej otwarcia nowego obiektu przypadł zastępczyni prezydenta Wiolecie Haręźlak. Wraz z marszałek Elżbietą Polak uroczyście odsłoniła płachtę, pod którą ukrywała się poruszająca żuchwą podobizna Johannesa Keplera.

 

Marszałek Elżbieta Polak: Dołożyliśmy 18 mln zł (inwestycja kosztowała ponad 25 mln zł - red.). Myślę, że to najlepiej wydane pieniądze. Znakomity projekt, który ma promować nauki ścisłe. W Lubuskiem sięgamy gwiazd! Doskonale pamiętam ten dzień, kiedy przyszedł do mnie prof. Janusz Gil, by opowiedzieć o swoim pomyśle. Nie musiał mnie długo przekonywać. Od razu mu zdradziłam, że od lat jestem fanką "Gwiezdnych Wojen". A jako matka miałam epizod kupowania lunet i podbojów kosmosu wraz z moimi synami.

 

Zbigniew Kłos (Centrum Badań Kosmicznych PAN): Serce cieszy, że Zielona Góra buduje swoją infrastrukturę intelektualną. Pomysł prof. Gila był wspaniały, pamiętam jego zaangażowanie. Młodzież z pasją będzie się odnosiła do tego, co jest tu zaprezentowane. To głównie do nich jest adresowane planetarium. Jeśli spojrzą świadomie na daleką otchłań kosmosu, to zrozumieją, skąd są GPS-y i telewizje satelitarne, wzięły się stąd, że ktoś kiedyś spojrzał w tę przestrzeń i został natchniony.

 

Wioleta Haręźlak: Jeśli myślimy o Johannesie Keplerze, przychodzi nam na myśl fizyka i astronomia. Ale chcę państwu dziś zdradzić jeszcze jedną tajemnicę. Otóż Kepler kochał życie. Lubił cieszyć się życiem. Zawsze mawiał, że radość potrzebna jest do życia, a życie to radość. Tego życzę naszym widzom, tej radości Keplera. Doświadczajcie jej, nie tylko stąpając po ziemi, ale i bujając w obłokach.

 

Z zaproszenia na otwarcie nie skorzystał Czesław Fiedorowicz, przewodniczący sejmiku, kandydat do Sejmu. Został wymieniony podczas oficjalnego powitania gości. Na swoim Facebooku napisał tak:

 

[tutaj w oryginalnym tekście jest zrzut ekranu z Facebooka]

 

A prezydent Kubicki? Może nie chciał widzieć banerów, które grupa mieszkańców przytwierdziła do ściany nowego obiektu. Na transparentach ludzie napisali:

 

Makabryła 2015. Koszt 25 mln zł. "Architekt" Janusz Kubicki. Czerwona Góra.

 

Powiesili je, po czym zniknęli, zanim ktokolwiek zdążył ich rozpoznać.

 

Tymczasem socjeta mościła się na fotelach pod kopułą i regulowała okulary 3D. Władze planetarium wybrały film "Na skrzydłach marzeń. Dream to fly" [tutaj odnośnik do innego tekstu: http://technologie.gazeta.pl/internet/1,104530,14832661,_Na_skrzydlach_marzen____rewolucyjna_polska_produkcja.html].To pierwszy polski film animowany, przygotowany w specjalnej technologii fulldome - dostosowanej do wyświetlania na kopułach. Powstał w 2013 r., jest wyświetlany w Centrum Nauki "Kopernik". Przez dwa lata "zgarnął" kilka nagród na światowych festiwalach filmów w technologii "fulldomowej", m.in. w Rosji, Korei i Niemczech. Animacja opowiada o historii lotnictwa, marzeniach o lataniu, pozwala szybować balonem. Muzyka to dzieło Michała Lorenca, narratorem jest Danuta Stenka. Przypomnijmy, że podczas pokazu prasowego dziennikarze obejrzeli film "Alma", w technologii 2D, bez okularów.

