Skocz do zawartości

Kompakt do zdjęć, czasami do astrofoto


BartekP

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Przymierzam się do kupna aparatu FujiFilm Finepix HS25 EXR. Będzie używany głównie do fotografii w dziennej (wakacje, krajobraz) ale również chciałbym od czasu do czasu użyć go do astrofotografi. Teraz pytanie: czy on chociaż trochę nadaje się to astrofotografii? Nie oczekuje zdjęć z Hubbla, ale chociaż trochę widoczną (nawet jako mgiełki) M31, M42 itd.. Posiada od 30x zoom optyczny, manualne ustawienia (ma tryby MASP).

 

Więcej dowiecie się tu:

http://www.optyczne.pl/1462-Fujifilm_FinePix_HS25_EXR-specyfikacja_aparatu.html

http://www.fotopolis.pl/index.php?n=14155&fujifilm-finepix-hs30exr-i-hs25exr

 

Oto on:

hs25exr-s.jpg

fujifilm-hs30-ba-lcd-580.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

 

Ja posiadam Syntę 8" i aparat Fujifilm Finepix S1500... Zdjęcia są naprawdę nieciekawe, ale coś tam widać...

Zdjęcia robie poprzez przyłożenie obiektywu do okularu (1,25"), czyli mały w porównaniu z obiektywem...

 

Robiłem też zdjęcia poprzez mały aparacik cyfrowy za 200zł... Zdjęcia ładne...

 

Chwilowo taką mam opinię, Hmm... w sumie to jeszcze nie porównywałem zdjęć na tych samych obiektach i o tej samej porze... :P

 

 

PS. Mój Finepix naprawdę SUPER sprawdza się w zdjęciach Makro!

Edytowane przez SEBOS
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten aparat sprawdzi się tylko w projekcji afokalnej (przyłożenia aparatu do okularu) oraz do postawienia aparatu na statywie i wycelowania w niebo.

Nie zrobisz zdjęć w ognisku głównym teleskopu.

Edytowane przez Pav1007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastąpić zastąpi w jakimś tam stopniu - wady optyczne obiektywu wyjadą na światło dzienne :-) (lub odbite :-) )

 

Pamiętaj, że jak postawisz go na statywie i dasz maksymalną ogniskową to czas naświetlania drastycznie Ci się skróci (do nawet 0,5sek).

 

Moja propozycja to ustaw na najniższą ogniskową, wyceluj w jakiś dobrze znany gwiazdozbiór (vide Andromeda + Trójkąt czy Orion) i cykaj klatki po parę sekund. Na pewno będziesz bardziej zadowolony niż jak będziesz chciał operować największym "zumem".

:-)

 

Chyba, że posadzisz go na jakimś paralaktyku typu EQ3-2.

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj kupiłem ten aparat i powiem że jestem zadowolony :D Ma masę funkcji i robi wspaniałe zdjęcia (nagrywa nawet filmy z szybkością 320 klatek na sekundę). Teraz mam pytanie: Jak się zabrać za focenie czegokolwiek?. Nigdy nic nie fociłem. Jeśli chciałbym uchwycić M31 albo Drogę Mleczna to jakich ustawień mam użyć (ISO, czas naświetlania ekspozycja). Aparat ma możliwość robienia zdjęcia w RAW. Ile musiałbym zrobić ujęć aby coś wyszło? Proszę o pomoc

Edytowane przez bartek0395
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustaw najkrótszą ogniskową, iso 1600 - 3200, 30 sekund i przysłone maksymalnie otwartą. Oczywiście wcześniej wybierz się gdzieś z dala od miejskiego światła. Jak szum będzie za duży to zmniejszaj stopniowo iso. Jak gwiazdy będą kreskami to stopniowo skracaj czas. Szybko złapiesz o co chodzi.

Powodzenia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do zdjęć nocnych taki kompakt to nie jest dobry wybór. Dużo lepiej kupić kompakt z niewielkim zoomem, za to zaczynajacym się jak najkrótszą ogniskową, o jak największej światłosile. Są kompakty zaczynające się od f/1.8 i wcale nie są bardzo drogie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytałem instrukcję i wyraźnie piszą, że czas ekspozycji w trybie manualnym jest ograniczony w zależności od ISO. Niezły musi być szum jak nawet nie pozwalają na ustawienie 30 s ekspozycji w całym zakresie :/

Ja się szczerze mówiąc dziwię koledze, że nie kupił lustrzanki, bo w tej cenie by bez problemu dostał, a to zupełnie inna bajka. Szczególnie, że to nie jest kompakt który jest mały. Jak już i tak nosi się ze sobą takich rozmiarów aparat, to przynajmniej coś co nie ogranicza możliwości fotografa i ma normalnych rozmiarów matrycę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale ja niekupilem ten aparat tylko do astrofotografii, głównie do normalnych zdjeć, czasami bym chciał coś swocić, napisałem to w pierwszym poście.

Teraz pytanie: Czy uda mi się coś złapać? A gdyby zrobić kilkanaście ujęć i to zestakować??

Edytowane przez bartek0395
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale ja niekupilem ten aparat tylko do astrofotografii, głównie do normalnych zdjeć, czasami bym chciał coś swocić, napisałem to w pierwszym poście.

Teraz pytanie: Czy uda mi się coś złapać? A gdyby zrobić kilkanaście ujęć i to zestakować??

 

Lustrzanka do każdych zdjęć jest o niebo lepsza - nawet do "normalnych" cokolwiek to znaczy...

 

Tak jak Ci wcześniej pisano - ustaw krótką ogniskową, daj wysokie ISO, najdłuższy czas jaki dasz radę i zobacz co wyjdzie. Jak będzie ruch gwiazd widać to skróć czas. Obojętne czym zdjęcia będziesz robił to zawsze więcej zobaczysz po zestackowaniu klatek.

Pewnie drogę mleczną można w ten sposób złapać, ale trzeba do tego ciemnego nieba - czym szersze ujęcie tym bardziej będzie cierpiało na wszelkiego rodzaju problemy z różnymi źródłami zaświetlenia.

Gwiazdozbiory generalnie też pofotografujesz, pewnie M42 się złapie bo jest bardzo jasna.

Nie oczekiwał bym jednak cudów bo przy tym rozmiarze matrycy i takim upakowaniu pikseli szum będzie pewnie straszny, dlatego tak ograniczyli czas ekspozycji.

 

Jeśli chodzi o czasy na jakie sobie możesz pozwolić by gwiazdy były okrągłe to skorzystaj z tego kalkulatora http://www.wilmslowastro.com/software/formulae.htm#CFZ - "Star trail length"

Generalnie chodzi o to żeby się zmieścić z obrazem gwiazdy w jak najmniejszej liczbie pikseli - ideał to mniej niż 1px.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.