Skocz do zawartości

Montaż CG5-GT - sterowanie z poziomu komputera


Pablo M

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Czy istnieje program do prostego, jak z pilota, sterowania montażem CG5-GT? Montaż używany jest bardzo często do obserwacji Słońca, więc głównie zależy mi na mikroruchach oraz zmianie prędkości obrotu. W Stellarium, ani Cartes du Ciel, nie widzę nic co by przenosiło prostotę sterowania z pilota (mam tu na myśli strzałki kierunkowe) na pulpit laptopa. A może się mylę?!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zerknij tutaj:

http://www.nexstarsite.com/PCControl.htm

 

Mają tam fajny programik do sterowania - kursory i mikro ruchy. Działa dość dobrze

To chyba bardziej pod montaż NexStar. Poza tym w podanym linku nie ma odnośnika do tego jak to nazwałeś "fajnego programu".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może inny sposób. Na SW EQ5 działało,a zakładam,że CG5 to to samo tylko pod inną nazwą. Wejdź na stonę ASCOM,następnie ściągnij i zainstaluj ASCOM Platform 6SP1. Następnie w zakładce "download" a potem "telescope/mount" znajdź sterowniki do Celestrona i zaintaluj. Teraz odpal CDC,zakładka "teleskop",potem "panel sterownia" i kliknij "wybierz" znajdź swój montaż,"OK". Kliknij połącz i już. Masz GOTO z poziomu laptopa i pilota którym za pomocą myszki streujesz teleskop.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niejasno się wyjaśniłem. Bez pilota trzeba by było łączyć się przez EQMOD.Ale chyba to nie do CG5. W Twoim przypadku,kiedy masz pilota,podłączasz go przez RS-a+ewentualnie jeżeli nie masz w laptopie odpowiedniego wejścia używasz przejściówki COM-USB.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nex remote niestety działa przez 30 dni - później trzeba zapłacić. Jak przeszukasz google.pl to znajdziesz dokładny opis programu i jego możliwości. Nie pamiętam już gdzie to było. Ale jest nawet opcja żeby za pomocą joysticka lub pada sterować montażem. Dla mnie przerost formy nad treścią.

Jak do tej pory najlepiej sprawdza się dokładna kalibracja montażu i ustawienie prędkości SOLAR (dla słońca), LUNAR (księżyca)i SIDEREAL (gwiazdowa) + ASCOM i sterowanie z poziomu programu typu Winstar 2 lub Cartes Du Ciel.

Edytowane przez _Spirit_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NSControlPad działa i w sumie o coś takiego mi chodziło. Nex Remonte załącza się, ale (nie wiem czemu) nie pozwala na sterowanie montażem. Cartes du Ciel nie potrafi się skomunikować z montażem.

Istnieje możliwość wyrównania montażu na gwiazdach np. w programie Stellarium?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://tadeoho.cba.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=1&Itemid=72

 

 

 

 

czy moŻe to ??

 

poza tym kto używał pada do montazu ten wie że to nie jest przerost formy nad treścią tylko mega wygodne rozwiązanie

sterujesz montażem bez odrywania oka od okularu - ustawiasz gwiazdkę w centrum kadru bez skakania do pada montażu itd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.