Skocz do zawartości

co warto zobaczyć - poradnik dla początkującego


m00nster

Rekomendowane odpowiedzi

jestem początkującym astromaniakiem i mimo tego, że jako tako ogarniam temat poruszania się po niebie spotykam się ostatnio z dylematem co jeszcze warto zobaczyć ? Oczywiście mam cały katalog Messiera ale nie wszystko jest w danej chwili w zasięgu. Na niebie są tysiące wspaniałych obiektów tylko żeby próbować je odszukać trzeba wiedzieć czego i gdzie szukać.....

Pomyślałem, że dla takich laików jak ja byłoby super gdyby doświadczeni koledzy polecali obiekty warte zobaczenia a jednocześnie względnie proste do odnalezienia i będące w zasięgu niewielkich teleskopów. Wystarczyłaby nazwa katalogowa i krótka informacja co to jest a wtedy w stellarium czy innym tego typie programie szybko można się zorientować gdzie szukać. Na forach jest wiele opisów obserwacji ale są to zazwyczaj obiekty dla dużych teleskopów i ciemnego nieba. Nie chciałbym wyjść na lenia ale myślę że taka pomoc byłaby dla wielu początkujących fantastyczną pomocą w rozwijaniu swojej pasji. Co o tym sądzicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zerknij czasem na wypociny, które zamieszczamy z Jankiem w dziale "Obserwacje astronomiczne". Obserwujemy przez lornetki, więc skupiamy się na dość jasnych obiektach (co nie znaczy, że banalnych i powszechnie znanych).

Co prawda ostatnio zaniedbałem trochę relacjonowanie sesji obserwacyjnych, ale to się zmieni - o ile tylko pogoda pozwoli. Na dniach dorzucę kolejną, zaległą relację - może Cię zainspiruje.

Tymczasem zerknij tu:

http://astropolis.pl/topic/39052-dwie-noce-w-okolicach-nowiu/

 

Jeśli zaczniesz sesję odpowiednio wcześnie, upolujesz trochę z wymienionych w relacji obiektów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jestem początkującym astromaniakiem i mimo tego, że jako tako ogarniam temat poruszania się po niebie spotykam się ostatnio z dylematem co jeszcze warto zobaczyć ? Oczywiście mam cały katalog Messiera ale nie wszystko jest w danej chwili w zasięgu. Na niebie są tysiące wspaniałych obiektów tylko żeby próbować je odszukać trzeba wiedzieć czego i gdzie szukać.....

Jeżeli zapoznałeś się już z katalogiem Messiera, to może zainteresuje Ciebie 400 obiektów Herschela (tzw. H400):

1) list obiektów względem gwiazdozbiorów http://www.astroleag...l/h400lstc.html

2) dokładne informacje o każdym z obiektów z H400 na NGC/IC project http://www.ngcicproj...SS/dss_H400.asp

 

Pomyślałem, że dla takich laików jak ja byłoby super gdyby doświadczeni koledzy polecali obiekty warte zobaczenia a jednocześnie względnie proste do odnalezienia i będące w zasięgu niewielkich teleskopów. Wystarczyłaby nazwa katalogowa i krótka informacja co to jest a wtedy w stellarium czy innym tego typie programie szybko można się zorientować gdzie szukać.

Muszę się przyznać bez bicia, że już niepamiętam kiedy ostatnim razem jakoś sensowanie "przygotowywałem" się do obserwacji - w sensie wyszukiwania za wczasu obiektów, które warto byłoby zobaczyć. Za to, to co bardzo lubię robić to, już w trakcje obserwacji, będąc rozwalony ze wszystkimi gratami w polu, lecieć po wszystkich dostępnych dla mnie obiektach, które są w pobliżu aktualnie obserwowanego. Do tego celu świetnie sprawdza mi się już trochę wyświechtany atlas Takiego i wydrukowana lista obiektów NGC/IC wraz z podaną jasnością, jasnością powierzchniową i rozmiarami kątowymi. Rzecz jasna, że traci się na to trochę więcej czasu, ale jakoś dziwnie polubiłem taką spontaniczność obserwacji, to raz, a dwa, to to że rzadko wtedy zastanawiam się co jest warte zobaczenia :)

 

no to wyszedłem na lenia choć z ręką na sercu szukałem. Może warto by wątek przykleić ? (pytanie do administracji)

Wątek przyklejony.

 

Pozdrawiam

 

lech

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muszę się przyznać bez bicia, że już niepamiętam kiedy ostatnim razem jakoś sensowanie "przygotowywałem" się do obserwacji - w sensie wyszukiwania za wczasu obiektów, które warto byłoby zobaczyć.

A ja mam na odwrót. Kiedyś był pełen spontan, teraz wolę się przygotować. Przygotowanie w moim przypadku nie jest długie i polega na sprawdzeniu trzech rzeczy:

- wybranego rejonu na mapkach z mojej stopki (najszybsze wybranie najjaśniejszych obiektów),

- potwierdzenia w dokładniejszym atlasie i zerknięcia w nim, czy w okolicy nie czai się jakiś inny obiekt w zasięgu mojego sprzętu,

- wyłowienie ostatniej porcji obiektów w "Touring the Universe through Binoculars" Harringtona (genialna pozycja, polecam nie tylko lornetkowcom).

 

Oczywiście poświęcam małą chwilę na zapamiętanie w jakich rejonach atlasu obiekty wrzucone na listę się znajdują (bez tego szukanie ich w czerwonym świetle jest mniej efektywne, poza tym traci się cenny czas pod gwiazdami).

 

Zerknij też na tę pozycję - ciekawy spis najjaśniejszych (do ok. 10,5mag) obiektów do wyłowienia:

http://www.birrendesign.com/astro.html

 

Dla początkujących i lekko zaawansowanych - jak znalazł.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście poświęcam małą chwilę na zapamiętanie w jakich rejonach atlasu obiekty wrzucone na listę się znajdują

 

Ja zrobiłem sobie spis treści do swoich map, na której stronie jaki obiekt jest, a raczej: obiekt - strona i do tego lista obiektów do zaliczenia na daną noc i po kolei idę. Tyle że z samymi Messierami, bo przy moim niebie nie ma sensu się rzucać na resztę.... :(

Edytowane przez Alice
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam może silnego sprzętu bo tylko refraktor 7cm ale zawsze to coś więcej niż lornetka ale i nie zawsze.

Ja z kolei zawsze przed obserwacjami zapisuje dane w swoim dzienniku obserwacyjnym,jeśli np. mamy lato to obczesuje letnie niebo i po kolei dany gwiazdozbiór w którym znajdę jaśniejsze "emki"

obserwuje od wschodu po zachód w należytej kolejności.

Seeing sprawdzam za pomocą Epsilonu Lutni lub gwiazdki polarnej.

 

Oczywiście później także ISS czy planetki.

Proste jak na razie obserwacje ale jak cieszą :icon_biggrin: .

 

Pozdrawiam

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.