Skocz do zawartości

Problem z C6-N i DS


luki

Rekomendowane odpowiedzi

Ja tam o żadnych debilach nie pisałem! Więc co najwyżej ktoś mógłby ewentualnie rzec: uderz w stół a nożyce się odezwą, na co oczywiscie nigdy bym sobie nie pozwolił :-) Oczywiście można się gapić przy powerze 100 a można i przy powerze 300x. Ja lubie jakość więc wolę przy 100x oglądać planety i tyle. A jak ktoś lubi obraz duży choćby rozmazany to jego sprawa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm... to teraz mam mały mętlik w głowie. Żeby mieć LER to musiałbym kupić Plossla gdzieś powyżej 15 mm, co jednocześnie, jak przyznaliście, nie pozwoliłobymi w pełni cieszyć się DS'ami. A na lantana niestety mnie nie stać. Co więc w takim przypadku mam zrobić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powtorze raz jeszcze: wez NPZ S-PL 17mm za 179zl - da tak ostry obraz z duzym polem i LER przy powerze 44x (750/17) ze bedziesz wniebowziety - gwarantuje. I nawet rozdzielisz M13 - zobaczysz. Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomyśl chłopie racjonalnie. Masz już okular 20mm i nie jesteś zadowolony z uzyskiwanych nim obserwacji. Dokupienie teraz 17mm to pomyłka, ma ogniskową mniejszą tylko o 3mm i zamiast 37,5x będziesz miał 44x. Apeluję do Twojego rozsądku jeśli już mamy nie dyskutować o planetach to jako zajadły łowca galaktyk i mgławic doradzam Ci co coś da power około 70-90x.

Mam Optisana 114mm ale też obserwowałem galaktyki przez soligora 200mm (MT-800). Wiem co mówie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jezeli tak lubisz power to jedyna ale niestety niewykonalna alternatywa (takze cenowa) to tez NPZ S-PL 10mm

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...e8d066b2a8cf471

tylko jak widzisz jest aktualnie niedostepny. Jest tez mniej wygodny, po prostu troche gorszy od najbardziej udanego NPZ S-PL 17mm (10 mm ma mniejszy LER, pole, ostrosc obrazow) i i tak polecalbym NPZ S-PL 17mm. W tym NPZ S-PL 17mm chodzi o wyjatkowy udany model a obraz przy 44x na tym konkretnie modelu na pewno bedzie (jak juz pisalem) bardziej niz SUPER, o wiele lepszy od uzyskanego na najtanszym 20mm Kellnerze jakiego teraz masz. Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, tylko jaki konkretnie okularek byłby dobry? Plossla 6,3 z fotoclassic'a i delty już mi odradzono. A nie mam kasy, żeby kupić okularek za 500-600 zł :(

 

Dodane później:

Marcin: mam Plossla, a nie Kernela, a to chyba troszkę różnica. Ponadto wątpię, żeby był on najgorszej jakości, skoro bardzo ładnie na nim gwiazdy widać spokojnie do ok. 8 mag. Obawiam się że 17 mm będzie po prostu za mało. Co z tego, że galaktyki będą ostre i kontrastowe, skoro widać je będzie jako malutkie kropeczki?...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak juz KONIECZNIE upierasz sie przy powerze :

http://www.market.fotoclassic.pl/shopping/...arge.php?id=188

tylko pamietaj ze ostrzegalem: jakosciowo to niebo a ziemia w porownaniu z NPZ S-PL 17mm. I nie wiem czy Fotoclassic przyjmuje zwroty... Marcin

 

PS. 1. Kellner nie Kernel, 2. Jakosciowo ten 20mm to najslabszy najtanszy model jaki maja w Celestronie- to praktycznie zabawka dla dzieci - pisza o tym na forach dysk.w USA.

