Skocz do zawartości

LVI Olimpiada Astronomiczna 2012/2013


Tomek96

Rekomendowane odpowiedzi

Wystartowała LVI Olimpiada Astronomiczna.

Na stronie organizatorów pojawiły się zadania pierwszej serii pierwszego etapu ;).

http://www.planetarium.edu.pl/olimpiada/56oa_afisz.pdf

Uważam, że zadania nie są zbyt trudne, a więc ja biorę udział, choć jestem dopiero w klasie pierwszej liceum. Kto jeszcze będzie uczestniczył w tegorocznej edycji? Temat powstał aby rozmawiać o wszystkim.

 

I jeszcze jedno pytanie. Na stronie planetarium zamieszczone są takie zalecane pomoce naukowe jak:

- H. Chrupała, M.T. Szczepański: 25 lat olimpiad astronomicznych

- H. Chrupała: Zadania olimpiad astronomicznych XXVI–XXXV (w dwóch częściach)

- H. Chrupała, J.M. Kreiner, M.T. Szczepański: Zadania z astronomii z rozwiązaniami

- J.M. Kreiner: Astronomia z astrofizyką

- J.M. Kreiner: Ziemia i Wszechświat – astronomia nie tylko dla geografów; Słownik szkolny – Astronomia

- praca zbiorowa; Encyklopedia szkolna – Fizyka z Astronomią

 

I spotkałem się jeszcze z książką:

- E. Rybka "Astronomia Ogólna"

 

Najbardziej mi zależy na dostaniu „Astronomii Ogólnej” i „Astronomii z astrofizyką”. Czy ktoś wie gdzie mogę dostać te książki? Może ktokolwiek je posiada, gdyż w poprzednich latach brał udział w olimpiadzie, a teraz te książki zalegają mu na półkach? Chętnie je odkupię. Prosiłbym o informacje na PW.

 

Pozdrawiam

Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
  • 5 tygodni później...

W końcu znalazłem jakiś wątek o tegorocznej edycji OA :)

Zadania nie były jakieś trudne, trochę gorszę niż w pierwszej serii ale to dlatego, że z mojej ulubionej astrofizyki, grawitacji nie było zbyt wiele :) No, teraz czekam na wyniki i zastanawiam się czy wyniki były poprawne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Gratulacje Tomku !! A teraz do książek ;) i pokaż wszystkim.

 

 

 

Oby Twoje słowa się spełniły. Tomek jest dopiero w pierwszej klasie liceum i są to jego początki w astronomii . Chociaż bardzo wierzę w Tomka, jest pracowity i ostatnio ma dobrą passę. W piątek dowiedział się o zajęciu 1 miejsca w Powiatowym Konkursie Fotograficznym, a w dniu dzisiejszym zostały ogłoszone wyniki Praskiego Konkursy Matematycznego, Tomek przeszedł do następnego etapu osiągając jako jedyny ze szkoły 100% punktów możliwych do zdobycia pokonując kolegów z klas maturalnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Jestem na siebie tak strasznie zły jak to już dawno chyba nie było. Tak źle rozplanowałem sobie czas, że to jest nie do pomyślenia. Nie wiem czy to jakiś amok czy stres ale nie pamiętam około 2 godzin spędzonego tam czasu. :icon_rolleyes:
Pierwsze zadanie jest trochę nie jasne dla mnie, przyjąłem, że obserwator się nie porusza i całą sytuację obserwujemy z baardzo daleka :P Wyszedł mi wynik około 10^19lat... i nie miałem czasu by szukać błędu bo zostało mi wtedy 30 minut na ostatnie zadanie. Teraz wróciłem i na spokojnie to jeszcze raz rozpisałem. Wzór ten sam ale tym razem wynik około 164dni... Więc tu jest idiotycznie stracona część punktów.

Drugie myślę, że mam ok.

Trzecie też jeśli nie zrobiłem głupiego błędu a wydaję mi się, że w jednej z dat coś pomyliłem.

Na czwarte miałem już bardzo mało czasu ale zapisałem warunki i właściwie już prawie został mi pogson do rozwiązania, którego już nie zdążyłem ruszyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Gratuluje wszystkim, którzy się dostali do III etapu :) mam takie pytanko, skierowane glowie do osob ktore juz braly udzial w olimpiadzie, czy tytul finalisty otrzymuje kazdy uczestnik finaly czy trzeba miec jakas minimalna ilosc punktow ? :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratuluje wszystkim, którzy się dostali do III etapu :) mam takie pytanko, skierowane glowie do osob ktore juz braly udzial w olimpiadzie, czy tytul finalisty otrzymuje kazdy uczestnik finaly czy trzeba miec jakas minimalna ilosc punktow ? :P

Nigdy nie brałem udziału w finale, ale trochę słyszałem jak tam jest. Wyniki uczestników przedstawia się na wykresie. Malejąco. Jeżeli kilka ostatnich osób będzie znacząco odbiegać od reszty grupy, nie mają tytułu finalisty, chyba że mają około połowę możliwych punktów. Teoretycznie powinno być powyżej progu ustalonego w regulaminie (12 punktów) ale wątpię czy tak jest w rzeczywistości.

 

Pozdrawiam

Tomek

 

PS. Jeszcze nie ma listy kto przeszedł do trzeciego etapu :(. Przynajmniej nie mogę jej znaleźć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja też chciałbym pogratulować wszystkim, którzy się dostali. Ja spróbuję ponownie za rok.

 

Pozdrawiam

Tomek

 

PS. A jak ja wchodzę na stronę olimpiady to nie mam tej listy. :(

Teraz już mam.

Edytowane przez Tomek96
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratuluje wszystkim, którzy się dostali do III etapu :) mam takie pytanko, skierowane glowie do osob ktore juz braly udzial w olimpiadzie, czy tytul finalisty otrzymuje kazdy uczestnik finaly czy trzeba miec jakas minimalna ilosc punktow ? :P

 

Różnie to bywało. Ogólnie, jak finał będzie trudny i wiele osób będzie poniżej progu 50%, ale będą to bardzo zbliżone wyniki, to mogą dostać wszyscy tytuł finalisty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.