Skocz do zawartości

Lunetka w EQ6


Pav1007

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

mam krótkie pytanko, właśnie justuję sobie lunetkę biegunową i natrafiłem na jej dziwne zachowanie...

otóż - krzyż celuje praktycznie idealnie w punkt, ale jak kręcę osią RA to obraz mi "pływa" tzn, nie stoi w centrum kadru ale rusza sie wraz z okręcaniem montażu (jakby po okręgu)

Dodam, że cały czas krzyż jest idealnie w punkcie...

 

Spotkał się ktoś z takim zachowaniem lunetki? czy mogę "ufać" ustawieniom polaris czy posiłkować się jedną z metod ustawiania montażu na biegun (nota bede najpewniej będę stosował Alignmaster)

 

Pozdrawiam

Paweł

Edytowane przez Pav1007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie bardzo rozumiem jak obraz może pływać. Chodzi ci o tło? nie powinno to być możliwe. jesli tak się dzieje to cos nie tak z osiowoscią lunetki i jesli tak jest to nie mogę sobie wyobraxić jak krzyż może być celować w jeden punkt przy obrocie RA. Zrób filmik jak możesz dla lepszego zobrazowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może to być faktycznie problem z osiowością lunetki begunowej.... może uda mi się wkręcić drugą i zobaczyć czy problem występuje.

Nie oriętujecie się czy lunetka od HEQ5 pasuje do EQ6?

 

bamus - postaram się nakręcić filmik ale to wygląda mniej więcej tak, że obraz w lunetce przemieszcza się "po okręgu" (jak kręcę montażem) ale krzyż celuje w to samo miejsce cały czas.

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To w 100% nie zjustowana lunetka z osią alfa.Mapka ma "bicie" i wtedy występuje efekt"przemieszczającego" się obserwowanego tła.

Sam ostatnio się z tym męczyłem :(

Żebym dobrze zrozumiał - źle zjustowana mapka czy lunetka? Jeśli to drugie to jak to cholerstwo zjustować?

 

Dziwne, bo krzyż mi trzyma punkt dokładnie w środku, a tło "przemieszcza" się i krzyż tak jakby z nim...

zawsze wydawało mi się, że jak mapka bije to pływa dookoła punktu, ale obraz tła zostaje nieruszony.

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problemy mogą być dwa:

-lunetka nie jest idelanie osiowo wkręcona w gwincie korpusu montażu,

-pierścionek z mapką w lunetce nie jest centrycznie usadowiony i wtedy problem się podwaja.

Jeśli lunetka jest dobrze wkręcona(do oporu),a nie wiemy z jaką dokładnością producent wykonał montaż/nagwintowanie korpusu w miejscu osadzenia lunetki,to pozostaje nam zjustować lunetkę z osia alfa.

Znalazłem taki film,chyba ktoś ostatnio poruszał tu ten temat.

http://www.youtube.com/watch?v=h-ZafvKVbcY&feature=plcp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie o to chodzi co na filmiku.

Lunetka jest wkręcona do oporu.

 

Jeśli zjustuję mapkę z osią alfa a sama lunetka jest przekoszona to wiele mi to nie da.

Zastanawiam się tylko czy to problem samej lunetki czy jej wkręcenia w montaż...

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nam chodzi o to aby lunetka zachowywała się tak jak na tym filmie:

www.youtube.com/watch?v=BS43vH_sDbg

Moim zdaniem da się ustawić w miarę poprawnie tymi 3 małymi śrubkami imbusowymi do regulacji pierścionka z mapką.

Edytowane przez Jarek76
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak - chciałbym by było jak w tym filmiku, ale...

 

nie sądzę, że to bicie (pływanie) tła w zalezności od kręcenia montażem było wynikiem źle ustawionej mapki...

bardziej bym stawiał na samą lunetkę...

 

co za sprzęt no... ehhh

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tez stawiam na krzywą lunetkę. Ciężko mi tylko zrozumieć jak ustawiłes mapkę przy nieosiowej lunetce tak by krzyżyk cały czas celował w jedno miejsce. Jesli jest nieosiowosć, to nie ma bata by krzyżyk obracając się patrzył cały czas w jedno miejsce. Cos tu nie gra.

 

Swoją drogą, ciekawe co mogło wpłynąć na ta nieosiowosć. Walnąłes gdzies porządnie tą lunetką? Zakładam, że kiedys było ok. Może okular źle na gwint wkręcony? Sam nie wiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tez stawiam na krzywą lunetkę. Ciężko mi tylko zrozumieć jak ustawiłes mapkę przy nieosiowej lunetce tak by krzyżyk cały czas celował w jedno miejsce. Jesli jest nieosiowosć, to nie ma bata by krzyżyk obracając się patrzył cały czas w jedno miejsce. Cos tu nie gra.

Przyjrzę się lunetce w takim razie.

mapka kręci się razem z pływającym obrazem i stąd celuje w jedno miejsce - albo to moje zwidy.

W kazdym bądź razie mówię kategoryczne "nie" pływającemu obrazowi... chociaż nie wiem czy wygram tą walkę.

 

Zostanie mi chyba ustawianie zgrubne i poprawka programem do ustawiania montażu na biegun.

 

Swoją drogą, ciekawe co mogło wpłynąć na ta nieosiowosć. Walnąłes gdzies porządnie tą lunetką? Zakładam, że kiedys było ok. Może okular źle na gwint wkręcony? Sam nie wiem.

Nic nie walnąłem i nie wykręcałem lunetki (do ostatnich testów, kiedy to próbowałem to naprawić) - kupiłem z 2 ręki i z tego co pamiętam miał to cały czas...

 

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.