Skocz do zawartości

Zatomska Łupanina Dwururkami na Statywach


panasmaras

Rekomendowane odpowiedzi

Jak zwykle czytając Twoją lekturę , chce się dorwać lornetę wybiec na dwór i nie ważne co się zobaczy , ważne żeby tylko cokolwiek zobaczyć .

Mam takie pytanko . Napisałeś że lornetką 10x50 można zaobserwować Miotłę Wiedźmy , ale czy zerkaniem czy centralnie ? Ja próbowałem lornetką 15x60 i centralnie mi się nie udało , miałem wrażenie , że zerkaniem CUŚ tam majaczy ale palca obciąć nie dam . I jeszcze jedno czy lornetka 10x50 (wspomniana przez Ciebie) jest w stanie upolować Welon ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisałeś że lornetką 10x50 można zaobserwować Miotłę Wiedźmy, ale czy zerkaniem czy centralnie? (...)

czy lornetka 10x50 (wspomniana przez Ciebie) jest w stanie upolować Welon ?

Oczywiście zerkaniem. Miotła Wiedźmy jest o tyle trudna, że trzeba znaleźć sobie dobre miejsce na siatkówce oka - zarówno pod względem czułości, jak i takiego patrzenia, żeby zminimalizować blask 52 Cygni. Natomiast w 15x70 bez większych problemów da się wyłapać węższą część Miotły powyżej gwiazdy. Najważniejsze, to nie szukać jasnej kreseczki przecinającej 52Cyg tylko całkiem szerokiego wachlarzowatego pojaśnienia poniżej tej gwiazdy i węższego, wygiętego ku wschodowi powyżej.

Co do wschodniej części Veila - w 10x50 jest spokojnie do wyłapania. Blada, ale całkiem spora literka C. Jak raz ją wyłapiesz, to potem nie będziesz miał z nią problemów. Dużo łatwiejsza niż Miotła.

Edytowane przez panasmaras
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chichoty niesamowicie lśniły na czarnym, zatomskim niebie i nie było teleskopu, który pokazał je piękniej niż małe czy średnie lornetki. Moim zdaniem, zobaczyć je w cztero- czy sześciostopniowym polu to zupełnie inna bajka. Kipiące blaskiem, w otoczeniu bogatych pól gwiazdowych, są jednym z tych widoków, które się nie potrafią znudzić. Pobliski Stock 2 wyskakiwał z otoczenia, a niewiele słabiej niż same Chichoty prezentowało się kolejne "zagłębie gromad" - grupa nieopodal M103 z NGC663 na czele.

 

To są właśnie zalety szerokich "lornetkowych" pól . Jedynie krótki refraktor i długoogniskowy, szerokokatny erfl, nagler da nam pole pow. 4 stopni.

Chociaż widoki Chichot z ES-a 20mm 100st. z synty 10" tez sa niesamowite.

Edytowane przez prestoneq
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.