3. Dla siebie w Twojej sytuacji na 100% wzialbym NPZ S-PL 17mm z Himpola - to Super Plossl - dokl. zmodyfikowany Plossl)

4. Aha i to pole AFOV jakie podaja przy tym 10mm z Fotoclassica to bzdura - rzeczywiste bedzie zaledwie ok 44st.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okulary są też tu. http://www.astrokrak.pl/okulary.html

Będę szczery, nie wiem który Ci doradzić konkretnie, ale na pewno nie 17mm bo masz już 20mm i na razie szkoda pieniędzy aby się powtarzać. 9mm jest raczej kiepski, 15mm za duża ogniskowa , a co do 7,5-10-12mm Antaresa ciężko coś na razie powiedzieć bo to nowość i nie ma opinii. Musisz celować w taki który da Ci powiększenie właśnie w granicach 70-90x. Ja 40x używam do przeglądu i szukania obiektów oraz oglądania gromad otwartych ale do dokładniejszego przyjrzenia się obiektowi jest potrzebne powiększenie właśnie w tych granicach 70-90.

 

[ Add: 09 May 2004 1:17 ]

Marcinie L, tak jak ty kochasz Swoją 17-stkę tak samo ja swoją własnego wykonania 15-stkę ale polecam tę ogniskową ludziom tylko wtedy gdy naprawdę jest im przydatna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym ze te z Astrokraka to zwykle Plossle a nie S-PL i ich jakosc to znowu nie to co NPZ S-PL 17... nie testowalem ich ale jak juz widze w pozycjach b.d (brak danych) to trudno polecac... Jak juz umow sie z Januszem Pleszka na ewentualne zwroty a najlepiej jakby zgodzil sie przyslac kilka do testow np. 12 i 17 mm najwyzej odeslesz.... To chyba najlepsze wyjscie jak masz ograniczona kase... Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

HAMAL róznia sie nie tylko z nazwy - maja zupelnie inny zmodyfikowany uklad optyczny z inaczej (lepiej) rozmieszczonymi soczewkami co wynikowo daje ostrzejszy obraz i wieksze rzeczywiste AFOV... mialem przeciez PL Soligor 25mm i 6mm z Astrokraka i mam NPZ S-PL 17mm ... niebo i ziemia na korzysc NPZ S-PL 17mm .... Tak jak pisalem moglbym ewentualnie jeszcze polecic NPZ S-PL 10mm (tez niezly S-PL z szerokim polem i LER) ale aktualnie w Polsce niedostepny...skontaktuj sie z himpolem kiedy beda mieli bo kupowanie czegos gorszego moze byc niewypalem. Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, więc nie dyskutuje, będzie Janusz to się wypowie. Ale nawet jeśli ta 17stka ma tak genialną budowę jest teraz Lukiemu niepotrzebna więc jak możesz doradź jakiś dobry okular z zaproponowanego przeze mnie przedziału powiększeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja obstaje ze NPZ S-PL 17mm byloby dla Lukiego OK - spokojnie rozdzielilby M13. Drugim wyjsciem jest umówienie sie z himpolem na test NPZ S-PL 17mm i 10mm jak beda mieli ten 10. Trzecim- moze niech Janusz cos zaproponuje jak zechce ze swojej najtanszej oferty np. 15 lub 12 mm (Antaresa) - sam tego nie testowalem wiec sie nie wypowiadam o jakosci i walorach. Marcin

PS. Zobacz schematy optyczne S-PL - byly dostepne np. na starych stronach himpola- teraz nie mam linku ale dobrze pamietam inny uklad i ciecie soczewek. Lub napisz do himpola o ten schemat-na pewno maja.

O juz mam jakies info i link o S-Pl np:

http://www.opticalvision.co.uk/products.asp?D=65

'SP-Series' eyepieces minimise spherical aberration, distortion, astigmatism and off-axis colour, whilst their oversized optical elements afford the observer luxurious eye relief. Stray light is eliminated by the fold back rubber eyecups, standard with every 'SP-Series' eyepiece, and all but the lightest three models feature the security of rubber grips. Whether observing fine planetary detail or deep space wonder, whether your telescope is a Newtonian, Refractor or Catadioptric, let the high performance imaging of 'SP-Series' eyepieces unlock its potential !!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamietaj Luki jedno.

