Skocz do zawartości

Osiowanie wyciągu GSO


Pav1007

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

Wczoraj udało mi się rozstawić teleskop na balkonie (marne to ale lepszy rydz niż nic), głównie w celu sprawdzenia ustawiania na biegun via Alignmaster oraz sprawdzenia osiowości w wyciągu.

 

Mitek zrobił mi super pierścień, który nakręcam na drawtube wyciągu (również nagwintował) i w niego wkręcam MPCC a na gwint T2 korektora nakręcam przejściówki i kamerkę.

Jestem pewien, że całość jest osiowa - pozostaje kwestia wyciągu.

 

Po zrobieniu kilku klatek wczoraj po gwiazdkach widać lekką nieosiowość (z jednej strony są lekko rozciągnięte z drugiej punktowe) i stawiam tutaj tylko i wyłącznie na wyciąg (zablokowany jedną ze śrubek). teleskop był skolimowany pod kamerę (kolimator w miejsce kamery) HOTECHem więc kolimację jako przyczynę też odrzucam.

Faktem jest, że nie sprawdziłem położenia LW względem wyciągu (czy nie obkręciło się ciuteczkę).

 

Czy ktoś z Was bawił się w osiowanie takiego wyciągu? może włożenie cieniutkich wkładek teflonowych między wyciąg na drawtube? i jak to ew. sprawdzić czy faktycznie wyciąg jest nieosiowy a nie np jedna z przedłużek.

 

Pozdrawiam

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

teleskop był skolimowany pod kamerę (kolimator w miejsce kamery) HOTECHem więc kolimację jako przyczynę też odrzucam.

Odważna teza. Kolimacja newtona pod astrofoto to mega, mega trudna sprawa. Na ogół zrozumienie i nauka zajmuje jakieś 2 lata (zapytaj Szymka, on się ostatnio doktoryzował z tego tematu),

 

Co więcej, teleskop który posiadasz jest praktycznie niekolimowalny, jeżeli oczekujesz perfekcji od rogu, do rogu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odważna teza. Kolimacja newtona pod astrofoto to mega, mega trudna sprawa. Na ogół zrozumienie i nauka zajmuje jakieś 2 lata (zapytaj Szymka, on się ostatnio doktoryzował z tego tematu),

Adam, właśnie po wielu rozmowach z Szymkiem w ten sposób kolimuje - wiem, że zespół przejściówek i złączek jest osiowy (za sprawą Mitka) i również jego przytwierdzenie do drawtube (również za sprawą Mitka).

Zdaję sobie sprawę z trudności przedsięwzięcia ale chce po kolei wyeliminować to co może być przyczyną nieosiowości... a jak wyeliminuję to pozostanie kwestia optyki...

 

Co więcej, teleskop który posiadasz jest praktycznie niekolimowalny, jeżeli oczekujesz perfekcji od rogu, do rogu.

A to inna sprawa, właśnie na rogach mam "rozjazd" gwiazdek. Przypuszczalnie po testach polowych będę mógł coś więcej powiedzieć, bo z balkonu to lipa straszna.

 

Rzeczywistość jest bardziej brutalna. Chyba nic nie wykombinujesz i raczej nie bez powodu niektóre wyciągi kosztują kilka tys. zł. Ale wolę się mylić ;).

Tego się obawiam, że z tym wyciągiem wiele nie zrobię... ale dopóki nie będzie mnie stać na lepszy teleskop (czy to refraktor czy reflektor) będę musiał się męczyć z tym.

Sądzę, że wymiana wyciągu w tym teleskopie (GSO) jest rzeczą zbędną... lepiej już kupić lepszy telep.

 

w każdym bądź razie dzięki za odpowiedzi.

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam, właśnie po wielu rozmowach z Szymkiem w ten sposób kolimuje - wiem, że zespół przejściówek i złączek jest osiowy (za sprawą Mitka) i również jego przytwierdzenie do drawtube (również za sprawą Mitka).

Zdaję sobie sprawę z trudności przedsięwzięcia ale chce po kolei wyeliminować to co może być przyczyną nieosiowości... a jak wyeliminuję to pozostanie kwestia optyki...

 

 

A to inna sprawa, właśnie na rogach mam "rozjazd" gwiazdek. Przypuszczalnie po testach polowych będę mógł coś więcej powiedzieć, bo z balkonu to lipa straszna.

 

 

Tego się obawiam, że z tym wyciągiem wiele nie zrobię... ale dopóki nie będzie mnie stać na lepszy teleskop (czy to refraktor czy reflektor) będę musiał się męczyć z tym.

Sądzę, że wymiana wyciągu w tym teleskopie (GSO) jest rzeczą zbędną... lepiej już kupić lepszy telep.

 

w każdym bądź razie dzięki za odpowiedzi.

Paweł

 

Co dokładnie wieszasz na wyciągu? Jaka jest waga tego i jak długo wystaje?

 

Starać się należy wieszać jak najmniej na wyciągu. oraz projektować złączki tak aby zestaw ostrzył na nieskończonaość przy małym wysuwie:)

 

Kolimowanie Hotechem ma sens jak masz pewność, ze pod wagą osiowość Twojego wyciągu nie zmienia się. Dograsz idealnie kolimację a po zawieszeniu kamery i OAG osiowość się wysypie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co dokładnie wieszasz na wyciągu? Jaka jest waga tego i jak długo wystaje?

Mitku,

na tym wyciągu wieszam tylko QHY8L (400gram) bez OAG'a - guiding mam na piggybacku.

Wystaje mniej więcej tyle samo co z kolimatorem. QHY8L jest raczej długa a nie szeroka :-)

 

Starać się należy wieszać jak najmniej na wyciągu. oraz projektować złączki tak aby zestaw ostrzył na nieskończonaość przy małym wysuwie:)

Wiem. Gdy zamontowałem Twoją złączkę mam ostrzenie dokładnie na odległości 11mm wyciągu.

 

Kolimowanie Hotechem ma sens jak masz pewność, ze pod wagą osiowość Twojego wyciągu nie zmienia się. Dograsz idealnie kolimację a po zawieszeniu kamery i OAG osiowość się wysypie.

Staram sie też kolimować już w pozycji docelowej - czyli takiej w której będę zbierał materiał. Do tego nie mam nic w wyciągu oprócz kamerki i MPCC.

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.