 

Czy powalił nas na kolana? Drużyna niewiernych Tomaszy komentuje. [tutaj odnośnik do innego tekstu: http://zielonagora.wyborcza.pl/zielonagora/1,35182,19061482,druzyna-niewiernych-tomaszow-ocenia-planetarium-kaliszuk.html]

 

Planetarium czeka na zwiedzających. W premierowy weekend obowiązuje promocja: wszystkie filmy pod kopułą za 5 zł. Obiekt będzie otwarty w godz. 11-20. Dodatkowe atrakcje czekają w holu, m.in. cały Układ Słoneczny rozmieszczony na specjalnych stacjach. Możesz sprawdzić, ile ważysz na Księżycu, a jak ciężki byłbyś na Merkurym. Jest także "Magiczna planeta", pokój z kręcącą się kulą, symulującą wygląd różnych planet. W Jaskini Światła mamy osiem interaktywnych stanowisk poświęconych optyce. Tu przekonamy się m.in., jak wyglądamy w zwierciadle wklęsłym i jakiej barwy jest tak naprawdę światło. Zwiedzanie i korzystanie z atrakcji w holu jest darmowe.

 

Źródło z wieloma zdjęciami: http://zielonagora.wyborcza.pl/zielonagora/1,35182,19072236,vip-y-patrza-w-gwiazdy-a-na-planetarium-ktos-rozwiesza-banery.html

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

 

Popsute, nierzetelne, nieczytelne. Czy Planetarium rozpowszechnia nieprawdę?

 

Przeszło trzy miesiące po ostatecznym otwarciu Centrum Nauki Keplera pojawiają się kolejne wątpliwości. I nie chodzi już o estetykę budynku, ubogi repertuar filmowy czy Janusza Kubickiego na ekranie. Bywalcy planetarium podnoszą alarm i poddają w wątpliwość jego naukową wartość. We wtorek ten problem ma zostać poruszony podczas sesji rady miasta.

 

Wiwaty, splendor i brawa. W październiku chętnych do przecinania wstęgi podczas inauguracji Centrum Nauki Keplera nie brakowało. Niestety, dziś minusy inwestycji zaczynają wychodzić na pierwszy plan. Do niedawna kontrowersje rodził jedynie wygląd budynku oraz atrakcyjność prezentowanych filmów.

 

Tymczasem pojawia się problem autentyczności informacji serwowanych zarówno w Centrum Przyrodniczym jak i w planetarium.

 

Wagi wstydu

 

Wątpliwości pojawiły się już w listopadzie. Automaty stojące w holu planetarium albo wadliwie odmierzały parametry, albo po prostu nie działały. Awaria dotknęła także sprzęt do analizy meteorytów. Tymczasem jeden z czytelników, który z wykształcenia jest inżynierem i jak twierdzi świat nauki jest mu bliski, zauważa poważniejsze uchybienia.

 

- Przyznam, że już dawno nie przeżyłem takiego szoku w żadnym miejscu poświęconym nauce, a kilkanaście już zwiedziłem w Polsce i za granicą. Pierwsza rzecz, która rzuciła mi się w oczy, to wagi, które stoją w Planetarium. Zgodnie z widniejącą na nich informacją, mają wyjaśnić zwiedzającym ile wynosiłby ich ciężar na różnych ciałach niebieskich w naszym Układzie Słonecznym... No i tutaj pojawia się problem. Z wiedzy, którą posiadam waga służy nie do określania ciężaru, a masy ciała - pisze zwiedzający.

 

Kolejna kwestia, na którą zwrócił uwagę mężczyzna, związana jest z nazewnictwem używanym w przypadku tych wag. Według niego błędnym.

 

- W języku fizyki, co przekazano mi jeszcze w szkole, ciężar jest siłą i wyrażany jest w niutonach, masa - cecha ciała, wyrażana jest w kilogramach. Informacja na tych ekspozycjach sugeruje, że poznam swój ciężar np. na planecie Wenus, a na ekranie wyświetlana jest liczba, ale z jednostką kilogram... O co chodzi? - pyta w liście i zaznacza, że masa ciała wynosząca 1kg będzie dokładnie taka sama w każdym miejscu, na każdym z ciał niebieskich.

