Skocz do zawartości

Moja pierwsza mgławica M27


Maqus

Rekomendowane odpowiedzi

Paweł dzięki za opinie

wiec zdjecie było skalowane i być może wyszły piksele

co do darki to przyznaje sie ze jeszcze wszystkich pojec astrofoto nie obczaiłem,

teleskop i całe zamiłowanie powstało w połowie czerwca.

Pytanie czy kupić korektor czy najpierw kamera do guidingu.

 

Jacek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie skaluj zdjęć bo ciężko potem ocenić jego jakość i walory estetyczne :-)

 

darki robi się by zlikwidować artefakty na zdjęciu wynikające z samej matrycy (czas naświetlania, temperatura otoczenia i czułość musi być identyczna z lightami z tym, że masz zasłonięty obiektyw/teleskop - więc zdjęcie wychodzi czarne). Robisz ich mniej więcej tyle ile wynosi połowa lightów (pi razy oko), potem programy do stackowania (np. DSS) odejmują wspomniane darki od zdjęć.

 

Czy korektor czy kamera do guidingu - a czy montaż LXD75 ma port autoguidera?

Ja robiłem zdjęcia z guidingiem bez korektora, ale teraz widzę, że korektor to jednak podstawa, bo jak trafisz na miejsce gdzie jest więcej gwiazd to masz wrażenie, że w jakąś nadświetlną prędkość wchodzisz.

 

Pozdrawiam

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz darki już wiem coś czytałem o czarnych zdjeciach ale do końca z innych wypowiedzi z forum nie załapałem o co chodzi.

Montaż ma wejscie AVX które jest wolne, lecz byłem przekonany ze kamerke do kompa plus kpogramik do guidingu i wszystko się połączy jak program bedzie widział montaż.

Co mnie jeszcze zastanawia ze nie moge dostać koloru czerwonego w mgławicy

 

Jacek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz darki już wiem coś czytałem o czarnych zdjeciach ale do końca z innych wypowiedzi z forum nie załapałem o co chodzi.

Montaż ma wejscie AVX które jest wolne, lecz byłem przekonany ze kamerke do kompa plus kpogramik do guidingu i wszystko się połączy jak program bedzie widział montaż.

Niestety nie znam tego montażu więc nie doardzę Ci w tej kwestii.

guiding można rozwiązać na wiele sposobów (guider zewnętrzny + kamerka /via EQMOD lub ST4/, OAG + kamerka czy selfguiding niektórych kamer) - proponuję poczytać na tym forum - sporo tego jest.

 

do czego służy wejście AVX - nie wiem :-(

 

Co mnie jeszcze zastanawia ze nie moge dostać koloru czerwonego w mgławicy

Ponieważ niemodowane DSLRy są ślepe jak stara kura na kolor czerowny - dzięki filtrowi przed matrycą.

moduje się je usuwając ten filtr - wtedy DLSR jest dużo czulszy na kolor czerwony ale do robienia zdjęć naziemnych musisz albo obrabiać rawy na kompie albo stosować custom white balance.

 

Paweł

Edytowane przez Pav1007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kol. Paweł

jaki koszt modyfikacji aparatu może się orientujesz

a jeśli nowy aparat tylko wyłącznie do astrofoto to jaki byś zaproponował, może są lustrzanki których nie koniecznie jest zdejmowanie filtra lub go nie posiadaja.

 

Jacek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kol. Paweł

dobrze, że nie tow. Paweł :-D

 

jaki koszt modyfikacji aparatu może się orientujesz

Nie wiem jak jest konkretnie z Sony (czy gra warta świeczki) ale:

tutaj masz przykład filtra do EOS'a 20D/350D: http://astromarket.pl/astrofotografia-1/aparaty-dslr/filtr-korekcyjny-baader-bcf-do-canon-eos-350-20d.html

sądzę, że koszt może byc podobny (jeśli takie filtry są do Sony.

plus oczywiście robocizna dla kogos kto się podejmie tego przedsięwzięcia (lub jeśli sam chcesz to zrobić) - w sieci są tutki dla Canonów.

 

a jeśli nowy aparat tylko wyłącznie do astrofoto to jaki byś zaproponował, może są lustrzanki których nie koniecznie jest zdejmowanie filtra lub go nie posiadaja.

W astromarkecie są aparaty (Canon) już ze zdjętym filtrem: http://astromarket.pl/astrofotografia-1/aparaty-dslr.html

ale to wg mnie nieopłacalne - lepiej już zainwestować w dedykowaną, chłodzoną kamerkę CCD do astrofotgorafii (chociaż na początku to zmieniłbym montaż :-)) )

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikt nie mówił ze to hobbi bedzie tanie,

spoglądając na ceny kamerek i Canonów raczej pozostane na jakiś czas ze swoją Alfą

bez czerwonego koloru w głębi nieba :(

a pomyśle nad korektorem

 

Paweł

dzięki za porady, przy chwili czasu ze spokojem zapoznam sie raz jeszcze.

 

Jacek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze możesz zapolować na Allegro na używanego Canona lub odkupić, jeśli ktoś będzie sprzedawał modyfikowanego. Wtedy zmieścić się można w granicy 1000 zł. A sama modyfikacja nie wygląda na zbyt trudną: jak masz śrubokręt precyzyjny, pewne ręce i się uziemisz to spokojnie dasz radę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze możesz zapolować na Allegro na używanego Canona lub odkupić, jeśli ktoś będzie sprzedawał modyfikowanego. Wtedy zmieścić się można w granicy 1000 zł. A sama modyfikacja nie wygląda na zbyt trudną: jak masz śrubokręt precyzyjny, pewne ręce i się uziemisz to spokojnie dasz radę.

