Skocz do zawartości

Co zrobi teleskop gdy zostawię go na noc?


zbuffer

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Co zastanę rano jeśli pójdę spać i zostawię teleskop by fotografował przez całą noc?

Czy po przekroczeniu linii horyzontu montaż się zatrzyma czy zacznie pikować w dół?

Czy jakieś inne zagrożenia na mnie czyhają? Czy jest ryzyko, że np. teleskop trafi w Słońce?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy przyzwoity program sterujący sesją ma timer. Maxim np. pozwala ustawić czas po jakim montaż zostanie zaparkowany. No i oczywście możesz ustawić ograniczenia ruchu montażu. Na reszte pytań odpowiedź znasz sam... Nie ryzykuj raczej czy teleskop trafi w słońce ..no chyba że wyznajesz zasadę " no risk no fun" :)/>

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Słońce nie trafi. Jak zacząłeś sesje w nocy, to raczej z teleskopem wycelowanym gdzieś w kierunku mniej wiecej przeciwnym do Słońca ;) Predzej nie tyle teleskop trafi w coś, co deszcz trafi w niego. A co do reszty, to tak jak pisał Wessel. Softowo możesz po zadanym czasie zaparkować teleskop i zamknąc dach obserwatorium, czy ograniczyć rejony gdzie teleskop "ma nie patrzeć" bo gdy znajdzie się w takiej pozycji, to przyrżnie kamerą w pier, albo bedzie próbował wyrwać wszystkie kable. Jednak dla jasności, montaz taki jak SW EQ6 (nie wiem jak z rozwiazaniami opartymi na DD) raczej krzywdy sobie i sprzętowi nie zrobi. Gdy oprze sie o coś, bedzie próbował pchać, ale po napotkaniu oporu odpuszcza... i próbuje znowu. Jak to dokładnie działa nie wiem, ale udało mi sie już raz "przespać" moment gdy kamera weszła w kontakt z pierem bez ustawionych ograniczeń w sofcie i obudziło mnie dopiero paniczne popiskiwanie błędów guidera. Nic złego sie nie stało. Bardziej bolesne są kable. Te, bez przemyslanego układu, napiete potrafią zamiast rozpięcia, zaserwować wyrwanie portu.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(nie wiem jak z rozwiazaniami opartymi na DD)

Tu w ogóle można sobie darować myślenie o kolizjach, bo:

1. enkoder wie, gdzie jest montaż i ma swoje strefy działania

2. enkoder wie, że montaż się zatrzymał fizycznie, co dla niego oznacz, że trafił w przeszkodę, albo ciągnie kabel, po czym wyłącza tracking i daje informację o kolizji do softu (niezgodność cyfrowych współrzędnych z fizyczną pozycję teleskopu)

3. DD to magnetyczny drive, czyli teleskop "pływa" na magnetycznej poduszce. Nie ma tu zębatek, czy innych mechanicznych przełożeń, a to oznacza, że totalnie nie ma szans, żeby urwać nawet kabel. Jakakolwiek opór, czy nawet przytrzymanie palcem, natychmiast wyłącza DD.

 

To jedna z poważniejszych zalet (wg mnie) DD - po prostu zero stresu i myślenia, czy coś może pójść nie tak (zawsze może).

 

Inne montaże mają sprzęgła oporowe, np. w Astrophysics'ie wszystko przełożone jest dookoła rolkami plastikowymi i jak montaż trafi opór, to wtedy na nich się ślizga (no chyba, że ktoś za mocno dociśnie sprzęgło, to może być tragedia). W EQ6 sprzęgło powinno zachować się podobnie. Jeżeli nie jest super mocno zakręcone, to nie powinno być tragedii.

 

Nie pamiętam, jak jest z iOptronem w przypadku kolizji. Nie mniej, na pewno w GoToNova można zdefiniować limity, czyli dajesz np. 10 stopni nad horyzontem i montaż po dojściu do tego miejsca po prostu wyłączy tracking.

 

Przy sesjach bez nadzoru warto już pomyśleć o sofcie do automatyzacji. Wtedy wiemy, że jak coś pójdzie nie tak, to soft zatrzyma sesję. Najtańszy to chyba CCDCommander. Dzięki niemu można też robić refocus automatyczny np. co 60 min, czy potwierdzać idealnie pozycję teleskopu po goto i ją korygować.

 

http://ccdcommander.com

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niestety nie wygląda mi na to żeby można zdefiniować jakiekolwiek limity poza prędkością :/

Tak czy inaczej zauważyłem, że na szczęście montaż się zatrzymuje i piszczy, jak chcę go obrócić poniżej horyzontu.

