Skocz do zawartości

Problem z podłączeniem montażu EQ6 do komputera


skrzypas

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Mam problem z podłączeniem montażu EQ6 SynScan do komputera. Pomóżcie, może coś przeoczyłem:

- zlutowałem kabelek RJ11/COM według schematu z instrukcji do pilota

dalej postępowałem według tych wskazówek

czyli:

- zainstalowałem ASCOM

- zainstalowałem EQMOD

Kabelek podłączyłem do pilota z jednej strony i do portu COM z drugiej. I nie działa :( nie wykrywa połączenia z montażem :( nie wiem co jest nie tak

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz synscana więc EQMOD nie jest używany. Pilot łączysz kablem RS232 z komputerem (plus przejściówka na USB jeże to współczesny komputer bez portu COM). Następnie pobierasz i instalujesz sterownik do montaży celestrona - http://ascom-standards.org/Downloads/ScopeDrivers.htm - który obsługuje także SynScany. Po tym można łączyć się z montażem (ASCOM -> Celestron -> SkyWatcher Mount).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz synscana więc EQMOD nie jest używany. Pilot łączysz kablem RS232 z komputerem (plus przejściówka na USB jeże to współczesny komputer bez portu COM). Następnie pobierasz i instalujesz sterownik do montaży celestrona - http://ascom-standar...copeDrivers.htm - który obsługuje także SynScany. Po tym można łączyć się z montażem (ASCOM -> Celestron -> SkyWatcher Mount).

Mam synscana i przez EQMOD dziala.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i robię dokładnie tak jak jest opisane. I nic. Specjalnie pożyczyłem laptopa z portem COM, bo myślałem, że z przejściówką USB jest coś nie tak. Wgrałem też sterowniki Celestrona i niestety ten sam błąd. Czy na pilocie trzeba coś ustawiać?

Edytowane przez skrzypas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może Masz padniętą przejściówkę, miałem tak kiedyś. Sprawdź to i musi być Prolific, zdarzają się noname i będzie lipa. :no: Musi działać przez USB. Sprawdź również port COM może masz zajęty i jest konflikt.

Edytowane przez Jacekerbel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pilocie ustawiamy PC Direct mode tak miałem ustawione. Już dopisuje do tutka ;)

Nie jeśli chce się użyć sterownika Celestrona. PC Direct jest dla EQMODa.

 

 

95% problemów z połączeniem wynika z braku poprawnego połączenia na COMie - albo zły port, albo system poprawnie nie obsługuje przejściówki RS232-USB.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jeśli chce się użyć sterownika Celestrona. PC Direct jest dla EQMODa.

 

 

95% problemów z połączeniem wynika z braku poprawnego połączenia na COMie - albo zły port, albo system poprawnie nie obsługuje przejściówki RS232-USB.

OK dzięki za nowa wiedzę. ;)

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znalazłem funkcji PC Direct Mode - może musiałbym wgrać nowy Firmware. No ale próbuję na Celestronie:

- komputer z wbudowanym portem COM - bez przejściówki

- ustawienia portu COM:

bity: 9600

bity danych: 8

parzystość: brak

bity stopu: 1

sterowanie przepływem: brak

- ustawienia w samym ASCOM jak w załączniku (numerek COM zgadza się z portem komputera)

 

Nie mam pojęcia co robię źle. Może źle zlutowałem kabel. Ale robiłem wszystko według schematu z instrukcji do pilota i sprawdzałem miernikiem.

ust.jpg

Edytowane przez skrzypas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesteś pewien że masz to na COM14 ?

Tak, to znaczy to ustawienie ze screena pochodzi z komputera, w którym jest przejściówka i z którego piszę na tym forum. W drugim komputerze z wbudowanym portem COM jest w tym miejscu COM1.

 

Ma ktoś z Was schemat tego kabelka R11/COM ?

Edytowane przez skrzypas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

Ma ktoś z Was schemat tego kabelka R11/COM ?