 

- Jak mogę mieć masę 72 kg na Ziemi, a 12 kg na Księżycu? - dziwi się autor listu.

 

Bo odbiorą nam pieniądze

 

Problem przekazywania błędnych informacji na wtorkowej sesji rady miasta zamierza poruszyć radny PiS Jacek Budziński.

 

- Na Centrum Nauki Keplera zostały przeznaczone gigantyczne pieniądze. Wszystkie informacje muszą być tam przekazane rzetelnie. Nie uprawiajmy fikcji. Zgłoszę ten problem na sesji. Nie trzeba być fizykiem żeby rozumieć, że coś tu jest nie tak. Szczególnie jeśli chodzi o te wagi. Pieniądze na planetarium zostały wzięte z Unii Europejskiej. Musimy chuchać na zimne i szybko zweryfikować błędne informacje. Nie może dojść do tego, że odbiorą nam te środki za to, że przekazujemy nieprawdę - mówi radny.

 

Groźba odebrania unijnych funduszy nie jest absolutną fantastyką. Wystarczy przypomnieć, że Niemcy, którzy dołożyli środki UE do Stadionu w Cottbus zostali zobowiązani do oddania pieniędzy.

 

Uran jak Wenus

 

Kolejna sprawa, która nie umknęła krytykowi, to charakterystyka planety Uran na jednym z ekranów. To specyficzne ciało niebieskie w Układzie Słonecznym. Toczy się bokiem jak beczka, a nie wiruje wokół własnej osi w płaszczyźnie analogicznej do innych planet. Tymczasem symulacja poruszania się Uranu sugeruje, że obraca się on dokoła własnej osi podobnie jak każda inna planeta. A to nie jest prawda.

 

Najwięcej zastrzeżeń u zwiedzającego budzi jednak "jaskinia światła". W jego odczuciu zgodnie z założeniami wychodzą tylko dwa doświadczenia proponowane w piwnicy planetarium.

 

- Cokolwiek bym nie próbował zrobić, żadne doświadczenie nie wychodziło tak, jak było opisane. Albo ja jestem tak nieudolny, albo coś jest na rzeczy. Miałem widzieć specyficzne obrazy z pomocą siatki dyfrakcyjnej, czy szczeliny - brak sensownego rezultatu. Do tego obraz teoretycznie poddany polaryzacji także nie wygląda tak, jak ten opisany - oburza się czytelnik - Przecież miało to być miejsce, do którego zwykły laik mógłby przyjść i dowiedzieć się czegoś nowego o otaczającym go świecie, a co widzi? Buble. Czy nie ma kogoś, kto mógłby przeanalizować te doświadczenia, czy wszystko z nimi jest w porządku i nie wypaczają podstawowych założeń i praw przyrody? Czy naprawdę nikt nie dostrzega pewnym elementarnych nieścisłości? - dodaje.

 

Starocie pod kopułą

 

Bolączką planetarium jest również ubogi repertuar. Około dziesięciu filmów trwających od 20 do 45 min. jest puszczanych na okrągło. Owszem, może to zaspokoić potrzeby szkół, które w ramach lekcji wysyłają na seanse całe klasy. Jednak co z dorosłymi widzami, którzy spędzili już wszystkie pięć godzin pod kopułą i czekają na nowe atrakcje? Oglądanie po raz kolejny spektaklu z Januszem Kubickim w roli głównej już nie wystarczy. Ewidentnie widać, że wyświetlany w nieskończoność film o Keplerze ma jedynie wydłużyć czas oferowanych przez planetarium projekcji. Na zatrzęsienie nowych filmów nie ma jednak co liczyć.

 

- Wkrótce mamy wzbogacić repertuar o jeden film dla najmłodszych. Filmy w technologii fulldome są bardzo drogie. To koszt między 50 a 150 tys. zł. - mówi Agnieszka Zbanyszek, kierownik administracyjny planetarium.