 

Co do meridian flip'a to tutaj mam pewne problemy. Ustawiłem tą opcję na ON i wczoraj montaż miał zrobić flipa i jak do tego doszło to teleskop wycelował gdzieś w ziemię kompletnie po złej stronie...? Nie zrobiłem jednak align'u w ogóle bo nie widzę z balkonu żadnej z podanych gwiazd... Zapomniałem też choćby spróbować "Sync to target" bo to powinno działać jak 1-star align. Generalnie jednak po wybraniu celu montaż celował w dobrą okolicę.

Nie wiem czy to normalne, że miał problem ze zrobieniem flipa, bo skoro już śledził coś o konkretnych współrzędnych (obarczonych błędem) to do tych samych powienien chyba dojść bez problemu?

 

Nie do końca rozumiem sposób licencjonowania tego programu CCD commander. Na dole strony można kupić "registration" albo "1 year upgrade extension". Mam rozumieć, że to działa na zasadzie licencji na rok i trzeba potem płacić za każdy następny? Czy że ta druga opcja to jest rok otrzymywania upgrade'ów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy to normalne, że miał problem ze zrobieniem flipa, bo skoro już śledził coś o konkretnych współrzędnych (obarczonych błędem) to do tych samych powienien chyba dojść bez problemu?

 

Podejrzewam, że miałeś synchronizację na gwieździe, ale nie po tej stronie piera. Czyli miał odwrócone półkule.

 

Nie do końca rozumiem sposób licencjonowania tego programu CCD commander. Na dole strony można kupić "registration" albo "1 year upgrade extension". Mam rozumieć, że to działa na zasadzie licencji na rok i trzeba potem płacić za każdy następny? Czy że ta druga opcja to jest rok otrzymywania upgrade'ów?

Licencję masz life time, zaś prawo do upgrade przez rok. Czyli jak za 10 msc pojawi się nowa wersja, to ją dostaniesz. Jeżeli za 14 miesięcy, to bez opłacenia kolejnego roku jej nie dostaniesz.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No... widzę że bawicie się w najlepsze dając się prowokować gościowi, który się nawet nie odważył zarejestrować... Nie sądziłem, że poruszam tak zapalny temat :P

 

Błąd mój polegał na tym, że nie napisałem wyraźnie, że chcę wiedzieć co zrobi mój konkretny montaż a nie taki, którego nie mam i mieć nie będę.

Myślałem, że to dość logiczne, że chodzi mi o to co posiadam i mam wpisane do stopki (już od pierwszej odpowiedzi zaczęła się wyliczanka co jaki montaż zrobi).

 

Adam - jeżeli mogę Ci na coś zwrócić uwagę to czasem irytujące jest to, że jak tylko ktoś wspomni o montażu ASA albo o DD to zaczynasz się o tym rozpisywać i reklamować jego fantastyczne cechy. Rozumiem jednak, że po pierwsze reprezentujesz tą markę i musisz dbać o jej dobre imię, a po drugie jak się posiada coś dobrego i się jest na punkcie tego zakręconym, to często można popaść w takie zachwycanie się i opowiadanie o tym wszystkim :)

 

Wracając do meritum:

Adam - napisałeś, że montaż się dziwnie zachował bo skalibrowałem go po drugiej stronie piera. Trochę tego nie rozumiem bo jeszcze nigdy nie kalibrowałem inaczej niż na jedną gwiazdę a jednak jak ruszałem nim z pilota to robił w pewnym momencie flipa i było ok. Ja się raczej zastanawiałem czy to nie ma jakiegoś związku z guidingiem, który chodzi cały czas i może podaje mu sprzeczne sygnały w momencie flipa?

 

W ogóle widzę, że w Maxiemie jest opcja Pier flip w sterowaniu teleskopem, są też limity. Jak to powinno być ustawione żeby Maxim przejął kontrolę na montażem? Czy mam wyłączyć zupełnie Flip i Protection w montażu, czy lepiej nie ryzykować i zostawić którąś opcję, nawet jak Maxim będzie miał robić flipa? Czy w ogóle ten program jest w stanie jakoś wykryć, że w danym momencie następuje flip wywłoany przez sam montaż i zatrzyma guiding, kamerę itp.?

Chciałbym po prostu widzieć na ile potrzebny mi jest program typu CCD Commander.

 

Przy okazji - jakie powinny być ustawienia dla guidingu (agresywność, maksymalne ruchy) ? Używam do prowadzenia lunetki 162 mm i kamery QHY5.

