Skocz do zawartości

Problem z gudingiem w PHD+webcam+RealayBox USB by kkk


wtw

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, ostatnio przestałem mieć przyjemność uprawiania astrofotografii, a to za sprawą problemów z prowadzeniem czy to w PHD czy w GM. W skrócie cała rzecz polega na tym, że po odpaleniu guidingu i początkowo dobrym prowadzeniu, po kilku minutach oprogramowanie mi się zawiesz przy okazji wykonując jakieś dziwne korekty. Guiduję za pomcą webcama SPC900NC, RelayBoxa na USB kupionego od kkk i PHD. Ekspozycje ustawiam na 1-3 sek przy 5fps, shutter speed na minimum i gain na jakieś 75%. Początkowo wszystko jest ok, ale po około 5-8 minutach wszystko się zawiesz, dopiero odłączenie RelayBoxa i ponowne jego podłączenie przywraca wszystko do normy. Jak na razie jedynie w Maximie guiding wydaje się pracować w miarę dobrze, niestety mam problemy z kalibrację i właściwym ustawieniem parametrów tego programu, jest on dla mnie trochę za skomplikowany (głównie z racji mojej niemocy językowej jeżeli chodzi o angielski). PHD pod względem swojej prostoty wydaje się być idealny ale niestety nie w moim przypadku. Podbne problemy występują w GM. Dodam, że do niedawna na 20 klatek (np 5 min) co 4 z racji wspomnianych problemów była do wyrzucenia (to też zależało czy sesja była w pełni przeze mnie nadzorowana czy nie) czasami więcej a czasami zdażało się że cała sesja poszła bez problemu. Teraz praktycznie mogę zrobić moze z jedną dobrą klatkę. Nie bardzo uśmiecha mi się stawianie całego systemu od nowa tym bardziej, że problem by.ł cały czas tyle że na mniejszą skalę. Laptop, którego używam to Dell Latitude D620 2 Dual Core 1 GB ramu z win XP prof. Na koniec dodam, że próbowałem przejść na sterowanie długimi czasami w kamerce przez port COM, lecz nie udało mi się zmontować kabelka, który by właściwie pracował. Wspomniany RlayBox na USB emuluje port LPT czy też konwertuje z USB na LPT. Moze ktoś z Was jest w stanie mi pomóc w tej frustrującej sprawie, z góry dziękuję.

Pozdrawiam

Wojtek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gain na jakieś 75%

zacznij od zmniejszenia gainu ... najlepiej poniżej 50%. Przy wyższym zdarzają się problemy przy długich czasach (mała studnia). Kamerka potrafi wtedy "oślepnąć" co powoduje utratę guide

jeśli to nie pomoże (a powinno) trzeba szukać w samej kamerce, a na końcu w sofcie

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zacznij od zmniejszenia gainu ... najlepiej poniżej 50%. Przy wyższym zdarzają się problemy przy długich czasach (mała studnia). Kamerka potrafi wtedy "oślepnąć" co powoduje utratę guide

jeśli to nie pomoże (a powinno) trzeba szukać w samej kamerce, a na końcu w sofcie

 

pozdrawiam

Cała rzecz jest o tyle dziwna, że Maxim Dl z tym samym sprzętem i na podobnych ustawieniach pracuje bez zastrzeżeń. Minionej nocy walczyłem z opanowaniem tego programu i podczas całej nocy ani razu mi się nic nie zawiesiło. Próbowałem też uruchomić guide pod PHD i tu przysłowiowa d...pa. od razu wywrotka. Dziwi mnie jedna rzecz. Kiedyś po podłączeniu relayboxa do gniazda USB system od razu w właściwy sposób znajdował sprzęt, teraz nie zawsze a nawet rzadko.Zazwyczaj najpierw wyskakuje komunikat, że podłączone urządzenie może działać szybciej (czy coś takiego) lub że system znalazł nieznane urządzenie i ma problem. Dopiero po kilkukrotnym wyjęciu wtyku i włożeniu spowrotem relaybox właściwie podłącza się do lapka. Dodam od razu, że zawsze podłączam relayboxa i webcama do tych samych gniazd. Coś czuję, że czeka mnie reinstalka systemu. Aha, nie wiem czy to może być istotne, ale niedawno zakupiłem stację dokującą do laptopa. Liczyłem na to, że z fizycznego portu LPT stacji dokującej będę sterował focuserem a przez relayboxa guiderem. Próbowałem tych połączeń, no i nic mi nie wyszło, działało albo jedno albo drugie. Zmieniłem też adres dkla portu LPT stacji dokującej. Można powiedzieć, że poważniejsze problemy zaczęły się właśnie od tego momentu. Nie mogę teraz tego sprawdzić gdyż jestem w pracy, ale może właśnie gdzieś tu leży przyczyna problemów.

Edytowane przez wtw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj podłączyłem relayboxa i webcama do stacjonarnego pc, który ma swój port lpt, mimo tego relaybox bezproblemu przekonwertował USB na drugi port lpt, pozostało jedynie zmienić adres portów i PHD bez problemu połączył się z relayboxem i kamerą, co ciekawsze pracował bez żadnych zawieszeń, wptrawdzie na sucho ale jednak. Drugi test sprzętu zrobiłe na stary laptopie Compaq Armada E500, który tez ma fizyczny port lpt i tu również wszystko poszło bez problemu. Czy ktoś mi powie dlaczego ta sztuczka nie wychodzi z nowszym i wydajniejszym Dellem Latitude D620?

Chyba teraz pozostaje albo przeprosić się ze starym lapkiem albo zrobić reinstalację systemu, co niekoniecznie musi okazać się skutecznym rozwiązaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Domaga się USB2

Akurat ten komunikat pojawia się najrzadziej.

Parę dni temu podłączyłem relaybox do laptopa, ale po przez USB przekonwertowane z portu PCMCIA i tu też problemu nie ma, w prawdzie na sucho ale guiding poprzez PHD działa bez problemu i nic się nie wiesza. Nasuwa mi się jeden wniosek, że coś jest nie tak z portami USB w moim laptopie, tyle że wszystkie inne urządzenia działają na nich bezproblemowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.