 

A co z dorosłymi? Jeśli do oferty planetarium nowość będzie trafiała raz kilka miesięcy, to w przeciągu roku nie będzie już chętnych na spędzanie czasu pod kopułą.

 

Pomieszanie z poplątaniem

 

Na tle planetarium lepiej wypada Centrum Przyrodnicze. Tutaj również pojawiają się jednak wątpliwości Uwagę może przykuć choćby naciągana symulacja powstawania czy rozprzestrzeniania się chmur na półkuli północnej.

 

- Słyszałem o efekcie Coriolisa jeszcze na geografii, ale cokolwiek nie próbowałem zrobić, w życiu nie otrzymywałem tego, czego wymagała ode mnie informacja opisująca doświadczenie. Ruch powstałych "chmur" był absolutnie chaotyczny i nie oddawał tego, jak wygląda rzeczywistość - zarzuca zwiedzający.

 

Istotnym zarzutem wydaje się niejasność opisywanych doświadczeń w Centrum Przyrodniczym.

 

- Większość ze zwiedzających to rodzice z dziećmi. Jeśli rodzic nie zrozumie o czym właściwie jest dane doświadczenia, to jak ma wyjaśnić swojemu dziecku na co patrzy? Zwykle kończy się to tak, że dzieciak biega, wciskając guziki i rzucając piłkami bez chwili refleksji. Czy o to tam chodzi?

 

Kierownik administracyjny planetarium Agnieszka Zbanyszek zapowiedziała, że odniesie się do zarzutów wobec Wenus. Natychmiast po otrzymaniu opublikujemy jej stanowisko.

 

Źródło: http://zielonagora.wyborcza.pl/zielonagora/1,35182,19567995,popsute-nierzetelne-nieczytelne-czy-planetarium-rozpowszechnia.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To dobrze że się udało zbudować planetarium . Cztery astrobazy szlaku Keplera zostały bezczelnie skrojone przez urzędasów którzy dali na budowę nierealne terminy gdzie nawet grunty nie miały statusu do budowy a czasu było 3 miesiące. Pieniądze nieoficjalnie zostały przesunięte na budowę drogi expresowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest szansa się wykazać i mieć wpływ na to, co pokazywać będzie planetarium :) Trochę się dziwię, że wśród nagród zabrakło karnetów do planetarium, najlepiej na jeden rok.

 

 

Reżyserska odsłona Planetarium Wenus

Nie lada gratka dla miłośników astronomii i przyszłych reżyserów. Trwa konkurs na stworzenie krótkiego scenariusza pokazu astronomicznego.

Zadanie, które czeka na zainteresowanych polega na wcieleniu się w rolę reżysera i stworzeniu pracy dla zielonogórskiego planetarium. Szansę na wygraną ma każdy, ponieważ organizatorzy konkursu przygotowali kilka kategorii wiekowych: udział mogą wziąć już nawet czterolatki. Forma pracy jest pisemna lub rysunkowa – w zależności od tego ile lat ma uczestnik. Ponadto istnieje możliwość nadesłania scenariusza w kategorii open, w której nie ma grup wiekowych, a forma wykonania jest dowolna.

Na zwycięzców czekają nagrody: lornetki, książki oraz prenumeraty magazynu o tematyce astronomicznej.

Każdy uczestnik może nadesłać jedną pracę w swojej kategorii wiekowej oraz jedną w kategorii open. Termin wysyłania scenariuszy upływa 10 marca. Pełny regulamin konkursu znajduje się na stronie Instytutu Astronomii Uniwersytetu Zielonogórskiego.