Jakie powinienem mieć wartości Peak i RMS, żeby można powiedzieć, że prowadzenie jest dobre?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hans mnie podpuścił. Sorry. Po prostu forum z nazwy jest "dyskusyjne", więc jakoś ktoś sugeruje temat, a jest to coś, na czym się znam i czym w aktualnej chwili żyję, to się udzielam, choćby dla własnej przyjemności. Moja firma sprzedaję praktycznie wszystko, co jest na rynku, więc co bym o sprzęcie nie napisał, to zawsze może być odebrane w kontekście handlowym. Przykro mi, ale nie pozbawię się frajdy z przeżywania swoich emocji na forum, tak jak inni to robią. Mogę jedynie obiecać, że będę dokładniej przyglądał się woli piszących, czy coś takiego jest ochotą do ogólno-techniczej dyskusji: "(nie wiem jak z rozwiazaniami opartymi na DD)".

 

O iOptronie też się nie będę wypowiadał, bo też go sprzedaję, więc nie chcę za chwilę usłyszeć, że "handluję". Na dzisiaj wystarczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ogóle widzę, że w Maxiemie jest opcja Pier flip w sterowaniu teleskopem, są też limity. Jak to powinno być ustawione żeby Maxim przejął kontrolę na montażem? Czy mam wyłączyć zupełnie Flip i Protection w montażu, czy lepiej nie ryzykować i zostawić którąś opcję, nawet jak Maxim będzie miał robić flipa? Czy w ogóle ten program jest w stanie jakoś wykryć, że w danym momencie następuje flip wywłoany przez sam montaż i zatrzyma guiding, kamerę itp.?

Chciałbym po prostu widzieć na ile potrzebny mi jest program typu CCD Commander.

 

Przy okazji - jakie powinny być ustawienia dla guidingu (agresywność, maksymalne ruchy) ? Używam do prowadzenia lunetki 162 mm i kamery QHY5.

Jakie powinienem mieć wartości Peak i RMS, żeby można powiedzieć, że prowadzenie jest dobre?

Po to żeby Maxim sterował montażem musisz wgrać driver Ascom dla Twojego montażu. Potem w zakładce Setup wybierasz swój montaż, dajesz komendę Connect i już...

Dalej już sterujesz z Maxima : goto, sync itp itd.

Brzmi prosto ale wymaga trochę cierpliwości w zgraniu softów. Acha, no oczywiście trzeba wgrać platformę Ascom.

Dla guidingu wszystkie parametry na początku zostawiasz defoltowe, agresywności na 5.

Próbuj.

Astropozdrówko. M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nieprecyzyjnie się wyraziłem. Platformę Ascom, sterowniki itp. już mam wgrane, wiem jak polączyć się z montażem i nim sterować. Chodziło mi o bardziej zaawansowane rzeczy jak sposób zachowania Maxima przy flipie, możliwość alignu montażu z PinPinpointem czy np. Automatyczne dopasowanie kadru po flipie.. Czy takie rzeczy można osiągnąć samym Maximem i czy robicie to w praktyce, jakie są problemy?

 

Z takich podstaw to zastanawia mnie czy jest jakiś wygodny spsób sprawdzania FWHMu przy ostrzeniu poza otwarciem okienka Info i najechaniem kursorem na gwiazdę?

 

Tak jak pisałem prosił bym o info jakich wartości Peek i RMS (w px lub arcsec) mogę się spodziewać przy dobrym guidingu?

 

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W opcjach kamery możesz aktywować sobie "Large statistics", czy jakoś tak (nie pamiętam, a nie mam tu Maxiam). Jest to specjalna opcja do ustawiania ostrości. Możesz też ustawić sobie w okienku wykres HFD w czasie (lepsze niż FWHM).

 

Peak to peak nie powinien Ci wystawać ponad 1,5 piksela przy przeliczeniu na matrycę główną. Zawsze jednak przede wszystkim zwracaj uwagę na ostateczny efekt, czy gwiazdę na zdjęciu.

 

Co do zaawansowanych rzeczy, to one w gruncie rzeczy są podstawą. To znaczy, za to właśnie płaci się w tej aplikacji. Robisz pierwszego plate solve, potem po rozpoznaniu w zakładce telescope wybierasz calibration i tam klikasz "pin point". Dzięki temu dostaniesz opcję centrowania kadru i inne bajery. Teraz też możesz dać "sync" z opcją "solved".

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

LOL :) I wyszło na to, że moja wina? :szczerbaty:

 

Sorry, ja tu z poradą w dobrej intencji, a, że z DD nie miałem styczności, to zastrzegłem, że mówię w kontekście klasycznego montażu. Demon piany sam przylazł... jak co roku z resztą o tej mniej więcej porze...

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.