Nie można kupić okularów w cenie zwykłego ploosla z paramertami ED. Trzeba niestety iść na kompromis. Może koledzy doradzą coś konkretnie, ja wymyśliłem tylko 10-12mm Antaresa. A co do planet to będzie problem ponieważ ten Newton jest dość jasny i predysponowany raczej do DS więc mogą być one przy małym powiększeniu prześwietlone co sprawi że bedziesz je widział w postaci bardzo jasny tarczek. Przydałaby się wypowiedź użytkowników teleskopów o dokładnie takich parametrach podparta użytkowaniem konkretnych okularów.

Ja nie noszę okularów więc mi mały odstęp źrenicy nie przeszkadza, a osobie która nosi okulary będzie to doskwierało i będzie ten model każdemu odradzać. Wielu mając dobry wzrok lubi komfort a inni poświęcą wszystko dla najlepszego obrazu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ewentualnie mozna zastosowac Barlowa 2x na tak jasny teleskop to wydluzy ogniskowa do planet do 1500 mm (co zwiekszy mozliwy power 2x) i telepa przyciemni (co zwiekszy troche kontrast) ale niestety rozmyje obraz czego osobiscie nie cierpie. [Mam Barlowa Soligora 2x o czym nawet nie pisze w stopce i go NIGDY nie uzywalem skoro mi istotnie rozmywa obrazy - wole mniejsze a jasne i ostre kosztem poweru]. Masz po prostu telepa dedykowanego do DS i do tego go raczej uzywaj a planety.... no trudno. "Nobody's perfect". Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.
...

 

PS. Zobacz schematy optyczne S-PL - byly dostepne np. na starych stronach himpola- teraz nie mam linku ale dobrze pamietam inny uklad i ciecie soczewek. Lub napisz do himpola o ten schemat-na pewno maja.

O juz mam jakies info i link o S-Pl np:

http://www.opticalvision.co.uk/products.asp?D=65

'SP-Series' eyepieces minimise spherical aberration, distortion, astigmatism and off-axis colour, whilst their oversized optical elements afford the observer luxurious eye relief. Stray light is eliminated by the fold back rubber eyecups, standard with every 'SP-Series' eyepiece, and all but the lightest three models feature the security of rubber grips. Whether observing fine planetary detail or deep space wonder, whether your telescope is a Newtonian, Refractor or Catadioptric, let the high performance imaging of 'SP-Series' eyepieces unlock its potential !!

 

A jak myślisz Marcinie dlaczego te schematy znikneły ze strony, hę??? bo są nieadekwatne do obecnych okularów sprzedawanych pod nazwą superplossla które zamiast 5 mają 4 soczewki jak zwykłe Plossle a tylko nazwę i cenę mają z kategorii SUPER :shock:

Ten angielski tekst też odnosi sie do opisu Super Plossla 5 soczewkowego którego nie ma na polskim rynku.

 

Ps. Różnica w korekcji aberracji "Superploslla" i Plossla jest żadna a pole zwykle to samo i moim zdaniem nie ma co dopłacać za super tylko z nazwy skoro za tym nie idzie poprawa jakości obrazu :roll:

 

[ Add: 09 Maj 2004 11:25 ]

Ewentualnie mozna zastosowac Barlowa 2x na tak jasny teleskop to wydluzy ogniskowa do planet do 1500 mm (co zwiekszy mozliwy power 2x) i telepa przyciemni (co zwiekszy troche kontrast) ale niestety rozmyje obraz czego osobiscie nie cierpie. [Mam Barlowa Soligora 2x o czym nawet nie pisze w stopce i go NIGDY nie uzywalem skoro mi istotnie rozmywa obrazy - wole mniejsze a jasne i ostre kosztem poweru]. Masz po prostu telepa dedykowanego do DS i do tego go raczej uzywaj a planety.... no trudno. "Nobody's perfect". Marcin

 

Skoro masz problem z ostrością to może jak i kolega ze Sztokcholmu, także posiadacz C6 Celestrona masz problem z aberracją sferyczną lustra a nie Barlowem???