 

Źródło: http://www.wzielonej.pl/informacje/news/22907,rezyserska-odslona-planetarium-wenus.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z zewnątrz to planetarium wygląda fatalnie-maszkaron psujący widok na poniemiecką starówkę i te napisy........zobaczcie na zdjęciach :). Znając cwaniactwo zielonogórzan którzy od '45 doili całe województwo myślę, że obiekt powstał na wyrost. Tego nie będzie miał kto obsłużyć i z czasem popadnie w ruinę. Szczególnie teraz gdy mamy "taką" władzę. Dobrze, że w ogóle powstał ale to pewnie zasługa tego, że nie było klerykałów u władzy gdy powstał pomysł przebudowy kina na planetarium-pewnie obecnie te pieniądze poszłyby na pałac biskupi w ZG albo Paradyż-Gościkowo i tamtejszy klasztor.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

 

Czy Centrum Nauki Keplera w Zielonej Górze nadal jest atrakcyjne?

 

Napisał do nas pan Tadeusz, który zastanawia się, czy Planetarium Wenus i Centrum Przyrodnicze będą ciągle przyciągać zwiedzających: - Byłem raz, zobaczyłem film pod kopułą, zaliczyłem stanowiska z doświadczeniami. I nie widzę powodu, by iść tam jeszcze raz. Skąd więc obie placówki wezmą klientów w kolejnych latach?

 

Czy rzeczywiście Centrum Nauki Keplera, w skład którego wchodzą planetarium i ekspozycje przyrodnicze, mogą mieć problemy? Nie tylko pan Tadeusz tak twierdzi. Jednak gdy przyjrzeć się bliżej sprawie, okazuje się, że do obu placówek warto wracać, bo wiele się w nich dzieje i wiele się w nich zmienia. A plany na najbliższe miesiące też nie pozostawiają wątpliwości, że odwiedzających nie zabraknie. Do tej pory w Planetarium Wenus, które pierwszą rocznicę obchodzić będzie 22 października, sprzedano 75 tysięcy biletów. Jak mówi Agnieszka Zbanyszek kierownik placówki, od września każdy może obejrzeć jesienne niebo nad Zieloną Górą. Ruszyło także koło astronomiczne dla uczniów szkół podstawowych, od połowy października rozpocznie się kolejna edycja Akademii Word Wide Telescope. We wrześniu odbyła się kolejna premiera filmowa, następna w grudniu.

 

W Centrum Przyrodniczym też szykuje się wiele nowości. Już teraz na piętrze można oglądać wystawę stu patchworkowych prac z motywami roślinnymi z Czech, Niemiec i Polski. Będziemy mogli też niebawem oglądać ceramikę z Bolesławca, zdobioną motywami roślinnymi. Otwarcie wystawy poprzedzą warsztaty zdobienia ceramiki. Codziennie też przychodzą do centrum grupy szkolne, by wziąć udział w nietypowych lekcjach, z wykorzystaniem eksperymentów, pokazów, warsztatów. W sekretariacie wisi tablica z zapisami, trudno znaleźć wolne miejsce, tak wiele klas chce skorzystać z oferty placówki. Kierownik Krystyna Walińska podkreśla, że centrum nie zapomina też o dorosłych i współpracuje m.in. z uniwersytetami trzeciego wieku. Dzięki temu odbywa się tu wiele imprez...

 

- Miasto pobudowało placówki naukowe, ale kto je utrzyma? - pyta Krzysztof Kawalec i zastanawia się, czy nas na nie stać. Innego zdania jest Irena Wolska. W największym mieście w województwie powinny być edukacyjne, atrakcyjne miejsca. Coraz więcej miast je posiada i je utrzymuje. To inwestycja na przyszłość. Przecież czasy się zmieniają, dziś już szkolna tablica i kreda już nie wystarcza.

 

- Powinniśmy się cieszyć, że udało się nam zagospodarować popadające w ruinę kino Wenus - mówi pani Irena. - Lepiej, żeby był tam market? Podobnie z budynkami Lumelu. Dobrze, że zyskały nowe życie. Obie placówki do tej pory odwiedziło ponad 70 tysięcy osób, nie licząc tych, którzy bezpłatnie zostali zaproszeni na pokazy, filmy czy spotkania. A zdaniem pracowników Centrum Nauki Keplera, ci, którzy częściej nas odwiedzają, wiedzą, że nie tylko można u nas zwiedzać stałe ekspozycje. Odbywa się wiele imprez, zajęć...