 

przecież sam go linkowałeś w pierwszym poście tego wątku,

ale jak chcesz to proszę:

RJ11-COM EQ6.JPG

 

i przestaw IRQ z 14 na jakiś poniżej 5, bo większość programów nie radzi sobie z taki wysokim numerem przerwania tego portu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje wszystkie problemy tego typu były spowodowane lewą przejściówką. Obecnie na allegro 95% przejściówek to prolific najlepsze i w ogóle i chyba jedynym sposobem na zweryfikowanie tego jest próba zainstalowania sterowników ze strony prolific http://www.prolific.com.tw/US/ShowProduct.aspx?p_id=225&pcid=41 . Jeśli sprzedający podaje linka do sterowników na stronie jakiejś firmy krzak to raczej będzie to jakaś lipa. Ceny przejściówek na oryginalnym chipie zaczynają się raczej od 20zł w górę.

PS - w moim przypadku oryginalna przejściówka charakteryzowała się tym, że nie była zalewana plastikiem, tylko dawała się rozebrać - i ja to rozumiem :)

Edytowane przez jolo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przecież sam go linkowałeś w pierwszym poście tego wątku,

ale jak chcesz to proszę:

RJ11-COM EQ6.JPG

 

i przestaw IRQ z 14 na jakiś poniżej 5, bo większość programów nie radzi sobie z taki wysokim numerem przerwania tego portu

No tak, ale chciałem się upewnić, czy na pewno o ten schemat chodzi.

 

No nic, dzisiaj wieczorem jeszcze będę walczył.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dzisiaj znowu przysiadłem, żeby wreszcie połączyć się z moim EQ6 synscan. Niestety ciągle bez rezultatu. Postanowiłem wyeliminować wszystkie ewentualne błędy. Może ktoś z was będzie miał jeszcze jakieś pomysły. Sytuacja wygląda tak:

 

- używam laptopa z wbudowanym portem COM - bez przejściówek, port na 100% sprawny - inne urządzenia działają

- sprawdziłem miernikiem kabelek COM -> RJ11 - sprawny

- ustawienia portu zostawiłem domyślne, numer portu to COM1

- uruchomiłem montaż bez wprowadzania jakichkolwiek ustawień na pilocie, jedynie przewinąłem ekran powitalny, informację o niebezpieczeństwie patrzenia na słońce itd

- kabelek podłączyłem do pilota, a drugą końcówkę do portu COM w laptopie

 

Uruchomiłem program Detect PC to SynScan Connection. Skanuje porty i daje wynik Failed!

Uruchomiłem ASCOM ze sterownikiem Celestrona - nie może połączyć z teleskopem.

 

Już mi trochę ręce opadają. Będę wdzięczny za jakiekolwiek wskazówki i sugestie. Może pomijam jakąś banalną rzecz...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jakie masz przerwanie IRQ na tym porcie?

sprawdzisz to w menagerze urządzeń, właściwości portu COM1, zakładka Zasoby

jak masz powyżej 5, to odznacz chckboxa "użyj zasobów automatycznych" i to przestaw na niższy

 

odłącz pilota od montażu, zasilanie montażu podłącz do pilota

podłącz pilota do komputera i wtedy zobacz czy wtedy wykrywa Detect PC to SynScan

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jakie masz przerwanie IRQ na tym porcie?

sprawdzisz to w menagerze urządzeń, właściwości portu COM1, zakładka Zasoby

jak masz powyżej 5, to odznacz chckboxa "użyj zasobów automatycznych" i to przestaw na niższy

 

odłącz pilota od montażu, zasilanie montażu podłącz do pilota

podłącz pilota do komputera i wtedy zobacz czy wtedy wykrywa Detect PC to SynScan

IRQ wynosi 4 więc chyba jest ok. Odłączyłem pilot od montażu. Niestety ten sam efekt - nie wykrywa połączenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

piszesz COM działa, Pilot działa, no to może być tylko wina kabla

a jakiej długości zrobiłeś ten kabelek?

i czy na pewno jest dobry?

chyba, że w pilocie się odlutowały styki, choć wątpię

są softy do testowania RS-232, np.: http://www.bb-europe.com/tech_articles/faq_rs232_loopback.asp

tylko musiałbyś pozwierać odpowiednie styki na końcu tego kabelka

 

COMA możesz przetestować za pomocą systemowego programiku Hyper Terminal, jak masz miernik, który sygnalizuje zwarcia, pozwieraj piny wg tego rysunku z w/w linka

 

może spróbuj jeszcze ustawić niższe transfery dla tego portu, znajdziesz to we właściwościach coma

Edytowane przez sumas
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.