 

Tylko co ze zdjęciami rodzinnymi ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robisz je Alfą, którą posiadasz. Ewentualnie jest chyba jakiś filtry EOS Clip, który przywraca prawidłowy balans. Poza tym, to wystarczy ustawić ręczny balans bieli albo robić tylko RAWy i wszystko da się naprawić. Filtr tylko przepuszcza więcej światła, co da się usunąć na zdjęciu(choć nie jest najwygodniejsze rozwiązanie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dobrze, że nie tow. Paweł :-D

 

 

Nie wiem jak jest konkretnie z Sony (czy gra warta świeczki) ale:

tutaj masz przykład filtra do EOS'a 20D/350D: http://astromarket.p...os-350-20d.html

sądzę, że koszt może byc podobny (jeśli takie filtry są do Sony.

plus oczywiście robocizna dla kogos kto się podejmie tego przedsięwzięcia (lub jeśli sam chcesz to zrobić) - w sieci są tutki dla Canonów.

 

 

W astromarkecie są aparaty (Canon) już ze zdjętym filtrem: http://astromarket.p...araty-dslr.html

ale to wg mnie nieopłacalne - lepiej już zainwestować w dedykowaną, chłodzoną kamerkę CCD do astrofotgorafii (chociaż na początku to zmieniłbym montaż :-)) )

Paweł

 

Witam ponownie

szukam porady, zakupiłem kamerke

Atik 314E

 

i pierwsze zdjęcie wyszło bez niczego, do końca nie wiem jaka przyczyna

post-21818-0-17263200-1346227047_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Albo zrobiłeś zdecydowanie za krótką ekspozycję albo zupełnie nie wyostrzyłeś co wydaje mi się bardziej prawdopodobne, bo jakieś duszki widać.

 

Może nie będziesz potrzebował korektora przy tej kamerze bo ona ma bardzo małą matrycę. Problem błędów prowadzenia będzie jednak znacznie wyraźniejszy przy jej małym pikselu. Zobacz jak Ci wychodzą ekspozycje minutowe, dwuminutowe...Jak będzie ok to wystarczy na początek w zupełności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do kamerki był program Artemis

do końca jeszcze go nie zozgryzłem, gdzie ustawic czas 1 min

I oczywiście pytanie do kolegów czy obraz z kamerki jest przesyłany na monitor cały czas czy tylko jak zrobione jest zdjecie.

Wczoraj było moje pierwsze spotkanie z kamerką wiec stąd taki brak wiedzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obraz jest przysyłany tylko raz po zakończeniu ekspozycji wyzwolonej przyciskiem "Snapshot". Może też być przesyłany cyklicznie jak wciśniesz ten drugi przycisk "Loop". Wszystkie parametry ekspozycji ustawiasz w okienku "Exposure" - czas ekspozycji jest w sekundach, więc jak chcesz zrobić 1 min to wpisujesz 60 albo klikasz strzałkę do góry przy napisie "min.".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maqus - ustaw zgrubnie teleskop na jakąś jasną gwiazdę, ustaw ekspozycje 1-2sek (najlepiej ustaw bin 2x2 czy 4x4 - nie wiem jaki obsługuje kamerka) i naciśnij loop - patrz się na ekran monitora i kręć wyciągiem do momentu aż pokażą Ci się gwiazdki - wyostrz je i zablokuj wyciąg.

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do gwiazd raczej binningu nie będzie potrzebował...bez przesady...mam tą kamerkę i jak włączysz "Autostretch" w parametrach podglądu, to bez problemu będzie widać jakieś gwiazdy w każdym miejscu nieba przy 1-2 s. Dla szybszego transferu można faktycznie użyć bin2x2 ale można też zaznaczyć tryb "Preview".

Poza tym do ostrzenia służy okienko "Focus..." gdzie wyliczany jest FWHM wybranej gwiazdy (czym mniejsza wartość tym lepiej). Jak będziesz go używał do ostrzenia to musi być bin1x1 bo inaczej to by nie miało sensu! Jak już wybierzesz jakąś gwiazdę to możesz też użyć "Subframe" żeby wybrać obszar wokół niej i wtedy ściąganie obrazu będzie praktycznie natychmiastowe bez używania "Preview".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie "Auto-stretch" załatwia zazwyczaj sprawę bo dopasowuje dolny i górny poziom tak żeby było widać okolice górki histogramu (który swoją drogą by się przydał :/)

Black to wartość do jakiej będziesz miał wyświetlaną czerń a White to od jakiej wartości będzie miał biel. Można więc obniżając White ukazać szczegóły w ciemniejszych partiach zdjęcia. Dodatkowo jest jeszcze korekcja logarytmem ale to już musisz sobie obczaić bo wpływa na obraz nieliniowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki kol. za podpowiedzi, niebo całkiem całkiem wiec dzisiaj dalszy ciąg ćwiczenia kamerki

w poszukiwaniu ostrości, jak znajde to mysle ze połowa sukcesu w podstawowym działaniu,

tak wiec nie omieszkam sie podzielić jutro wynikami z obserwacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.