Skocz do zawartości

Przesiadka z DSLR na CCD pod podmiejskim niebem


jolo

Rekomendowane odpowiedzi

No właśnie - czy jest to uzasadnione? Obecnie z ogródka położonego około 10km od Gliwic w czasie "dobrych nocy" mam zasięg około 5.5mag. Około 2/3 nieba tak wygląda, kierunek wschodni i południowo wschodni jest zaświetlony przez pobliskie miasta i mało użyteczny. Większość fotek robię Canonem 20Dmod podpiętym do newtona 150/750 i zaczynają mi coraz bardziej doskwierać ograniczenia lustrzanek - szumy własne oraz mała studnia, przy czułości ISO800 i przetworniku 12bit pojemność użyteczna jest ograniczona do około 3500 e. Dlatego zaczynam coraz mocniej myśleć o kamerce CCD - zależałoby mi głównie na dużym rozmiarze matrycy i oczywiście przystępnej cenie. Obecnie uwaga moja koncentruje się na QHY8L (kolor) oraz Atiku 383 (mono) a moje główne rozterki to:

  1. czy pod takim niebem uzyskam znaczącą poprawę wyników w porównaniu z Canonem 20Dmod? Czy też raczej trzeba się nastawić na szukanie lepszej miejscówki...
     
  2. czy pakować się w kamerkę mono z filtrami po to, żeby na przykład pod takim niebem skorzystać z dobrodziejstw oferowanych przez wąskie filtry?

Będę wdzięczny za wszelkie uwagi, tym cenniejsze im ktoś działa w podobnych warunkach :flirt:

Edytowane przez jolo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli niebo jest podmiejskie i budżetu starcza na 8300, to nie ma tu dylematu. Nawet gdybym miał przez 2 lata nie mieć koła filtrowego, to i tak podjąłbym taką decyzję (za jakiś czas zbierałbym na sam filtr Ha, wkręcany w kamerę). Gdybyś miał świetne warunki, to można by się chwilę zastanawiać na QHY8L, ale tu - stety/niestety - nie ma takiego dylematu. Po prostu.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie o wiele bardziej opłaca się kupienie dobrej kamery. Ja kupiłem z dolnej półki i widzę ogromną różnicę, po przesiadce z lustrzanki, to już wolę nie wspominać o kamerach za 7 tysięcy złotych. Jeśli zaś chodzi o zaświetlenie nieba, to właśnie filtry wąskopasmowe z wszystkim sobie idealnie poradzą. Czy wybierać kolor czy mono? Według mnie mono, bo zawsze możesz zastosować filtry wąskopasmowe, i możesz tworzyć palety barw niedostępne dla matryc kolorowych. Nie watro według mnie szukać lepszej miejscówki, gdyż zawsze musisz stracić czas na dojazd, potem powrót i tak dalej. Ja jestem zmuszony przez swój wiek pozostać na działce. Różne osoby mają różne ograniczenia. Jak na razie nie jestem jeszcze zbyt doświadczony, z porównaniem z niektórymi, którzy od lat siedzą na tym forum i środowisku. Ja też będę, obserwował, co mają do powiedzenia.

 

Pozdrawiam

Tomek

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale tak na serio, dają jego linka w kategorii "jak tanio uprawiać astrofotografię", lekko przy tym ironizując. Zauważyłem, że wystarczy napisać "DSLR" i wielu wydaje się, że jest "tanio". Czy ktoś w ogóle policzył wartość jego zestawu? Sam korektor, który używa to ~5K zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jolo, nie przesada, bo... jemu potrzebne jest wykorzystanie pola 50 mm z korektora, żeby zgarnąć prawie całe światło. Stąd takie efekty. Spójrz na to inaczej, za ile można kupić kamerę z taką matrycą (full frame)? W tej perspektywie 5D nie wypada "tak drogo".

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, też o tym pomyślałem, choć nie w kontekście wykorzystania korektora, a jedynie pola widzenia - wtedy 8300 to 1/3 powierzchni FF, jednak sprawność kwantowa 5D mark2 to jedynie 33% przy dodatkowo większych szumach, więc mozaikując można pewnie uzyskać podobne efekty w podobnym czasie.

W każdym razie decyzja zapadła i skarbonka otwarta na kamerkę mono, najchętniej 383. Może w międzyczasie zbierania funduszy nadarzy się okazja na przetestowanie jakiejś kamerki mono i się okaże że zrobię :astronomer2::)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.