Skocz do zawartości

Najciekawsze obiekty astronomiczne.


Syriusz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, chciałbym Was zapytać jakie (dokładnie, chodzi o numer katalogowy) Waszym zdaniem są najciekawsze obiekty mgławicowe jesienią. Nie chodzi tylko o jasne galaktyki, czy mgławice typu M31, M33, M13, Veil itp, tylko o jakieś trochę ciemniejsze NGC, IC lub inne, w zasięgu teleskopu do 8", a także na granicy jego zasięgu. Chodzi o obiekty ciekawe nie tylko z wyglądu, ale i fizycznie, w których zachodzą jakieś ciekawe procesy np. w Kwintecie Stephana panują warunki podobne jak na początku Wszechświata itp. Dla ubarwienia wątku, jeśli to możliwe, proszę o podanie jakiejś krótkiej informacji dotyczącej obiektu oraz nazwę gwiazdozbioru, w którym się znajduje.

Potem wszystkie obiekty z Waszych odpowiedzi zsumuję w całość oraz zamieszczę krótkie informacje o nich. Wiosną poproszę Was również o napisanie ciekawych obiektów wiosennych itd - zimowych, letnich... j/w

 

To teraz może ja podam coś od siebie:

 

1. NGC 7331 - bardzo jasna galaktyka spiralna, położona 0,5 stopnia od słynnego Kwintetu Stephana.

2. NGC 7315 - satelita NGC 7331, niewielka galaktyka soczewkowata, jasność 13m

3. NGC 7335 - satelita NGC 7331, jasność 13,4m

4. NGC 7217 - jasna spiralka z bardzo ciasnymi ramionami widocznymi tylko na zdjęciach. Odległość 40 mln lat świetlnych.

5. NGC 7339 i NGC 7332 - pierwsza spiralka, druga soczewkowata. Możliwe, że obiegają wspólny środek masy. Ciekawie ustawione względem siebie.

6. NGC 7814 - jasna, położona kantem do nas galaktyka. Niestety ciemny pas pyłowy nie jest widoczny w wizualu.

 

Obiekty zaczerpnięte z miesięcznika "Astronomia Amatorska" (nr. 3/2012 r) Przy najbliższych obserwacjach postaram się zaobserwować w/w obiekty i dokładniej o nich napisać.

 

P.S Obiekty mgławicowe - mam również na myśli gromady gwiazd

Jeśli, będzie fajnie temat się rozwijał, kto wie może administrator podczepi (...), aby nie został odrzucony w zapomniane, bo taki wątek może bardzo pomóc w zorganizowaniu obserwacji :rolleyes:

Edytowane przez Syriusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Galaktyki 13mag są do wyciągnięcia w 8" przez doświadczonego obserwatora z wyćwiczonym okiem pod ciemnym niebem. Natomiast wiele zależy tu od ich jasności powierzchniowych. Jak są małe i Vmag+=~Sbmag to jest szansa. Ale do najciekawszych bym ich nie zaliczył.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dla mnie najwdzięczniejszym obiektem jesiennym jest planetarka Blue Snowball (ngc 7662 - 9 mag). Po raz pierwszy, gdy złowiłem ją Syntą (która służyła mi wiernie przez 4 lata), to powaliła mnie jej niebieska poświata. A w kwestii zasięgu - rekord mojej Synty ustanowiły galaktyczki ngc5613 (14,3 mag), ngc5860 (14mag) i ngc7454 (14mag). Wszystkie trzy zaliczyłem na Donym śląsku na przełęczy Tąpadła, gdzie warunki są b.dobre, ale nie rewelacynjne ( jak np.w Bieszczadach). Ta ostatnia jest w Pegazie, czyli teraz w zasięgu!

Życzę powodzenia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możliwe, Ja podałem jasności na podstawie tego katalogu ngc, który jest zainstalowany w programie AstroPlaner (bo w nim archiwizuję swoje obserwacje) i zdarzało już mi się odkrywać rozbieżności mag z innymi źródłami - przyznaję, że nie zawsze to sprawdzam - w każdym bądź razie Synta 8" sięga i tak głęboko.

 

P.S.

Dzięki Piotrze za korektę :)

Edytowane przez frebert
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.