Skocz do zawartości

Ja podłączyć teleskop do laptopa?


Kroli10

Rekomendowane odpowiedzi

Witam! Jak w tytule, jak podłączyć teleskop (Synta 8") do komputera? Temat jest chyba mało znany, gdyż tylko na jednym forum o tym czytałem. Znalazłem takie urządzenia, nie wiem, czy są dobre:

http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/kamera-acuter-do-teleskopow-31-mp-2,d1367.html

A może coś w tym stylu:

http://www.conrad.pl/websale7/?shopid=conrad&act=product&prod_number=671946&ref=TD&tduid=1474659ee7614bc6a3c8e1dd6e47cc10

post-22245-0-29773800-1350826213_thumb.jpg

post-22245-0-67970900-1350826220_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... Temat jest chyba mało znany, gdyż tylko na jednym forum o tym czytałem.

 

Chyba słabo czytałeś ;)

Zajrzyj tutaj:

http://astropolis.pl/forum/108-astrofotografia/

Każdy kto uprawia jakąkolwiek astrofotografię, jakąkolwiek kamerą, musi podłączyć ją do teleskopu :)

 

Co do kamery Acuter. Na sąsiednim forum (poszukaj) jeden znajomy jej używał, ale miał z nią kupę problemów, i raczej nie był zadowolony. Chyba już ją sprzedał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co chcesz tym nagrywać? Jeżeli to reklama to daj sobie spokój ;).

 

O żadną reklamę mi nie chodzi. Ja chcę podłączyć teleskop do komputera, tak żebym mógł popatrzyć w czasie rzeczywistym. W sumie mogę podłączyć aparat do teleskopu i aparat do laptopa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

żebym mógł popatrzyć w czasie rzeczywistym.

 

Jakie czasy... wszyscy chcą astrofotografować i to na poziomie super fachowców i ogladac w "czasie rzeczywistym" lustrzankami....zwykłe zerknięcie przez okular już jest passe.

Kolego, są pewne ograniczone możliwości tego czego oczekujesz (czas rzeczywisty) ale nie tak na pstryk palcami.

 

Andrzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, żeby nie było, kolega poprosił o pomoc to napiszę. Najlepiej gdy kamera ma przewód USB, wtedy najprościej ją podłączyć do kompa. Najpierw trzeba zainstalować sterowniki kamery, potem program który umożliwia podgląd obrazu z kamery i jego nagrywanie, na koniec podłączyć kamerę przewodem do kompa i tyle :).

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie w sumie chodziło o to, czy da się jakoś podłączyć teleskop do komputera (kiedyś w jakimś tam filmie widziałem, że ktoś zamiast patrzyć przez okular, patrzył na ekran). Nie znam się na tym, dlatego zapytałem na forum. Źle sformułowałem pytanie. Powinienem dodać, czy w ogóle się da takie coś zrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słońce to TYLKO PRZEZ ODPOWIEDNI FILTR, bo inaczej możesz sobie zepsuć sprzęt.

Ale te dwa obiekty tak, zobaczysz. Pytanie czy dla dwóch obiektów jest sens inwestować w coś takiego? Zdecydowanie ciekawiej jest wg mnie ruszyć szanowne 4 litery i zerknąć w okular :-)

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie w sumie chodziło o to, czy da się jakoś podłączyć teleskop do komputera (kiedyś w jakimś tam filmie widziałem, że ktoś zamiast patrzyć przez okular, patrzył na ekran). Nie znam się na tym, dlatego zapytałem na forum. Źle sformułowałem pytanie. Powinienem dodać, czy w ogóle się da takie coś zrobić.

 

Ach te filmy... no ale dobrze, poniżej masz obraz real time M27 na ekranie laptopa. Wschodzący Księżyc rozświetlał niebo ale zawsze coś widać. (zły czas na testy ale pogoda dopisała akurat w tym czasie) Znajomych pewnie nie zachwycisz.

http://www.youtube.com/watch?v=uSW0KFMAGP0

 

A tak wygląda po obróbce - już bez real time , fotka kiepska ale ta kamera (Samsung SDC435) nie jest do astrofotografii :

M27.jpg

 

Tak więc za wiele się nie spodziewaj ale jak masz spory telep z 8 cali (wstawione fotki i avi z 3,5 cala tylko) i ciemne niebo to może dostaniesz namiastkę tego co chcesz.

 

Andrzej

Edytowane przez sp3uca
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chłopak zadaje proste pytanie a tu takie wywody.

Wpisz astro i webcam albo astronomia i kamera internetowa.

 

Dla początkującego tanie i proste rozwiązanie pozwalające zapoznać się ze stackoiwaniem obrazu, trochę pomajsterkować, by "połączyć to z teleskopem". Poeksperymentować z przetwornikami CCD lub CMOS.

Możliwość nagrania tego co obserwujemy też ma swoje zalety. Po co od razu zniechęcać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chłopak zadaje proste pytanie a tu takie wywody.

Wpisz astro i webcam albo astronomia i kamera internetowa.

 

Dobra. To pojedziemy po bandzie. Kamerka internetowa ToUcam. No dobra przerobiona na długie czasy... (bo inaczej to tylko planety jak poprzednik pisał).

Przykręcona imadłem do parapetu. Obiektyw od Zenitha 50/F2,8 M31 w zenicie. 18 klatek po 9 sekund (bo imadło nie prowadzi...) "hardkor" z 2003 roku.

18k_9s_regold.jpg

 

Prościej nic po za planetami sie nie da. Niestety kolega pytał o "real time" dla znajomych. Więc teraz technika zaczyna już pozwalać, ale trzeba trochę poczytać , zwykłe pytanie nie wystarczy. Teraz takie badziewne fotki w czasie rzeczywistym załatwia Super HAD II, ale to jeszcze nie "TO".

 

Oczywiście mówimy o low budget. 300-500 bez trzeciego zera.

 

Andrzej

Edytowane przez sp3uca
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.