Skocz do zawartości

M42 - Atik 314E


piotr_a

Rekomendowane odpowiedzi

Przegiąłeś z usuwaniem szumu. To zdjęcie nie wygląda nawet na nieostre tylko po prostu maksymalnie wygładzone. W ten sposób stracisz szczegóły, a lepsze moim zdaniem trochę szumu niż gładkie zdjęcie bez połowy informacji.
Zauważyłem właśnie, że ostatnio robiłeś darki w sporej ilości. Ja bym sobie je darował. Ta kamera ma matrycę, która praktycznie nie szumi termicznie.
Flaty natomiast absolutnie trzeba robić. Nie chodzi tu o winietowanie, tylko brudy na oknie kamery, filtrze i nierówną odpowiedź sensora. Ja mam np. na samym środku jakiś brud i się robi zawsze ciemna plama.

 

Z szumem może i racja, ale jak otworzysz surową klatkę to zauważysz że odszumianie, w na prawdę znikomym zakresie miało wpływ na ilość detali - ich tam po prostu nie było :D

 

tutaj porównanie tego samego obszaru przed i po obróbce

porównanie.jpg

 

Co do darków, tych nie robiłem tym razem, to jest stack bez darków.

A z tego co widzę nie mam większych problemów z tłem i z paprochami.

 

A jeśli chodzi o równomierną czułość matrycy i wyrównanie ewentualnych błędów, uważam że wszystkie elementy techniki kalibrowania obrazu należy wykonać:

dark bias i flat

już na tym poziomie obróbki kalibracja będzie miała wpływ na jakość materiału.

 

Dzięki za poradę!

Edytowane przez piotr_a
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotrze,

muszę się zgodzić z zbufferem - trochę pojechałeś w wygładzaniu. Obrób zdjęcie ale odpuść sobie algorytmu odszumiania, bo na tym zdjęciu po prawej (przed obróbką) szumu jest tyle co nic - a faktycznie doda zdjęciu uroku.

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotrze,

muszę się zgodzić z zbufferem - trochę pojechałeś w wygładzaniu. Obrób zdjęcie ale odpuść sobie algorytmu odszumiania, bo na tym zdjęciu po prawej (przed obróbką) szumu jest tyle co nic - a faktycznie doda zdjęciu uroku.

 

Paweł

 

Zgadzam się z Wami Panowie.

Wyszło plastikowe i nieprzyjemne w odbiorze.

 

Poprawiłem to M42_post_noise.jpg

 

Fajne w PIXie jest to że można zapisywać workspace i po zakończeniu pracy otworzyć projekt, a potem usunąć mankament korzystając z bazy w tej samej wersji

Edytowane przez piotr_a
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj nie mogłem skomentować, bo się "wersja beta forum" uruchomiła w trybie cichociemnym, dzisiaj dopiero odzyskałem głos, dzięki Pav1007.

Moje odczucia co do zdjęcia pokrywają się z przedpiścami - za mocne odszumianie. Poza tym moje subiektywne odczucie - ja jednak wolę "zielonym do góry" :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.