 

Centrum Przyrodnicze świętowało swoje pierwsze urodziny we wrześniu, kiedy to zorganizowano jubileuszowy festyn. Placówka czeka na unijne fundusze, dzieki którym ma zagospodarować kolejne pomieszczenia w pofa¬brycznym budynku. Będą więc kolejne multimedialne stanowiska doświadczalne.

 

A już dziś np. zakładając specjalne okulary możemy tu przenieść się w kolorowy, wirtualny świat przyszłości lub przeszłości. Możemy poznać swój kręgosłup, sprawdzić własną wytrzymałość. W minionym roku w CP pokazano 30 wystaw czasowych, w tym trzy wypożyczone z Goerlitz, Gdańska i z PGNiG.

 

- Oprócz tego proponujemy zajęcia, adresowane do różnych grup wiekowych, od przedszkola do uczniów szkół ponadgimnazjalnych - mówi Krystyna Walińska. - Są to nietypowe lekcje, oparte na pokazach, eksperymentach, zabawie. Odbywają się one w sali eksperymentalnej. Zajęcia są prowadzone we współpracy z pracownikami Uniwersytetu Zielonogórskiego. Poza tym mieliśmy ponad 30 imprez m.in. Noc Biologów, Dzień Ziemi, Dzień Światła itp. Ciekawe były m.in. warsztaty dla dzieci, które poprowadziła Mela Koteluk. Popularnością cieszy się cykl spotkań pt. „Duże podróże, za pieniądze nieduże”, w których uczestniczył m.in. ambasador Panamy.

 

- Zapraszamy na wystawę „Patchworkowa przyroda”, niesamowite prace ze skrawków, oczywiście z elementami roślinnymi - zachęca K. Walińska. - A już 15 października (sobota) o 16.00 odbędzie się otwarcie kolejnej wystawy z motywami przyrody na ceramice boles¬ławieckiej. Będzie bardzo uroczyście, z udziałem modelki ubranej w pawie pióra, które znajdą się też na ceramice. Dzień wcześniej, 14 października, w godz. 11.00 - 17.00 odbędą się warsztaty zdobienia ceramiki, które poprowadzą specjaliści z Bolesławca. Inne plany? 4 listopada - Czeski Raj, 8 listopada - Natura na papierze czerpanym, 10 listopada - Światowy Dzień Nauki.

 

Planetarium Wenus pierwsze urodziny będzie obchodzić 22 października. Placówka szykuje na ten dzień sporo atrakcji dla dzieci - w tym grę plenerową i dorosłych - widowisko muzyczne, pełne świateł, dźwięku i wizualizacji. Niektórzy jednak uważają, że planetarium może zostać zamknięte. Czy te obawy są zasadne? - Wydaje mi się, że nie - mówi kierownik Agnieszka Zbanyszek.

 

- Cały czas staramy się uatrakcyjniać ofertę seansów filmowych, przyciągnąć naszych gości. Jesienią tego roku wprowadzamy kilka nowości - mówi Agnieszka Zbanyszek. - Ruszamy z kółkiem astronomicznym, dedykowanym uczniom klas 4-6, prowadzonym przez doktorantkę z UZ, z Instytutu Astronomii, która będzie uczyła dzieci wiadomości związanych z fizyką czy astronomią właśnie. Zielonogórzanie mogą też obejrzeć przed seansami filmowymi jesienne niebo, jakie gwiazdy, gwiazdozbiory pojawiają się w tym okresie na nieboskłonie nad naszym miastem.

 

Od października ruszają też spotkania z nauką. Wszyscy chętni w każdy pierwszy czwartek miesiąca o godz. 18.00 mogą dowiedzieć się, czym zajmują się zielonogórscy astronomowie, poznać ich pracę, ciekawe badania. Nie wszyscy wiedzą, że Instytut Astronomii UZ jest jednym z prężniejszych w Polsce i nie tylko. A co z zyskiem ze sprzedaży biletów? Czy wystarcza, by utrzymać tę placówkę?

