Skocz do zawartości

Moja pierwsza mgławica M27


Maqus

Rekomendowane odpowiedzi

Ja mam wrażenie że przede wszystkim coś dziwnego się stało z gwiazdami. Wygląda jakby montaż sobie nie radził ale nie do końca, bo patrząc na duże gwiazdy widać, że to nie one same są owalne ale wystaje z nich jakby mała gwiazda obok.

Składałeś osobno 30s i 10s klatki i potem to połączyłeś? Bo to wygląda jakby było przesunięcie pomiędzy nimi.

 

W czym to składasz i obrabiasz? Źle jest coś zrobione w postprodukcji bo środek kompletnie przepalony a szczegóły ledwo widać. Przy takim czasie ekspozycji powinno być dużo lepiej...tak myślę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Klatki składałem wszystkie razem w DeepSkyStacker

obróbka w Adobe Photoshop 6.0

błedy w prowadzeniu może byc jak mówi Paweł, lecz co do osiowosci kamerki

powinno być ok, wszystko do końca pościskane, chyba ze wyciąg nie był do końca zablokowany i nad tym sie zastanawiam :(

Najbardziej mnie ciekawi to przepalenie środka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Klatki składałem wszystkie razem w DeepSkyStacker

Złóż je oddzielnie (w grupach czasowych) a potem wynikowe razem.

 

 

błedy w prowadzeniu może byc jak mówi Paweł, lecz co do osiowosci kamerki

powinno być ok, wszystko do końca pościskane, chyba ze wyciąg nie był do końca zablokowany i nad tym sie zastanawiam :(

gdybyś miał osiowo to ewidentnie środek kadru miałby najbardziej punktowe gwiazdki (abstrahując od prowadzenia) a koma rozchodziła by się równo na każdą stronę - na Twoim zdjęciu tego nie ma więc stawiam na nieosiowość.

Kamerkę mocowałeś clamping ringiem? śrubkami czy na gwint?

 

wg mnie z tego zdjęcia wynika nieosiowość i błędy prowadzenia.

 

Najbardziej mnie ciekawi to przepalenie środka

a to już przypuszczalnie kwestia obróbki - wyciągnięte za bardzo krzywe. z galaktykami trzeba uważać.

 

Paweł

Edytowane przez Pav1007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda jak nosek kamerki jest wsadzony w jakąś przejściówkę (czarna, najprawdopodobniej z clamping ringiem - takim mosiężnym pierścieniem, który zaciska się na elemencie) i ta czarna przejściówka włożona jest w wyciąg w którym najpewniej albo jest claping ring albo ta śrubka trzyma.

 

To niestety ciężko nazwać osiowością :-(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby mieć osiowe połączenie musisz to robić na gwint - niestety żaden clamping ring nie zapewni osiowości :-(

 

Więc na efekt na zdjęciu składa się koma, nieosiowość i prowadzenie. Pozostaje jeszcze kwestia kolimacji do astrofotografii.

 

Proponuję zainwestować w korektor komy to przynajmniej jeden z tych elementów się wyeliminuje.

 

jeśli chodzi o przepalony środek to tak jak napisałem - może za bardzo wyciągnięte krzywe. Nie sądzę, że to program do kamerki - wrzuć gdzieś ftisa z kamerki (ale nie konwertuj na jpg, tylko sam fits).

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic nie jest przepalone. Przecież to niemożliwe przy takich krótkich ekspozycjach galaktyki z tego sprzętu. Po otwarciu pliku bez żadnych modyfikacji widać wyraźnie(albo raczej nie widać), że galaktyka nie jest przepalona. Na zdjęciu jest duży problem z zanieczyszczeniem światłem. Trzeba by użyć jakiegoś filtra ALP. Czy w ogóle używasz filtra UV/IR cut?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic nie jest przepalone. Przecież to niemożliwe przy takich krótkich ekspozycjach galaktyki z tego sprzętu. Po otwarciu pliku bez żadnych modyfikacji widać wyraźnie(albo raczej nie widać), że galaktyka nie jest przepalona. Na zdjęciu jest duży problem z zanieczyszczeniem światłem. Trzeba by użyć jakiegoś filtra ALP. Czy w ogóle używasz filtra UV/IR cut?

 

Kamerke mam dopiero 2 dzień żadnych filtrów jeszcze nie posiadam

co do światła to ze księżyc miałem za plecami ktory jest przed pełnią

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbuffer ma rację. Nic nie jest przepalone. Zaraz się za to wezme i zobaczymy ....

jak już może wcześniej pisałem sprzęt mam od niecałych 2 miesiecy

i na pewno mam duże braki wiedzy co do teleskopu, fitróe i nie wspomne o nowym nabytku jak kamerka,

Stąd też tyle moich pytań na forum,

 

Jacek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt. Księżyc :D Zapomniałem o nim bo ostatnio w Ha robię i da się żyć. Chociaż coś mi się wydaje, że skoro nasze Słońce świeci w Ha to światło odbite od Księżyca też powinno go zawierać...? Chyba, że akurat to się kiepsko odbija....

Pzeczytałem post kilka razy i do końca nie łapie,

Ha było bez problemu jeszcze tydzień temu jak robiłem foto z a290 ma filt wiec było bez tego ale też nic ciekawego nieszło wydobyc.

Może wcześniej chodziło o światło uliczne, mam takie dwie w sasiectwie i mam plan jak na czas zdjęc wyłączyć dwie ulice z zasiania. Starsza córcia powiedziała tato spokojnie wyłanczaj wszystko :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No więc: po pierwsze bez flata przy takim LP ( okolica? Księżyc?) niewiele da się z tego materiału uzyskać. Kształt gwiazdek prawie na pewno wynika z kilku gwałtownych szarpnięć - stąd taka mała gwiazdka obok dużej. Zniekształcenia są takie same na całym polu więc to raczej nie koma. Z kształtu flata wynika , że chyba coś jest nie centralnie albo nie w osi. pokazuje to wyraźnie pierwsza fotka.

 

m81kamerahist.jpg

 

Trudno było do końca wykorygować takie dziwaczne tło. Efekt końcowy poniżej.

 

f4.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wessel

masz racje teraz to dokładnie widać, montaz bez gajdingu (sory) i bez piera to zawsze jest wyzwanie

najgorsze co z osią :) już o tym wcześniej wspomniał Pav1007 ze wszystko na gwint :(

bardzo cieszyłem sie z zakupu kamerki a tu nowe schody do pokonania

 

Jacek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Środek nie jest całkowicie przepalony, więc spokojnie można coś z materiału wyciągać.

 

 

szukam kamerki do guidnigu

wiem ze QHY 5 jest ok

lecz szukam troszke tańszego ale dobrego rozwiązania

Kamera Neximage CCD VGA 640x480 (Celestron OEM) prosze o podpowieć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.