U Grzeli ten problem usunęła nasza interwencja czyli dobra parabolizacja na 1/12 L z fabrycznego około 1/4L co od razu przyniosło bardzo dobre skutki w postaci ostrych obrazów dawanych przez poprawione lustro 8)

Czy robiłeś podstawowy test na aberrację sferyczną z obrazami tuż za i tuż przedogniskowymi gwiazd :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jezeli tak lubisz power ................ Marcin

 

Ja nie szaleje za dużymi powiększeniami, ale wraz z jego wzrostem tło nieba staje się ciemniejsze i można dostrzec słabsze gwiazdy i obiekty. Należy tylko dobrać je optymalnie.

 

PS Dzięki Janusz za głos.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zauwaz Januszu: S-PL maja jednak zmodyfikowany uklad i ciecie soczewek-nawet 4-soczewkowe - co jednak widocznie poprawilo walory uzytkowe a roznica w cenie jest niewielka np. NPZ S-PL 10mm kosztuje 165zl. Sam porównywalem Soligor PL z NPZ S-PL i w wyniku wszystkich Soligor PL pozbylem sie (25 od Ciebie Janusz i 40 & 6 z Fotocentrum [mialy tez zle wyliczona wielkosc gumowych muszli ocznych np. 40 o prawie 2 cm za mala-trzeba bylo niewygodnie odsunac oko o 2 cm od muszli aby cokolwiek zobaczyc]) a na ich miejsce mam znakomite NPZ S-PL 17mm i lantany. Rozumiem Cie Janusz skoro oferujesz tansze PL to nie bedziesz przeciez polecal S-PL konkurencji.

Co do Barlowa zmniejszenie ostrosci obrazu i jego widoczne rozmycie widzialem w KAZDYM teleskopie m.in.na Deep Sky Party w Bieszczadach jak i na moim ZRT 457 co skutecznie zniechecilo mnie do tego wynalazku. Jak juz potrzebuje power wole kupic dobry krotkoogniskowy okular z duzym LER z dobra korekcja aberracji (np lantan 5,2mm czy zoom od 8mm [kupilem je odpowiednio za 450 i 650 zl w Fotocentrum]) niz uzywac Barlowa kosztem ostrosci obrazu. Ale usilujemy pomóc koledze ktory ma ograniczone finanse.

Oczywiscie ze okulary nalezy dobierac optymalnie Hamalu. Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

To tylko szkoda że nie wiesz że w Lantanie, Naglerze czy Pentaxie masz właśnie na poczatku Barlowa dzieki któremu osiąga się duże wysunięcie źrenicy wyjściowej i znaczące zmniejszenie aberracji sferochromatycznej tego okularu a resztę załatwia lantanowa soczewka od strony oka o specjalnie małej dyspersji 8)

To że akurat w NPZ 17 masz prawidłowo dobraną długość gumki to przypadek bo wszystkie mają tekie same gumki i akurat w 17mm ta długość pasuje, ot i tyle w tym temacie :lol::lol::lol:

Swego czasu niezależne testy okularkow NPZ wykonał El Capitano i wynikały z nich oczywiste wnioski co do pola widzenia i ogniskowej ale skoro wiesz lepiej i jesteś wiekszym autorytetem w tej materii to nie o czym dalej dyskutować :wink:

Masz prawo jako wolny i niezależny człowiek lecieć na kity, bajery i slogany reklamowe typu super, hiper, ultra, extra itd ale proszę nie wciskaj innym swojej nadmiernej euforii w tej materii bo robisz ludziom perfidną krzywdę.

 

Ps. Wykonaj test na aberrację sferyczną swojego teleskopu i czekamy na jego wyniki, to będzie wtedy o czym konkretnie porozmawiać :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.