 

- Każda instytucja kultury w kraju jest dotowana przez samorząd - mówi A. Zbanyszek. -Nie ma takiej możliwości, by ośrodki kultury funkcjonowały tylko z własnych przychodów. Zielonogórskie planetarium jest jednym z najnowocześniejszych w Europie. A specjalistyczny sprzęt wymaga konserwacji, trzeba coś dokupić, część zużywającego się wymienić, bo planetarium działa 6 dni w tygodniu po 10 godzin...

 

Źródło: http://www.gazetalubuska.pl/aktualnosci/a/czy-centrum-nauki-keplera-w-zielonej-gorze-nadal-jest-atrakcyjne,10715380/

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

 

Zielonogórskie Planetarium Wenus kończy produkcję własnego filmu 3D. 45-minutowy obraz opowiadać będzie o misji kolonizacyjnej na obca planetę. Jak zaznacza Dariusz Madaj, kierownik Planetarium Wenus, nie jest to pierwsza autorska produkcja powstała w jego placówce. Nowością jest jednak wykorzystanie technologii 3D, która tworzyć będzie trójwymiarowe obrazy „na żywo”, bezpośrednio w trakcie każdego pokazu. Film zatytułowany „Rok 2057” pokazywać będzie wszystkie najważniejszej wynalazki oraz momenty w historii astronomii i technologii kosmicznych, które doprowadziły do wysłania pierwszej misji na obcą planetę. Marcin Kucaba z Planetarium Wenus zaznacza, że widzowie będą go oglądali w specjalnych okularach, które pozwolą na odbiór powstających „na żywo” trójwymiarowych obrazów. Premiera trójwymiarowego filmu Planetarium Wenus odbędzie się w sobotę, 29 kwietnia. Dodajmy, że w produkcji obrazu pomaga Radio Zachód. Część dialogów wykorzystywanych w tym filmie nagrywana jest bowiem w naszej rozgłośni.

 

Źródło: http://www.zachod.pl/radio-zachod/to-bedzie-wyjatkowy-film/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...

Jestem Głównym Specjalistą w Planetarium Wenus i pracuje w nim od samego początku. Planetarium jest częścią Centrum Nauki Keplera w Zielonej Górze. Drugą częścią jest Centrum Przyrodnicze. Specjaliści którzy przygotowują i prowadzą pokazy, są astrofizykami i fizykami. Merytorycznie nasze pokazy, są na najwyższym poziomie. Prowadzimy wiele pokazów "na żywo" i zrobiliśmy kilka autorskich w tym 3 w technologii 3D. Właśnie 24.10.2020 będzie premiera naszego najnowszego projektu w 3D pod tytułem "Formuła". Pokaz jest o fraktalach 3D. Niesamowita podróż przez wnętrza niesamowitych i nieziemskich fraktali. Osobiście napiszę Wam, że efekty wgniatają w fotel. Działamy prężnie popularyzując astronomię wśród wszelkich grup wiekowych. Od kilku lat uczestniczymy w dużym projekcie edukacyjnym w ramach którego uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów i średnich uczestniczą w zajęciach w CNK. Poza tym organizujemy różne wydarzenia plenerowe, mamy coroczny Piknik Naukowy CNK, Noc spadających Gwiazd i inne. Jak są jakieś ciekawe zjawiska to organizujemy wspólne obserwację razem z mieszkańcami. Dużo u nas się zmienia aby cały czas zadziwiać naszych gości. Oczywiście ten rok to duże spowolnienie i ograniczenie naszej działalności. Poza tym ja na przykład udzielam się też trochę w internecie na naszym kanale YT i na FB. Prowadzę tam od czasu do czasu streamy z obserwacji i inne aktywności. Zapraszam do nas!

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.