Skocz do zawartości

Problem z C6-N i DS


luki

Rekomendowane odpowiedzi

W kazdym razie radze uzbieraj na telepa z minimum 200mm lustrem - jak juz, po co sie meczyc z marketowym czyms z zaledwie 114 mm(4'') przy czestym uzywaniu? To nawet moja stara ZRT 457 ma prawie rowne "light gathering power" ze wzgledu na wieksza sprawnosc soczewki od lustra...Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

McArti nie przekrecaj sensu mojej wypowiedzi - to kazdy widzi. Chyba ze na tym forum tylko piszesz dla jaj ?

Hamal a co do fotek to super jezeli naprawde z malego 4'' lustereczka !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mozna policzyc w przyblizeniu tak: 70 x 2 (bo soczewka refraktora) = 140, a 114 x 1,5 (ogolnie przyjete dla luster) = 171. Tak wiec jest "PRAWIE ROWNE" w przyblizeniu !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kompletnie pomyliłeś pojęcia!!!

 

"light gathering power" to proporcje dla powierzchni luster a nie średnic, chodzi o GATHERING czyli "zbieranie światła"

 

(114/70)^2 = 2,65x !!!!!! (dla średnicy zastępczej po uwzględnieniu obstrukcji od lusterka wtórnego 108mm) (108/70)^2 = 2,38x !!!!!

 

i wierz, że 180x w n:114mm f/7,8 nie nastręcza takich trudności jak 140x w 70mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie czepiaj sie chodzilo o pogladowe przyblizenie. A w Twoim wyliczeniu wystarczy wziac wieksze lusterko wtorne (jak w rzeczywistosci czesto jest) i juz stosunek bedzie rowny 1,9 a nie 2,4 ! Przelicz sobie a potem sie wypowiadaj !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marcin nie brnij już dalej 8) żadne poglądowe przybliżenie nie potwierdzi, że ZRT moze z czymkolwiek startowac do 114mm newtona f/7,8

 

a doświadczenia z powerami z ZRT mają się nijak do innych sprzetów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O wlasnie- juz bylo OK foty OK a znow McArti z czyms czepialsko wyskoczyl. Przyjmijmy ze refraktor w ogole trudno porownywac z reflektorem bo roznia sie zasadniczo budowa co skutkuje innym obrazem wynikowym (refraktor nawet maly ZRT 457 - gwiazdki jak szpilki i planetki ostre, reflektor - obrazy bardziej rozmyte ale za to fajne DSy np.jak na zdjeciach Hamala). PROPONUJE WOBEC POWYZSZEGO ZGODE ZE WSZYSTKIMI !!! Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie - peace panowie. Zwłaszcza, że na początku mi tylko chodziło o DS'y i okular do ich obserwacji. Dzięki waszym radom zdecydowałem się na S-PL 6,3 mm.

 

Marcinie: po wydaniu na teleskop 1800 zł nie zamierzam się szybko nudzić astronomią :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja planety oglądam przy x100 i jest OK na x180 pozwalam sobie sporadycznie więcej uzywałem parę razy w życiu.

 

Też mi się widzi, że powiększenie 100-125x jest w przypadku planet optymalne. Powiększenie 170x uważam za max rozsądne i tylko raz widziałem dobrze przy powiększeniu 200x. Wbrew pozorom 100x przy dobrych warunkach pozwala dojrzeć sporo szczegółów, gdy 200x przy przeciętnych warunkach to może być kompletna porażka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie - peace panowie. Zwłaszcza, że na początku mi tylko chodziło o DS'y i okular do ich obserwacji. Dzięki waszym radom zdecydowałem się na S-PL 6,3 mm.

 

Marcinie: po wydaniu na teleskop 1800 zł nie zamierzam się szybko nudzić astronomią :)

 

Akurat ten 6,3 okular mialem z Himpola i go natychmiast odeslalem nazad! To fatalny wybor, jest hiperniewygodny, LER minimalny-oko przykleja sie do soczewki, obrazy beda nieciekawe i to przy powerze nawet nie za duzym=119x! Lepiej juz uzbieraj na inny model z LER przynajmniej z > centymetra a najlepiej zejdz z powerem do DS np.do 30-40x - wtedy najlepszy bylby NPZ S-PL 25 mm lub jak juz polecalem taki jak mój wlasny NPZ S-PL 17 mm. Dobrze Ci radze. Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja planety oglądam przy x100 i jest OK na x180 pozwalam sobie sporadycznie więcej uzywałem parę razy w życiu.

 

Też mi się widzi, że powiększenie 100-125x jest w przypadku planet optymalne. Powiększenie 170x uważam za max rozsądne i tylko raz widziałem dobrze przy powiększeniu 200x. Wbrew pozorom 100x przy dobrych warunkach pozwala dojrzeć sporo szczegółów, gdy 200x przy przeciętnych warunkach to może być kompletna porażka.

Ciesze sie Oskar ze rozsadek w koncu bierze góre nad emocjami Hamala i McArtiego.... Oczywiscie ze poczatkujacy milosnik powinien stosowac ok 100x do planet, a do DS 30-40x bo inaczej niezle sie rozczaruje, straci kase etc. (Sam czesciowo to przeszedlem kilka lat temu- ile to ja sie nawymienialem sprzetu z Himpolem). Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.